Liberia 2009

National Premiership League
===========================

Participants:
Black Star FC
Mighty Barrolle
Invincible Eleven
National Port Authority Anchors 
LPRC Oilers
Monrovia Club Breweries
United Soccer Ambassador Football Club
Gedi & Sons FC
Football Club Azziz Kara
Watanga FC
Jasmie Rangers
Mighty Blue Angels
Barrack Young Controllers
Devereux FC
PYC Jubilee FC
Adorence FC
UMC Roots
LISCR FC

Round 1
[Mar 28]
UMC Roots	1-4 LISCR FC
  [Sengbeh Sayon 23pen; George Baysah 3, 32 Patrick Doepleh 9, 27]
Black Star	0-1 Gedi & Sons
[Mar 29]
Jasmie Ranger	0-0 LPRC Oilers
[Mar 31]
FC AK		2-2 Adorence FC
  [Dewh Allison 2, 15; Togar Jackson 28, George Kerkolar 65]
I Eleven	0-0 NPA Anchors
Watanga FC 	1-0 Devereux FC
[Apr 1]
PYC Jubilee     2-2 Mighty Barrolle
  [Henry Sando 15, Emmanuel Koffah 25; Dahnnjudu Sarmadal 13,
   Nuzohn Kulala 33] 
USA FC		0-4 BYC
  [Andrew Swaray (2), Matthew Dede, ?]
M Blue Angels 	3-0 MC Breweries

Round 2
[Apr 2]
Gedi & Sons	0-0 UMC Roots
LISCR FC	2-2 Jasmie Ranger
  [Patrick Doepleh, Patrick Wleh; Gus Totimeh, ?]
Black Star	0-2 LPRC Oilers
[Apr 3]
Watanga FC	0-0 I Eleven
Adorence FC	2-0 Devereux FC
NPA Anchors	2-0 FC AK
[Apr 5]
Mighty Barrolle 3-0 USA FC
MC Breweries	4-0 PYC Jubilee
  [Henry Johnson, Bryant Doe, Arnold Cooper, Marcus McCauley]
BYC		2-1 M Blue Angels
  [Matthew Dede 7, Andrew Swaray 78; William Joseph 44]

Round 3
[Apr 5]
LPRC Oilers	1-0 Gedi & Sons
  [Johnny Gbelee]
LISCR FC	2-0 Watanga FC
  [Patrick Wleh (2)]
[Apr 7]
Jasmie Rangers  2-0 NPA Anchors
  [Gus Totimeh 50, 87]
[Apr 8]
Adorence FC	1-1 PYC Jubilee
Devereux FC	1-1 BYC
  [?; Andrew Swaray]
Mighty Barrolle 1-1 M Blue Angels
  [Dahnnjudu Sarmadal; ?]
[Apr 9]
MC Breweries	1-0 FC AK
I Eleven	2-2 USA FC
  [Joseph Hinneh 26, 85; Joseph Broh 6, 19]
UMC Roots	0-0 Black Star

Round 4
[Apr 10]
Gedi & Sons	0-1 Watanga FC
[Apr 11]
BYC		3-1 PYC Jubilee
LPRC Oilers	awd Devereux FC         [awarded 2-0, Devereux dns]
Adorence FC	1-1 M Blue Angels
[Apr 12]
I Eleven	1-1 Mighty Barrolle
  [Bashlu Saysay 35; Nuzohn Kulala 31pen]
Black Star	0-0 FC AK
USA FC		0-2 UMC Roots
[Apr 14]
NPA Anchors	2-0 LISCR FC

Round 5
[Apr 14]
Gedi & Sons	2-0 Adorence FC		[also reported 3-3,3-0]
Devereux FC	3-4 M Blue Angels	[also reported 3-3]
FC AK		0-0 USA FC
[Apr 15]
Watanga FC	0-0 LPRC Oilers
PYC Jubilee	2-0 UMC Roots

[Apr 18]
FC AK		4-2 Jasmie Rangers
[Apr 19]
LISCR 		2-1 I Eleven
Mighty Barrolle 2-1 Black Star
Jasmie Rangers	1-2 BYC
NPA Anchors	0-1 M Blue Angels
[Apr 21]
LPRC Oilers 	3-1 NPA Anchors
[Apr 22]
BYC		2-0 Gedi & Sons
Mighty Barrolle	2-1 FC AK
[Apr 23]
PYC Jubilee	2-2 LISCR FC
[Apr 24]
Jasmie Rangers	2-1 USA FC
LPRC Oilers	1-0 UMC Roots

[Apr 25]
I Eleven	4-1 PYC Jubilee
  [Joseph Kelleh Hina (2), Markson Gray, Dede Maclin; ?]
Watanga FC	2-0 Adorence FC
[Apr 26]
LISCR FC	0-1 MC Breweries
  [Victor Kumeh 11]
M Blue Angels	2-0 Black Star
  [Mohammed Varney, Jerry Jimmy]
Mighty Barrolle 1-0 Devereux FC
  [Little Lewis]
Gedi & Sons	1-1 NPA Anchors

