Mexico 2002/03

Pre-Libertadores Tournament 2002
================================

First Stage 

Round 1 [Aug 28, Houston, USA]
Atlas       0-3 Toluca 
  [Salvador Carmona 49, Ariel Franco 53, Israel Lopez 69]
Cruz Azul   3-1 Pumas
  [Juan Francisco Palencia 18, 36, Sebastian Abreu 23; Alvaro Gonzalez 57]
 
Round 2 [Sep 4, Los Angeles, USA]
Morelia     0-2 Pumas
  [Alvaro Gonzalez 15, Jaime Lozano 62]
Pachuca     2-0 Atlas
  [Walter Silvani 40, Juan Arango 79]

Round 3 [Sep 25, Los Angeles, USA]
Toluca      2-0 Pachuca
  [Sergio Ponce, Héctor Jimenez]
Cruz Azul   0-1 Morelia
  [Jose Antonio Noriega 89]
 
Tables:

Group A
 1.Cruz Azul          2  1  0  1  3- 2  3  Qualified
 2.Pumas              2  1  0  1  3- 3  3  Qualified
 3.Morelia            2  1  0  1  1- 2  3

Group B
 1.Toluca             2  2  0  0  5- 0  6  Qualified
 2.Pachuca            2  1  0  1  2- 2  3  Qualified
 3.Atlas              2  0  0  2  0- 5  0

Second Stage
 
Round 1 [Oct 2, Los Angeles, USA]
Cruz Azul   4-2 Pachuca
  [Marco Antonio Sanchez 10og, Juan Carlos Cacho 15, Flavio Davino 45, 
   Miguel Zepeda 66; Walter Silvani 37, Martin Boasso 67]
Pumas       4-3 Toluca
  [Alvaro Gonzalez 6,  24, Jose Luis Lopes 18, Joaquin Beltran 56;
   Edgar Gonzalez 45, 78, Rafael Garcia 66]
 
Round 2 [Oct 9, Los Angeles, USA]
Cruz Azul   5-2 Toluca
  [Miguel Zepeda 19, 49, Erick Espinoza 47og, Juan Carlos Cacho 55,
   Sebastian Abreu 75; Edgar Gonzalez 51, Israel Lopez 86]
Pumas       4-3 Pachuca
  [Alvaro Gonzalez 7, 54, Luis Ignacio Gonzalez 32, Martin Garcia 68;
   Juan Arango 29, Alberto Rodriguez 36, Martin Boasso 52]

Table:

 1.Cruz Azul          2  2  0  0  9- 4  6  Qualified
 2.Pumas              2  2  0  0  8- 6  6  Qualified
 3.Pachuca            2  0  0  2  5- 8  0
 4.Toluca             2  0  0  2  5- 9  0

NB: Cruz Azul and Pumas (UNAM) qualify for Copa Libertadores 2003

 

Primera División Nacional

Apertura 2002
=============

NB: new clubs:
    Jaguares Chiapas (Veracruz move to Tuxtla Gutiérrez)
    San Luis (champion of second Division)  
    Gallos Blancos (La Piedad move to Querétaro)
    Veracruz (runners-up Second Division)

Tables:

Group 1
 1.América            19 13  4  2 34-14 43  Qualified  [Cd. de México]
 2.Toluca             19 12  5  2 55-25 41  Qualified
 3.Atlas              19  7  1 11 28-31 22  [Guadalajara]
 4.Puebla             19  6  4  9 23-29 22
 5.Celaya             19  5  6  8 24-32 21

Group 2 
 1.Pumas              19 10  3  6 39-35 33  Qualified  [UNAM; Cd. de México]
 2.Tecos UAG          19  8  5  6 26-29 29  Qualified  [Guadalajara]
 3.Tigres             19  6  5  8 32-33 23  [Monterrey]
 4.Monterrey          19  5  7  7 18-20 22
 5.Pachuca            19  2  9  8 21-35 15
 
Group 3
 1.Morelia            19  9  5  5 35-23 32  Qualified
 2.Cruz Azul          19  7  7  5 30-26 28  Qualified  [Cd. de México]
 3.Necaxa             19  8  2  9 28-32 26  [Cd. de México]
 4.San Luis           19  6  6  7 31-28 24
 5.Jaguares Chiapas   19  3  7  9 19-34 16  [Tuxtla Gutiérrez]

