Kyrgyzstan 2017


Top Liga
Cup
Super Cup
Pervaja Liga

Top Liga

Final Table:

 1.Alay (Osh)                   20  13  2  5  51-25  41  [C]  Champions
 2.Abdish-Ata (Kant)            20  12  2  6  35-19  38
 3.Dordoy (Bishkek)             20  10  5  5  34-18  35
 4.Neftchi (Kochkor-Ata)        20   6  5  9  18-26  23  [P]
 5.Alga (Bishkek)               20   5  6  9  19-32  21
 6.Kara-Balta (Kara-Balta)      20   3  2 15  20-57  11

Round 1 [Apr 8]
Alga               1-3 Abdish-Ata         
Alay               2-1 Neftchi            
Dordoy             3-0 Kara-Balta         

Round 2
[Apr 11]
Neftchi            1-3 Abdish-Ata         
Kara-Balta         1-4 Alga               
[Apr 12]
Alay               1-1 Dordoy             

Round 3
[Apr 22]
Dordoy             5-0 Neftchi            
Alga               0-4 Alay               
[Apr 23]
Abdish-Ata         3-0 Kara-Balta         

Round 4
[Apr 27]
Dordoy             1-1 Alga               
[Apr 29]
Alay               3-0 Abdish-Ata         
[Apr 30]
Neftchi            1-0 Kara-Balta         

Round 5
[May 6]
Alga               0-0 Neftchi            
[May 7]
Kara-Balta         1-6 Alay               
Abdish-Ata         2-1 Dordoy             

Round 6
[May 13]
Neftchi            1-2 Alay               
Kara-Balta         1-2 Dordoy             
[May 14]
Abdish-Ata         3-0 Alga               

Round 7
[May 20]
Abdish-Ata         1-1 Neftchi            
Kara-Balta         2-1 Alga               
[May 21]
Dordoy             1-2 Alay               

Round 8
[May 23]
Kara-Balta         2-1 Abdish-Ata         
[May 24]
Alay               4-2 Alga               
Neftchi            2-1 Dordoy             

Round 9
[May 27]
Alga               0-0 Dordoy             
Kara-Balta         2-2 Neftchi            
[May 28]
Abdish-Ata         0-1 Alay               

Round 10
[Jun 16]
Neftchi            0-1 Alga               
[Jun 17]
Alay               4-2 Kara-Balta         
Dordoy             1-0 Abdish-Ata         

Halfway Table:

 1.Alay (Osh)                   10   9  1  0  29- 9  28  [C]
 2.Abdish-Ata (Kant)            10   5  1  4  16-11  16
 3.Dordoy (Bishkek)             10   4  3  3  16- 9  15
 4.Alga (Bishkek)               10   2  3  5  10-18   9
 5.Neftchi (Kochkor-Ata)        10   2  3  5   9-17   9  [P]
 6.Kara-Balta (Kara-Balta)      10   2  1  7  11-27   7

Round 11
[Jul 29]
Neftchi            2-0 Alga               
[Jul 30]
Alay              10-0 Kara-Balta         
Dordoy             4-1 Abdish-Ata         

Round 12
[Aug 5]
Abdish-Ata         2-0 Alay               
Kara-Balta         1-2 Neftchi            
[Aug 6]
Alga               0-0 Dordoy             

Round 13
[Aug 12]
Neftchi            0-1 Dordoy             
Kara-Balta         0-1 Abdish-Ata         
[Aug 13]
Alay               2-1 Alga               

Round 14 [Aug 19]
Dordoy             1-2 Alay               
Alga               2-0 Kara-Balta         
Abdish-Ata         1-0 Neftchi            

NB: round 15 played after round 16

Round 16
[Sep 9]
Alga               1-1 Neftchi            
Kara-Balta         3-1 Alay               
[Sep 10]
Abdish-Ata         3-1 Dordoy             

Round 15 [Sep 13]
Kara-Balta         1-2 Dordoy             
Neftchi            1-3 Alay               
Abdish-Ata         2-0 Alga               

Round 17
[Sep 16]
Neftchi            1-1 Kara-Balta         
[Sep 17]
Dordoy             0-0 Alga               
Alay               1-1 Abdish-Ata         

Round 18 [Sep 30]
Dordoy             1-0 Neftchi            
Abdish-Ata         4-1 Kara-Balta         
Alga               3-2 Alay               

Round 19
[Oct 14]
Alga               2-1 Kara-Balta         
Neftchi            1-0 Abdish-Ata         
[Oct 18]
Alay               1-3 Dordoy             