[Apr 28]
Watanga FC	0-2 Mighty Barrolle
  [Weaka Wisseh 43, Little Lewis 81]
BYC		2-0 Black Star
  [Andrew Swaray, Matthew Dede]
UMC Roots	1-0 Adorence FC
[Apr 29]
LPRC Oilers	2-0 MC Breweries
  [William Jerbo, Saylee Swen]
FC AK		1-0 Devereux FC
[Apr 30]
NPA Anchors	2-0 USA FC
[May 1]
Jasmie Rangers	3-2 Watanga FC
  [Gus Timoteh 32, Christopher Dargbeh 57, Freeman Mulbah 81;
   Leon Power 9, Darious Johns 88]
Black Star	4-1 PYC Jubilee
  [Yao Abolde (2), James Soto Roberts, Sengbe Kennedy]
LISCR FC	2-1 Adorence FC
[May 2]
Gedi & Sons	0-0 M Blue Angels
BYC		1-0 UMC Roots
[May 3]
FC AK		2-1 I Eleven
  [Sam Johnson 32, 89; Lincoln Gartei 51pen]
MC Breweries	2-1 USA FC

[May 5]
Watanga FC	3-1 USA FC
Jasmie Rangers	0-0 PYC Jubilee
[May 6]
Mighty Barrolle	3-0 BYC
  [Nuzohn Kulala, Sam Andrew, David Tweh]
LPRC Oilers	1-1 M Blue Angels
[May 7]
LISCR FC	0-0 FC AK
Black Star	2-2 Devereux FC
  [James Soto Robert, Sundaygar McGill; ?, ?]
[May 8]
UMC Roots	0-0 MC Breweries
Jasmie Rangers	0-2 Adorence FC

[May 9]
LPRC Oilers	2-1 BYC
USA FC		2-0 Gedi & Sons
[May 10]
LISCR FC	2-0 Mighty Barrolle
  [Vitalis Sieh 30, Ghanefo Kromah 89]
M Blue Angels	1-0 PYC Jubilee
  [Varney Mohamed]
MC Breweries	0-0 Devereux FC
I Eleven	1-1 Black Star
  [?; Sengbe Kennedy]

[May 12]
BYC		1-0 MC Breweries
Jasmie Rangers  1-1 UMC Roots
[May 13]
I Eleven	1-2 Adorence FC
USA FC		0-0 Devereux FC
[May 14]
NPA Anchors	1-0 Black Star
  [Namie Nancy]
M Blue Angels	2-1 FC AK
  [Jerry Jimmie, Anthony Buogbor; ?]
[May 15]
Jasmie Rangers	0-2 Mighty Barrolle
PYC Jubilee	1-3 LPRC Oilers

[May 16]
Adorence FC	1-2 BYC
MC Breweries	1-0 NPA Anchors
[May 17]
Gedi & Sons	1-1 LISCR FC
   [Mohammed 44; Vitalis Siah]
USA FC		1-1 M Blue Angels
UMC Roots	0-0 I Eleven

[May 18]
BYC		2-1 LISCR FC
  [Andrew Swaray, Myers Garlo 87; Zayzay Kollie]
NPA Anchors	2-0 PYC Jubilee

[May 23]
Mighty Barrolle 2-2 Adorence FC
   [Weika Wisseh, Little Lewis; ?, ?]
NPA Anchors     0-0 UMC Roots
Black Star      5-0 USA FC
[May 24]
LPRC Oilers     2-0 I Eleven
  [Alex Whitmore 25, Johnny Blelee 39]
BYC             1-2 Watanga FC
Gedi & Sons     2-2 Devereux FC
Jasmie Rangers  2-1 MC Breweries

[May 26]
USA FC		1-3 LPRC Oilers
[May 27]
FC AK		0-0 Gedi & Sons
M Blue Angels   0-1 I Eleven
  [Dede]
[May 28]
LISCR FC        2-2 Devereux FC
  [Vitalis Sieh, Patrick Wleh; Murphy Komonple Nagbe (og), Lafay Turay [pen]]
[May 29]
USA FC		 -  PYC Jubilee

[Jun 1]
Devereux FC     2-1 I Eleven
   [? 27, Lafa Tauray; Isaac Mensah 26]

[Jun 4]
LPRC Oilers     1-0 Mighty Barrolle
   [Blamo Weah 13]
[Jun 5]
UMC Roots       4-1 Devereux FC

[Jun 6]
PYC Jubilee     2-1 FC AK
[Jun 7]
BYC       	 -  I Eleven
Black Star      1-3 LISCR FC
Gedi & Sons     0-1 Jasmie Rangers
Mighty Barrolle 0-0 MC Breweries