Group 4
 1.Guadalajara        19  6  9  4 28-29 27  Qualified
 2.Santos Laguna      19  7  5  7 30-28 26  Qualified  [Torreón]
 3.Atlante            19  6  7  6 31-33 25  [Cd. Nezahualcoyotl (*)]
 4.Gallos Blancos     19  6  5  8 28-34 23  [Querétaro]
 5.Veracruz           19  4  6  9 30-40 18

[*] Atlante moved from Cd. de México to Nezahualcoyotl at the beginning of
    the season

Round 1 
[Aug 3]
Toluca      3-0 Necaxa
  [Jose Cardozo 64, 72, 80]
Celaya      0-1 Pumas
  [Rafael Marquez 88]
Veracruz    3-4 Morelia
  [Isaac Terrazas 41, Martin Rodriguez 66, Carlos Casartelli 89; 
   Carlos Morales 9, Dario Franco 15, Alex Fernandez 23, Ismael Iñiguez 85]
Cruz Azul   1-2 Tecos
  [Sebastian Abreu 69; Jorge Santillana 34, Juan Manuel Azconzábal 90]
Jaguares    1-3 Tigres        
  [Lucio Filomeno 82; Irenio Soares 4, Jesus Olalde 14, Hugo Sanchez 36]
  [played in Mexico City since stadium in Tuxtla Gutierrez not finished yet]
Atlas       1-2 Santos
  [Carlos Maria Morales 59; Hector Altamirano 3, Jared Borgetti 27]
Monterrey   2-0 Atlante
  [Walter Ervitti 66, Guillermo Franco 82]
[Aug 4]
Puebla      1-1 Guadalajara
  [Jafet Soto 49, Omar Bravo 62]
Gallos B    1-1 San Luis
  [Armando Gonzalez 90, Oscar Rojas 85]
[Sep 25]
America     3-0 Pachuca 
  [Hugo Castillo 42, Marcelo Lipatin 77, Fantik 80]
 
Round 2
[Aug 10]
Tecos       3-2 Celaya
  [Jorge Santillana 61, Roberto Palacios 80, Juan Manuel Azconzábal 91; 
   Claudinho 32, Andrés Ortega 43]
Morelia     2-0 Monterrey
  [Alex Fernandez 5, Javier Saavedra 29]
San Luis    1-0 Puebla
  [José Enrique García 78]
[Aug 11]
Pumas       2-1 Veracruz
  [Luis Ignacio González 9, Rodrigo Barragán 23; Fernando Arce 36]
Pachuca     3-3 Jaguares
  [Alberto Rodriguez 18, Cesareo Victorino 64, Miguel Calero 93;
   Julio Yegros 21,80, Carlos Sánchez 72]
Guadalajara 0-1 America
  [Marcelo Lipatin 83]
Atlante     2-3 Toluca
  [Sebastian Gonzalez 59, Santiago Baños 89; José Cardozo 41,
   Antonio Naelson 50, Erick Espinoza 76]
Santos      0-0 Gallos B
Necaxa      2-3 Atlas
  [Carlos Castro 20, Juan Reynoso 90; Gabriel Caballero 13,
   Carlos María Morales 29, Juan Reynoso 41og]
[Aug 15]
Tigres      0-1 Cruz Azul
  [Victor Gutierrez 43]