Round 20 [Oct 21]
Alay               0-1 Neftchi            
Alga               0-4 Abdish-Ata         
Dordoy             5-1 Kara-Balta         

Final Table:

 1.Alay (Osh)                   20  13  2  5  51-25  41  [C]  Champions
 2.Abdish-Ata (Kant)            20  12  2  6  35-19  38
 3.Dordoy (Bishkek)             20  10  5  5  34-18  35
 4.Neftchi (Kochkor-Ata)        20   6  5  9  18-26  23  [P]
 5.Alga (Bishkek)               20   5  6  9  19-32  21
 6.Kara-Balta (Kara-Balta)      20   3  2 15  20-57  11

Cup

Preliminary Round 1 [May 17]
Birimdik           1-1 Kara-Balta-2       [2-4 pen]
Bosteri            1-4 Alga-Chuy          
Semetey-Talas      3-2 Zhivoe Pivo        
Yntymak            3-1 RUOR               
Bazar-Korgon       3-0 Neftchi-2          
Kok-Jangak         0-0 Mayluu-Suu         [2-4 pen]
Toktogul           w/o Tash-Kumyr         
Batken City        w/o Aydarken           

Preliminary Round 2
[May 23]
Semetey-Talas      1-2 Abdish-Ata-2      
[May 24]
Kara-Balta-2       0-5 Nashe Pivo         
Alga-Chuy          2-0 Alga-2             
Yntymak            1-5 Dordoy-2           
Toktogul           o/w Energetik Kara-Kul 
Bazar-Korgon       o/w Dostuk T.-Kurgan   
Mayluu-Suu         w/o Jalal-Abad         
[May 25]
Batken City        w/o Shahtyor Kyzyl-Kyja

1/8 Finals
[Jun 3]
Nashe Pivo         0-3 Dordoy             
Abdish-Ata-2       0-2 Abdish-Ata         
Mayluu-Suu         0-5 Alay               
[Jun 4]
Alga-Chuy          1-3 Kara-Balta         
Dordoy-2           2-1 Alga               
Energetik Kara-Kul 0-5 Neftchi            
Dostuk T.-Kurgan   w/o Aldier             
Batken City        o/w Alay-2             

Quarterfinals
[Jun 14]
Alay-2            5-10 Alay               
[Jul 26]
Abdish-Ata         3-2 Dordoy-2           [aet]
Neftchi           10-2 Dostuk T.-Kurgan   
[Jul 27]
Dordoy             2-0 Kara-Balta         [aet]

Semifinals

First Legs [Aug 9]
Neftchi            3-1 Alay               
Dordoy             2-1 Abdish-Ata         

Second legs [Aug 16]
Alay               6-1 Neftchi            
Abdish-Ata         1-1 Dordoy             

Final [Sep 23, Dolen Omurzakov Stadium, Bishkek]
Dordoy             0-0 Alay               [aet, 4-3 pen]

Super Cup 2017

[Apr 1, 2018, stadion "Kurmanbek", Jalal-Abad]
Alay               2-2 Dordoy             [aet, 4-2 pen]

Pervaja Liga

Zona A

Final Table:

 1.Dordoy-2 (Bishkek)           22  18  3  1  98-17  57
 2.Abdish-Ata-2 (Kant)          22  18  1  3  93-27  55
 3.Nashe Pivo                   22  17  4  1  81-17  55
 4.Alga-2 (Bishkek)             22  13  2  7  40-22  41
 5.Alga-Chuy                    22   9  4  9  43-49  31
 6.Yntymak                      22   8  3 11  42-69  27
 7.Kara-Balta-2 (Kara-Balta)    22   7  2 13  33-59  23
 8.Dordoy-2000 (Bishkek)        22   6  2 14  43-52  20
 9.Zhivoe Pivo (Kant)           22   5  4 13  33-60  19
10.Belovodsk                    22   4  5 13  27-65  17
11.Semetey                      22   4  5 13  19-66  17
12.RUOR                         22   3  5 14  26-75  14

Zona B

Final Table:

 1.Alay-2 (Osh)                 12  10  0  2  32-15  30
 2.Shahtyor (Kyzyl-Kyja)        12   8  2  2  24-15  26
 3.Energetik                    12   6  3  3  14-21  21
 4.Dostuk                       11   6  2  3  20-16  20
 5.Aldier (Kurshab)             11   2  2  7  12-18   9
 6.Jalal-Abad (Jalal-Abad)      12   2  1  9  17-18   7
 7.Neftchi-2 (Kochkor-Ata)      12   1  2  9  15-31   5

NB: remaining match apparently cancelled or declared void


2016

2018

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Source for cup results: wikipedia

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.