[Jun 9]
UMC Roots	 -  Watanga FC
[Jun 10]
Adorence FC	0-2 LPRC Oilers
  [Augustine Flomo 37, William Jerbo 90]
[Jun 11]
I Eleven	2-3 MC Breweries
  [Bashelu Saysay 13, Dede McClain 17; Rufus Nyanfore 20pen, ?pen,
   Peter Gweh 69]
[Jun 12]
Gedi & Sons	7-2 PYC Jubilee
NPA Anchors     3-1 Devereux

[Jun 14]
Mighty Barrolle  -  Gedi & Sons
UMC Roots	1-1 M Blue Angels

[Jun 16]
Adorence FC 	6-1 USA FC
[Jun 17]
Black Star 	1-2 Jasmie Rangers
[Jun 18]
LPRC Oilers	0-0 LISCR FC
[Jun 19]
Devereux FC	 -  PYC Jubilee

[Jun 20]
Jasmie Rangers 	 -  M Blue Angels
[Jun 21]
Watanga FC	 -  FC AK
Mighty Barrolle  -  UMC Roots
MC Breweries 	 -  Black Star

Table:

 1.LPRC Oilers	       16 12  4  0 25- 5 40
 2.B Young Controllers 14 10  1  3 24-13 31
 3.Mighty Barrolle     14  7  5  2 21-11 26
 4.LISCR FC	       15  6  6  3 23-16 24
 5.Mighty Blue Angels  14  6  6  2 19-13 24
 6.Jasmie Rangers      14  6  4  4 18-18 22
 7.NPA Anchors	       13  6  3  4 14- 9 21
 8.M Club Breweries    13  6  3  4 15-11 21
 9.Watanga FC	       10  5  2  3 11- 9 17
10.Adorence FC	       14  4  4  6 20-19 16
11.UMC Roots	       14  3  7  4 11-12 16
12.Gedi & Sons FC      14  3  6  5 14-13 15
13.FC Azziz Kara       13  3  5  5 12-14 14
14.Invincible Eleven   14  2  6  6 15-18 12
15.Black Star FC       14  2  4  8 15-19 10
16.PYC Jubilee FC      14  2  4  8 15-34 10
17.Devereux FC	       15  1  6  8 14-26  9
18.USA FC	       15  1  4 10 10-34  7

[Jul 15]
FC AK           0-0 Watanga
LISCR           0-0 LPRC Oilers
[Jul 16]
Devereux        3-0 PYC Jubilee
I Eleven        2-1 USA Invaders
  [Dumuyan, Joseph Kelleh Hina; Joseph Broh]
Jasmie Rangers  2-3 Black Star
  [Gus Titomeh (pen), Christopher Dargbeh; Cyrus Toomey 19,
   Sengbeh Kennedy 29, Olu Karyea]
[Jul 17]
PYC Jubilee     w/o Gedi & Sons         [PYC Jubilee dns]
[Jul 19]
Black Star       -  MC Breweries
Devereux         -  FC AK Liberia
Jasmie Rangers   -  Mighty Blue Angel
USA Invaders     -  Adorence
[Jul 22]
Gedi & Sons     1-0 USA Invaders
  [Teku Nahn 53]
I Eleven        0-1 LISCR
NPA Anchors     4-1 Devereux
[Jul 23]
I Eleven        0-2 LISCR
Jasmine Rangers 5-1 FC AK Liberia
  [Morris King 2, Ben Smart 30, Clarence Dagbeh 43,
   Nehemiah Jackson 88, Gus Totimeh 90; Dweh Allison 9]
[Jul 24]
LPRC Oilers      -  Adorence
[Jul 25]
Black Star      0-0 UMC Roots
Watanga          -  Black Star
[Jul 27]
Gedi & Sons     2-0 Mighty Barrolle
  [Teku Nahn (2)]
I Eleven        1-0 MC Breweries
UMC Roots       0-0 Mighty Blue Angel
USA Invaders    2-0 LISCR
 