Round 3
[Aug 17]
Celaya      1-1 Veracruz
  [Diego Latorre 77; Fernando Arce 75]
Toluca      4-1 Morelia
  [Antonio Naelson 9, 71, Jose Cardozo 22, 43; Ismael Iñiguez 70]
Jaguares    1-1 Guadalajara
  [Felipe Ayala 62; Omar Bravo 23]
Monterrey   1-2 Pumas
  [Walter Erviti 53; Leandro Augusto 6, Rafael Marquez 84]
Atlas       2-1 Atlante
  [José Luis Calderón 24, Daniel Osorno 90; Fabián Estay 52]
[Aug 18]
Queretaro   1-3 Necaxa
  [Diego Capria 28; Diego Martinez 35, Zague 42, Alex Aguinaga 83]
Puebla      3-1 Santos
  [Adrian Sanchez 50, Roberto Trotta 65, Milton Coimbra 71; Jared Borgetti 15]
Tecos       1-3 Tigres
  [Jorge Santillana 43; Omar Briseño 1, Jesus Olalde 46, Irenio Soarez 61]
America     2-1 San Luis
  [Ivan Zamorano 11, Cuauhtemoc Blanco 65; Miguel Salcedo 14]
[Oct 23]
Cruz Azul   3-2 Pachuca
  [Miguel Zepeda 37, Juan Carlos Cacho 46, Melvin Brown 59; Juan Arango 24,
   Francisco Gabriel de Anda 48]
 
Round 4
[Aug 24]
Veracruz    1-1 Monterrey
  [Carlos Casartelli 58; Samuel Mañez 87og]
Morelia     2-0 Atlas
  [Ismael Iñiguez 5, Alex Fernandez 33]
San Luis    0-1 Jaguares
  [Lucio Filomeno 60]
Tigres      6-1 Celaya
  [Hugo Chavez 10, Walter Gaitán 34, 57, Irenio Soares 38, 
   Jesús Olalde 69, 82; Diego Latorre 78]
[Aug 25]
Atlante     2-1 Queretaro
  [Fabian Estay 35, Paulo Serafin 80; Josemir Lujambio 14]
Guadalajara 1-1 Cruz Azul
  [Joel Sánchez 10; Sebastian Abreu 90]
Pumas       1-4 Toluca
  [Rafael Marquez 58; Antonio Naelson 24, Jose Cardozo 31,
   Rafael Garcia 63, Vicente Sánchez 68]
Pachuca     0-2 Tecos
  [Reynaldo Navia 11, 40]
Necaxa      2-0 Puebla
  [Braulio Luna 8, Miguel Acosta 38] 
Santos      0-1 America
  [Cuauhtemoc Blanco 88]

Round 5
[Aug 31]
Jaguares    2-0 Santos
  [Julio Cesar Yegros 39, 57]
Toluca      1-1 Veracruz
  [Rafael Garcia 64; Carlos Casartelli 37]
Celaya      1-0 Monterrey
  [Antonio Mohamed 52]
Cruz Azul   0-1 San Luis
  [José Milián 73]
Tigres      1-1 Pachuca
  [Jesus Olalde 45; Juan Arango 38]
America     2-1 Necaxa
  [Jose Antonio Castro 26, Duilio Davino 35; Miguel Acosta 73]
Atlas       6-0 Pumas
  [Rodrigo Valenzuela 5, 46, José Luis Calderón 42, 79, Mario Mendez 80, 
   Juan Pablo Garcia 85]
[Sep 1]
Queretaro   1-0 Morelia
  [Josemir Lujambio 20]
Puebla      1-1 Atlante
  [Marco Capetillo 15; Sebastian Gonzalez 28]
Tecos       1-1 Guadalajara
  [Said Godinez 45; Ghandi Vega o.g. 65]
  
Round 6
[Sep 7]
Veracruz    3-0 Atlas
  [Martin Rodriguez 1, Carlos Casartelli 18, Angel Morales 80]
Morelia     2-0 Puebla
  [Javier Saavedra 3, Ismael Iñiguez 66]
Monterrey   3-1 Toluca
  [Antonio De Nigris 31, 59,Guillermo Franco 53; Zinha 6]
Necaxa      3-1 Jaguares
  [Flavio Barros 17, Zague 24, Luis Ernesto Perez 89; Julio César Yegros 2]
San Luis    0-0 Tecos
[Sep 8]
Atlante     1-4 America
  [Paulo Serafin 31; Mario Hernandez o.g. 14, Jose Antonio Castro 37,
   Cuauhtemoc Blanco 45, Ivan Zamorano 65]
Pumas       1-1 Queretaro
  [Mariano Trujillo 88, Alberto Garcia 77]
Guadalajara 4-0 Tigres
  [Rafael Medina 22, Emilio Mora 50, David Mendoza 54, Omar Bravo 61]
Pachuca     0-2 Celaya
  [Diego Cagna 33, Claudinho 92]
Santos      1-3 Cruz Azul
  [Denis Caniza 69; Pinheiro 35, Sebastian Abreu 79, 91]
 