[Aug 4]
BYC		0-0 MC Breweries
LISCR           2-1 Black Star
Mighty Barrolle 0-1 LPRC Oilers
  [Alex Whittmore]
NPA Anchors     2-0 Jasmine Rangers
[Aug 5]
MC Breweries    2-0 PYC Jubilee
  [Nimely 51, Kamara 61]
USA Invaders    2-1 LPRC Oilers
  [Emmett Papa Wleh 2, Joseph Dennis; Josephus Jallah 15]
[Aug 8]
I Eleven        3-1 Mighty Blue Angel
UMC Roots       1-0 NPA Anchors
[Aug 9]
Black Star      1-1 Adorence
Devereux        1-1 Mighty Barrolle
  [Titus Cooper 75; Weaker Wesseh 6]
LPRC Oilers     0-0 Jasmine Rangers
[Aug 10]
NPA Anchors     2-0 PYC Jubilee
  [Blamo Swen 20, Namie Yancy 89pen]
[Aug 11]
LPRC Oilers     1-0 FC AK Liberia
  [Alex Whittemore 13]
[Aug 12]
I Eleven        0-0 Gedi & Sons
LISCR           3-0 Devereux
  [Amos Kollie 2, 6, Mohammed Varney 90]
[Aug 13]
BYC             1-0 Watanga
  [Myer Garlo 20]
Mighty Barrolle 3-2 Black Star
[Aug 16]
BYC	        2-1 LISCR
Black Star      1-1 USA Invaders
I Eleven        1-0 LPRC Oilers
Mighty Barrolle 1-0 Jasmine Rangers
[Aug 18]
I Eleven         -  UMC Roots
[Aug 19]
LISCR           2-0 Gedi and Sons
NPA Anchors     3-1 Mighty Barrolle
  [Wefia Beyan, Geeply Nagbe 53, Jackson Cooper 80; Nuzohn Kulala 23]
[Aug 20]
BYC             2-1 Adorence
  [Francis Jallabah 4, Myers Gailo 2-0; Benjamin Lolo 34]
[Aug 21]
LPRC Oilers     1-1 PYC Jubilee
  [Saylee Swen 8pen; Alfred Gibson 19]
[Aug 23]
Black Star      3-2 NPA Anchors
  [Yao Ablode, James Soto Roberts, Martin Bestman; ?]
FC AK Liberia   ppd Mighty Blue Angels
I Eleven        2-1 Adorence
  [Dedee Mcclain (2); Albert]
Mighty Barrolle 1-1 MC Breweries
[Aug 26]
Gedi and Sons   1-1 Adorence
LPRC Oilers     0-0 Mighty Blue Angel
[Aug 27]
NPA Anchors     1-1 MC Breweries
  [Namie Yancy 62; Henry Johnson 28]
[Aug 29]
Gedi and Sons   2-1 Jasmine Rangers
LPRC Oilers     2-1 Devereux
[Aug 30]
BYC             w/o FC AK Liberia   [FC AK Liberia dns]
I Eleven        1-2 Black Star
  [Linclon Garteh 13; Sengbeh Kennedy 29, Clarence Roberts]
MC Breweries    2-1 Mighty Blue Angel
  [Prince Ajayon 39, Marcus McCauley 2-0; Harris Jimmie 81]
Mighty Barrolle 3-0 Adorence
  [Weaka Wisseh (2), Peter Diggs]
NPA Anchors     1-1 Watanga
[Sep 2]
I Eleven        1-1 PYC Jubilee

NB: FC AK Liberia were deducted all points from matches in which
    an ineligible player (Prince) played; after the deduction
    FC AK Liberia were left with 16 points from 27 matches

[Sep 3]
Mighty Barrolle 1-0 Barrack Young Controllers
  [Weaka Wisseh 74pen]
[Sep 5]
PYC Jubilee     1-1 Mighty Blue Angel
[Sep 6]
BYC             2-5 Black Star
  [Matthew Dede 19, Emmanuel Sarnoh 49; Martin Bestman 22, 55, 91,
   Sengbeh Kennedy 42, Myers Gailo [og] 90]
LPRC Oilers     1-1 UMC Roots
  [Alex Whittmore; Jimmy Taylue]
MC Breweries    3-0 FC AK Liberia
  [Henry Johnson 30, 54 Prince Ajayon 40; Sylvester Neville 2-1,
   Sam Johnson 57]
Mighty Barrolle 1-0 LISCR
  [Weaka Wisseh]
[Sep 8]
Jasmine Rangers  -  Gedi and Sons
MC Breweries    0-0 USA Invaders
[Sep 9]
M. Blue Angels  ppd Mighty Barrolle
Watanga         0-0 Jasmine Rangers
[Sep 10]
Black Star      2-1 PYC Jubilee
  [James Soto Roberts, Sengbe Kennedy; ?]
BYC             2-1 LPRC Oilers
  [Jacob Goe 75, Myers Garlo 80; Solomon Wesseh 26]
[Sep 14]
Devereux        2-1 Black Star
[Sep 15]
LISCR           1-2 NPA Anchors
Watanga         1-2 Adorence
  [Poker Roberts 30; George Kerkula 78, Kloeter Solunteh 86]
[Sep 17]
BYC             2-1 UMC Roots
  [Samuel Thompson, Andrew Alperton; Alexander Sayon]
[Sep 19]
LPRC Oilers     2-2 Watanga
  [Alex Whitemore, Johnny Bledee; Poka Roberts, Leon Power]
[Sep 20]
BYC             1-0 Gedi and Sons
  [Myers Garlo 93]
Black Star      2-1 Mighty Blue Angels
  [Bill Sheriff, James Soto Roberts; ?]
[Sep 21]
USA Invaders    1-0 UMC Roots
  [Emmett Wleh 75]
[Sep 22]
Gedi and Sons   0-0 Devereux
Mighty Barrolle 2-1 Mighty Blue Angel
  [Weaka Wisseh, Little Lewis; Jerry Jimmypen]
[Oct 2]
I Eleven         -  Watanga
Mighty Barrolle  -  LISCR
USA Invaders     -  FC AK Liberia
[Oct 15]
Mighty Barrolle w/o I Eleven        [Invincible dns]
[Oct 18]
FC AK Liberia   1-2 Mighty Barrolle
  [- Sam Andrews, Little Lewis]
LPRC Oilers     1-1 Black Star
[Oct 21]
Gedi and Sons   0-2 LPRC Oilers
Mighty Barrolle 2-0 USA Invaders
  [Weaker Wesseh, Dhanjudu Sawmadah]
[Oct 22]
PYC Jubilee     2-1 Barrack Young Controllers
  [Alfred Gibson (2); Andrew Swaray]
[Oct 25]
MC Breweries     -  LPRC Oilers
Mighty Barrolle  -  PYC Jubilee

Table:

 1.Mighty Barrolle            34  22  7  5  49-25  73   Champions
 2.LPRC Oilers                34  18 12  4  47-18  66
 3.Barrack Young Controllers  34  19  7  8  48-22  64
 4.LISCR                      33  13 10 10  43-32  49
 5.NPA Anchors                32  13 10  9  40-29  49
 6.MC Breweries               31  13 10  8  33-25  49
 7.Mighty Blue Angels         33  11 13  9  35-30  46
 8.UMC Roots                  32  11 13  9  37-21  45
 9.Gedi & Sons                33  10 13 10  29-24  43
10.Watanga                    32  11 10 11  35-35  43
11.Jasmie Rangers             33  10 12 11  37-37  43
12.Invincible Eleven          31   9 10 12  30-35  37
13.Adorence                   34   9 10 15  41-49  36
14.PYC Jubilee                33   9  9 15  42-58  36
15.Black Star                 32   9  8 15  41-38  35
16.USA Invaders               33   7 10 16  32-53  31
17.Devereux                   32   6  9 17  29-49  27
18.FC AK Liberia              33   3  9 21  23-52  18

NB: 2 more losses than wins; total goal difference +39 (!)



Cups 2010


LFA Knock-Out Competition 2009

Round 1 [started Sep 23]
Tony FC                 1-5 Mighty Electrons
MC Breweries            2-0 Aliance FC
Jasmine Rangers         1-1 Mighty Blue Diamond     [Diamond on pen]
NPA Anchors             awd Exodus                  [Exodus dns]
Mighty Blue Angel       awd Millenium               [Millenium dns]
Devereux FC              -  Vinton Pros
LISCR FC                2-2 Diamond FC              [LISCR on pen]
Mighty Barrolle         awd Georgian FC             [Georgian dns] 
Invincible Eleven       bt  International Black Star    
Watanga FC              bt  Al pro
FC AK  Liberia          bt  New Georgia Pirates
USA FC                  bt  Fatu FC
Black Star              bt  72nd FC
BYC                     bt  Green Pastures
Adorence FC             lt  ROZA FC
Survivors               lt  LTC Satellite 
LPRC Oilers             bt  Manding Jallah
UMC Roots               bt  Police Blue Angel
Gedi & Sons             bt  Young Pro
Jubilee FC               -  Karn United

Round 2 
[Sep 29]
Mighty Barrolle         1-1 LISCR FC                [4-3 pen]
Watanga FC              0-1 Invincible Eleven
FC AK Liberia           2-1 USA FC
[Oct 1]
Mighty Electrons        2-3 MC Breweries
[Oct 3]
Black Stars FC          lt  Barack Young Controllers (BYC)
Roza FC                 lt  LTC Satellite     
LPRC Oilers             bt  UMC Roots  
 
Quarterfinals
[Oct 4]
BYC                     5-2 LTC Satellite 
[Oct 6]
Gedi & Sons             1-1 LPRC Oilers              [3-4 pen]
[Oct 8]
Mighty Barrole          1-1 Monrovia Club Breweries  [10-9 pen]
 
Semifinals
[date?]
BYC                     2-0 Invincible Eleven
  [Matthew Dede 15, Andrew Swaray 75]
[Oct 9]
Mighty Barrolle         abd  LPRC Oilers             [abandoned at 0-0 in 90'
                                                      due to darkness]
Semifinal Replay [Oct 10]
Mighty Barrolle         awd LPRC Oilers              [awarded to Oilers]
  [Mighty Barolle showed with 7 players, 2 of whom claimed injury
   at the moment the match was started]

Final [Oct 21]
BYC                     1-0 LPRC Oilers 
  [Samuel G. Thompson 28]
 