Round 7
[Sep 11]
Jaguares    1-1 Atlante
  [Lucio Filomeno 46; Juan Angel Paredes 55]
Celaya      2-2 Toluca
  [Claudinho 70, Diego Latorre 90; José Cardozo 31, 49]
America     1-1 Morelia
  [Cuauhtemoc Blanco 39; Ismael Iñiguez 3]
Puebla      0-1 Pumas
  [Rodrigo Lemos 77]
Pachuca     1-1 Guadalajara
  [Andres Chitiva 40; Emilio Mora 60]
Queretaro   3-2 Veracruz
  [Missael Espinoza 5, Almir da Souza 18, Margarito Gonzalez 84; 
   Raul Rico 50 og, Carlos Casartelli 82]
Atlas       1-2 Monterrey
  [Jose Luis Calderon 91; Walter Erviti 23, Guillermo Franco 24]
Tigres      0-4 San Luis
  [Marcelo de Faria 16, 66, Edwin Santibañez 59, José Milián 60]
[Sep 12]
Tecos       2-1 Santos
  [Reinaldo Navia 60, 70; Johan Rodriguez 56]
Cruz Azul   2-1 Necaxa
  [Juan Francisco Palencia 48, Sebastian Abreu 74; Angel Sosa 86]

Round 8
[Sep 14]
Pumas       1-3 America
  [Alvaro Gonzalez 44; Christian Patiño 26, 47, 61]
Veracruz    2-2 Puebla
  [Angel Morales 5, Isaac Terrazas 26; Pablo Caballero 8, 16]
Toluca      1-0 Atlas   
  [Edgar González 66]
Morelia     2-0 Jaguares
  [Jose Antonio Noriega 85, 92]
Monterrey   2-0 Queretaro
  [Cesar Adame 53, Sergio Verdirame 87]
San Luis    2-4 Pachuca
  [Marcelo de Faria 72, 92; Sergio Santana 29, 34, 59, Milton Nuñez 33]
[Sep 15]
Guadalajara 3-2 Celaya
  [Joel Sanchez 47, Omar Bravo 70, Ramon Morales 83; Claudinho 54,
   Diego Latorre 60]
Atlante     2-0 Cruz Azul   
  [Eduardo Rergis 9, Sebastian Gonzalez 36]
Santos      3-1 Tigres
  [Jared Borgetti 17, 78, Rodrigo Ruiz 28; Irenio Soares 62]
Necaxa      1-1 Tecos      
  [Salvador Cabrera 67; Reinaldo Navia 82]
  [in Aguascalientes because Necaxa will move to that city for season 2003-2004] 
 
Round 9
[Sep 21]
Celaya      2-1 Atlas
  [Claudinho 14, Mauricio Gallaga 33; Rodrigo Valenzuela 24]
Jaguares    0-2 Pumas
  [Rodrigo Lemos 4, Leandro Augusto 21]
Cruz Azul   1-3 Morelia
  [Miguel Zepeda 8; Alex Fernandez 18, 50, Javier Saavedra 90]
Tigres      3-2 Necaxa
  [Claudio Suarez 18, Hugo Chavez 34, Hugo Sanchez 46; Flavio Barros 37,
   Rodolfo Espinoza 83]
Puebla      2-1 Monterrey
  [Nicolas Ramirez 51, 63; Antonio de Nigris 6]
[Sep 22]
Pachuca     0-0 Santos
Guadalajara 1-1 San Luis
  [Joel Sanchez 45; Arturo Olvera 63]
Queretaro   0-2 Toluca
  [Jose Cardozo 27, Israel Lopez 45]
America     5-1 Veracruz
  [Hugo Castillo 10, Ivan Zamorano 15, 81 Christian Patiño 66,
   Cuauhtemoc Blanco 88; Martin Rodriguez 83]
Tecos       2-2 Atlante
  [Roberto Palacios 38, 67; Juan Angel Paredes 65, Sebastian Gonzalez 80]