LISCR Cup 2009
 
[Feb 25]
Jasmine Rangers         3-2 Watanga FC
LISCRF FC               3-1 Invincible Eleven
[Feb 26]
Black Star              2-0 LPRC Oilers
  [Sengbeh Kennedy, James Soto Roberts]
Mighty Barrolle          -  Devereux FC

Final [Mar 1]
Jasmine Rangers         3-2 Black Star
  [Gus Totimeh 1-0, Freeman Mulbah 32pen, Forkpa Waniyou 63;
   Sengbe Kennedy 1-1, Sorsor Jeke 54]



Liberia County Cup 2009
 
NB: wins count for 4 points

Group A
[Dec 12]
Bomi                       0-3 Margibi
[date?]
Maryland                   0-3 Margibi
[Dec 13]
Maryland                   2-0 Bomi
[Dec 22]
Montserrado                1-2 Bomi
[Jan 3]
Montserrado                2-0 Maryland
 
Group B
[Dec 12]
Nimba                      1-1 Grand Gedeh
[date ?]
RiverGee                   1-0 Grand Cape Mount
[Jan 3]
Grand Cape Mount           0-0 Grand Gedeh
Nimba                      2-1 River Gee
[date ?]
Grand Gedeh                w/o Grand Cape Mount     [Cape Mount used ineligible
                                                     player, originally 1-1]
 
Group C
[Dec 12]
Lofa                       1-2 River Cess
First                      1-1 Gbarpolu
[Dec 13]
Gbarpolu                   1-1 River Cess
[Dec 19]
Gbarpolu                   2-0 Lofa
 
Group D
[Dec 12]
Grand Kru                  0-0 Bong
[Dec 13]
Sinoe                      1-2 Grand Bassa
[Dec 23]
Grand Bassa                3-2 Grand Kru
[Jan 3]
Grand Bassa                1-1 Bong
 
Quarterfinals
[Jan 10]
Bong                       1-0 Margibi              [aet]
Nimba                      2-0 Lofa
[Jan 11]
Grand Gedeh                bt  Gbarpolu
[date?]
Montserrado                lt  Grand Bassa 

Semifinals [Jan 13]
Grand Gedeh                1-1 Grand Bassa          [4-2 pen]
Nimba                      1-0 Bong

Third Place Match [Jan 17]
Bong                       0-0 Grand Bassa          [5-3 pen]

Final [Jan 17, SKD Sports Complex, Paynesville; att: 35,000]
Nimba                      2-0 Grand Gedeh
  [Sailee Kanneh 38, Prince Kamae 92]

NB: Nimba County won the tournament three times in succession from
    1977 to 1979


Sports Writers of Liberia [SWAL] Tournament 2009/10

NB: best out of three tournament.
 
[Dec 29]
Liberian Foreign Based     2-2 LFA All Star
  [Ben Martins 1-0, Francis Grand Pa Doe 2-0;
   Queenjay Continanta, Freeman Mulbah]
[Dec 31]
LFA All Star               2-1 Liberian Foreign Based
  [Joseph Kelee Hina (pen) 1-0, Sam Andrews 2-0;
   Francis GrandPa Doe (pen) 2-1] 
[Jan 2]
Liberian Foreign Based     3-1 LFA All Star
  [Ben Martins (2), Isaac Pupo; Andrew Foday Swaray 0-1]





First Division
==============

NB: second level

[Apr 22]
New Georgia Pirates     1-1 Roza F
[Apr 23]
Survivors FC            0-0 Kahn United
Tony FC                 1-1 Mighty Electrons
[Apr 28]
Survivors FC             -  Alliance
[May 1]
Roza FC                 0-0 New Georgia Pirate
[May 3]
Exodus                  1-0 Millennium
LTC Satellite           0-2 Young Professionals
[May 5]
Kahn United             1-4 Alliance
[May 6]
Survivors               0-0 Young Professionals
[May 10]
Alliance                w/o Tony FC 
[May 12]
Survivors               1-1 Mighty Blue Diamond
[May 13]
Fatu FC                  -  Karn United
[May 18]
Survivors               2-1 Tony FC
[Jun 5]
Millennium              1-2 Mighty Electrons
[Jun 6]
Alliance                 -  LTC Satellite
Exodus FC                -  Young Professionals
Mighty Blue Diamond      -  Fatu FC
[Jun 9]
Karn United              -  Mighty Blue Diamond
Survivors                -  Exodus FC
[Jun 17]
LTC Satellite           2-1 Exodus FC
Young Professionals     1-2 Tony FC
[Jul 14]
Karn United              -  Mighty Electrons
[Jul 17]
Survivors               1-1 Millennium
[Jul 19]
LTC Satellite            -  Survivors
[Jul 22]
LTC Satellite           3-2 Mighty Electrons
[Jul 25]
Mighty Blue Diamond      -  Karn United
Millennium               -  Young Professionals
Tony FC                  -  FC Exodus
[Aug 5]
Exodus FC               2-0 Mighty Blue Diamond
Fatu FC                 1-0 Millennium
[Aug 8]
Diamond                 1-1 Police Blue Angels
Young Professionals     2-1 Alliance
[Aug 13]
Exodus FC               2-0 Kahn United
[Aug 18]
Survivors                -  Exodus
[Aug 19]
Karn United             1-0 Millennium
[Sep 8]
Fatu FC                 1-0 Exodus
  [Francis Zubah]
Millennium              0-0 Tony FC
Young Professionals      -  Survivors
[Sep 15]
Alliance                6-1 Exodus
[Sep 19]
Survivors               0-1 Alliance
[Oct 14]
LTC Satellite           o/w Alliance           [LTC Satellite dns]
 
Table:
 
 1.Alliance                    20  12  3  5  36-20  39  Winners
 2.Tony FC                     20  11  5  4  33-18  38
 3.Young Professionals         20  11  5  4  33-20  38
 4.Survivors FC                19  10  7  2  26-12  37
 5.MB Diamond                  19   8  4  7  18-19  28
 6.Fatu FC                     20   7  3 10  26-27  24
 7.LTC Satelite                19   7  3  9  25-27  24
 8.Millenium FC                20   4 10  6  16-20  22
 9.Mighty Electrons            20   5  5 10  22-29  20
10.Exodus FC                   20   6  1 13  18-31  19
11.Karn United                 20   3  5 12  22-40  14

NB: 2 more wins than losses; odd number of draws and matches;
    total goal difference +12

Second Division
===============

NB: third level

[Apr 27]
Al-Pro                  1-1 72nd FC
[Apr 28]
Police Blue Angels       -  Green Pasture
[May 1]
Roza FC                 0-0 New Georgia Pirates
[May 3]
Al-Pro                  0-2 Vinton Professional
Black Stars              -  Green Pasture
Diamond                 0-0 Mande Jallah
[May 5]
New Georgia Pirates     3-1 Georgia
[May 6]
Roza                    3-0 Police Blue Angels
[May 8]
72nd FC                  -  Intíl Black Stars
[May 10]
Al-Pro                  2-2 Diamond
Green Pasture           1-0 New Georgia Pirates
[May 12]
Roza FC                 3-2 Georgia
[May 18]
Al-Pro                  8-1 Georgia
[Jun 4]
Vinton Professional     3-2 New Georgia Pirates
[Jun 5]
Mande Jallah            3-2 Roza FC
[Jun 6]
Al-Pro                   -  Green Pasture
[Jun 7]
Diamond                 1-1 Georgia
[Jun 9]
72nd FC                  -  Roza FC
[Jun 11] 
Police Blue Angels      2-1 New Georgia Pirates
[Jun 12]
72nd FC                 1-2 Vinton Professional
[Jun 17]
Police Blue Angels      2-1 Georgia
[Jul 19]
Diamond                  -  Roza FC
Mande Jallah             -  Green Pasture
[Jul 23]
Vinton Professional     0-0 Roza FC
[Jul 24]
Police Blue Angels       -  New Georgia Pirates
[Jul 25]
Black Stars              -  Georgia
[Aug 9]
Mande Jallah            1-2 Vinton Professional
[Aug 12]
Vinton Professionals    3-1 Al-Pro
[Aug 17]
Green Pasture           1-0 Georgia
[Aug 20]
Georgia                 0-1 72nd FC
[Aug 26]
Roza FC                 2-1 Al-Pro
[Aug 27]
Diamond                 8-2 Georgia
[Aug 30]
Vinton Professionals    3-1 International Black Stars
[Sep 5]
Green Pasture           1-1 Diamond
[Sep 15]
Mande Jallah            1-0 New Georgia Pirates

Table:
 
 1.Green Pastures              18  12  3  3  26-11  39
 2.Vinton Professionals        18  10  5  3  27-15  35
 3.Manding Jallah              18  10  2  6  26-18  32
 4.Internal Black Star         18   8  4  6  25-21  28
 5.Al Pro                      18   8  2  8  33-26  26
 6.New Georgia Pirates         18   7  5  6  30-25  26
 7.Diamond                     18   7  4  7  32-23  25
 8.72nd FC                     18   5  5  8  18-26  25
 9.Roza FC                     18   4  8  6  20-21  20
10.Police Blue Angel           18   4  2 12  15-31  14
11.Georgian FC                 18   3  3 12  21-52  12

NB: one more loss than win; odd number of draws; 
    total goal difference +4


Third Division

Semifinals [Dec 18]
Aries FC                2-0 Gedi Ambassador
  [Alcec Kollie, Jonathan Baiwola]
Fassell FC              4-1 Kolakeh FC
  [Brucl Blalty 9, 29pen, Alvin Swen 87, 89; Jasper Dahn 14]

Final [Dec 20]
Aries FC                1-1 FC Fassell         [4-2 pen]
  [Marcus Tarpleh 21; Brucl Blaty 12]

Aries are 3rd division champions



Regional Leagues

NB: 4th and lower levels

Central Monrovia Sub-Committee League

[Jun 28]
FC Reeves               2-0 Millwall
GBS                     1-0 Kassir FC
Hammers                 3-1 South Beach Defender
Shooting Stars          6-1 FC Duncan

[Jul 18]
Dolley FC               3-1 Genesis FC
FC VOA                  3-1 Determiners FC

Gardnersville Sub-Committee League
 
Third Division

[May 2]
Academic Star           1-2 Varney FC
Barnesville FC          4-3 Junior Gardnersville
Liberty FC              2-0 Bolton
Shoes FC                3-1 Junior Rollers

Third Division Play-Offs

[Sep 1]
Desert Pro FC           1-0 FC Fassel
[Sep 3]
Shoes FC                4-0 Desert Pro FC
[Sep 6]
Shoes FC                 -  FC Fassel
 
Fourth Division

[May 2]
D-Answer                4-2 Gulf FC
Duan Town               1-0 Manchester United
FC Fassel               2-0 Georgia Lion
[May 3]
J.J.Y.Young Star        0-0 Iker FC
Mercury FC              1-0 Desert PRO
Professional            1-0 WASA 18th
[May 10]
Academic Star           2-1 Johnson Pro
Junior Survival         0-0 Varney FC
Kamah FC                1-0 Josac FC
[May 12]
Barnesville FC          4-1 FC CAT
Club Alawah             2-1 Bolton FC
Telestar United         bt  Varney FC
Young Black Star        1-1 Georgian Arsenal
[May 15]
Dust FC                 1-0 Pepper FC
Liberty FC              bt  Supreme Star
[May 16]
D-Answer                 -  Future Star
Junior Rollers           -  Supreme Star
Royal Pro                -  YIS
[May 17]
Club Alawah              -  Wasa Eighteen
Duantown                 -  DOSA
Young Black Star         -  Academic Star
[May 31]
FC Mercury              1-1 Junior Gardnersville
Liberty FC              3-1 Club Alawah
Young Georgian FC       1-0 Kamah FC
[Jun 2]
Georgian Arsenal        1-1 Junior Survivors
Young Professionals     0-0 Dewa
[Jun 4]
Gulf FC                  -  CAT
Josac                    -  Young Georgian FC
[Sep 1]
FC Izetta               2-1 JJY Young Star
FC Josac                2-0 Dosa FC
Juvenile FC             2-0 Young Gunners FC
Young Georgian          1-0 Young Arsenal

Paynesville Sub-Committee League

Third Division

[May 9]
LICA                    1-0 RESA
Royal Peace             2-1 Paynesville Young Stars
United Pro              3-1 Phoenix
[May 10]
FC Wandeh               2-1 Angels FC
PATAM FC                0-0 Chicken Soup Factory
Town Vision             3-1 Saydee FC
[May 14]
Kpoto                    -  Paynesville Young Pro
[May 19]
Wood Camp                -  Jallah FC
[May 24]
Keita                    -  SOCSA
[Jul 11]
Wood Camp               2-2 United Pro
[Jul 18]
SOSCA                   1-0 W.T.Vision

Fourth Division

[May 14]
Kotiamon                 -  Swagger Pro
Pipeline FC              -  Bannie FC
[May 19]
Jacob Town               -  Kecee United
Victory                  -  Liners FC
[May 24]
Salia                    -  Libra FC
United Stars             -  M.Lion
[Jul 10]
Liners FC               0-0 Kotiamon
Pipeline FC             3-1 Kecee FC
[Jul 11]
FC Sonwa                1-1 Eleven Pro FC
[Jul 17]
Eleven Pro              1-0 Leo
[Jul 18]
Bannie                  0-0 Junior Pro
Nelson FC               2-0 Swagger Pro
[Jul 19]
FC Sonwa                1-0 Kotiamon
Kecee                   3-0 Pipeline FC
PYP                     bt  Resa FC
United Stars            w/o CSF FC

West Clara Sub-Committee League

[Jul 21]
Toshiba                 1-0 Young Eagles
 
West Clara Sub-Committee League-Knock Out Cup

Group A:
Satellite FC, Eleven Star, Eleven Pro, Golden Star

Group B:
FC Sedan, Kafu FC, Grace FC, Tito

[Jul 19]
FC Sedan                1-1 Kafu
Grace FC                4-3 FC Satellite



2008

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and José Batalha
Last updated: 21 Jan 2011

(C) Copyright Ian King, José Batalha and RSSSF 2009/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.