Round 10
[Sep 28]
Toluca      5-0 Puebla
  [Jose Cardozo 17, 28, 88, Vicente Sanchez 46, Christian Ramirez 84]
Veracruz    3-0 Jaguares
  [Fernando Arce 34, Martin Rodriguez 46, Angel Morales 58]
Monterrey   0-0 America
Santos      4-2 Guadalajara
  [Jared Borgetti 1, 56, 73, Hector Altamirano 39; Ramon Ramirez 12, 
   Emilio Mora 25]
San Luis    1-1 Celaya
  [Marcelo de Faria 9; Diego Latorre 54]
Atlas       2-5 Queretaro
  [Juan Manuel Garcia 33, Martin Machon 75; Margarito Gonzalez 1, 6, 35, 
   Diego Garay 17, Josemir Lujambio 20]
[Sep 29]
Morelia     1-0 Tecos
  [Alex Fernandez 21]
Pumas       2-2 Cruz Azul
  [Mariano Trujillo 60, 65; Marvin Cabrera 33, Juan Carlos Cacho 45]
Atlante     2-2 Tigres
  [Santiago Baños 62, 78; Antonio Sancho 39, Claudio Suarez 71]
Necaxa      0-2 Pachuca
  [Juan Arango 26, 80]
 
Round 11
[Oct 5]
Celaya      2-0 Queretaro
  [Diego Latorre 32, Andrés Ortega 91]
Jaguares    0-0 Monterrey
Tigres      2-1 Morelia
  [Hugo Chávez 45, Claudio Suárez 59; Alex Fernandez 40]
Cruz Azul   5-1 Veracruz
  [Pinheiro 11, 39, Juan Carlos Cacho 21, Miguel Zepeda 60, 83;
   Angel Morales 63]
San Luis    1-1 Santos
  [Flavio Maestri 85; Jared Borgetti 25]
Puebla      2-1 Atlas
  [Milton Coimbra 66, Pablo Caballero 93; Omar Flores 56]
[Oct 6]
Guadalajara 0-0 Necaxa
Pachuca     1-1 Atlante
  [Walter Silvani 84; Fabián Estay 25]
America     1-2 Toluca
  [Pavel Pardo 9; José Manuel Cruzalta 25, José Cardozo 87]
Tecos       4-3 Pumas
  [Patricio Camps 20, Roberto Palacios 37, Osmar Donizetti 85,
   Andoni Hernández 90; Leandro Augusto 23, Jaime Lozano 41, 
   Emerson Dos Santos 44]
 
Round 12
[Oct 12]
Toluca      5-1 Jaguares
  [Rafael García 39, José Cardozo 68, 79, 81, Edgar Gonzalez 83;
   Joaquín del Olmo 35]
Monterrey   1-1 Cruz Azul
  [Antonio de Nigris 7; Juan Carlos Cacho 2]
Veracruz    2-1 Tecos
  [Jesús Gutierrez 8, Angel Morales 23; Reynaldo Navia 38]
Morelia     1-1 Pachuca
  [Adolfo Bautista 51; Juan Arango 86]
Atlas       3-2 America
  [Gabriel Caballero 39, Rodrigo Valenzuela 51, Juan Pablo Rodriguez 66; 
   Marcelo Lipatín 52, Cuauhtemoc Blanco 91]
[Oct 13]
Atlante     0-0 Guadalajara
Pumas       3-2 Tigres
  [José Luis López 53, 85, Mariano Trujillo 72; Jesús Olalde 64, 
   Irenio Soares 68]
Queretaro   1-3 Puebla
  [Everaldo Begines 66; Pablo Caballero 33, Marco Capetillo 50, 83]
Santos      2-0 Celaya
  [Javier Manjarín 33, Jared Borgetti 46]
Necaxa      3-2 San Luis
  [José Luis Montes de Oca 14og, Braulio Luna 50, Zague 57;
   Marcelo de Faria 5, Miguel Salcedo 74]
 
Round 13
[Oct 16]
Jaguares    0-2 Atlas
  [Carlos Maria Morales 4, 42]
Cruz Azul   1-1 Toluca
  [Sebastian Abreu 33; Jose Cardozo 79]
Pachuca     0-3 Pumas
  [Leandro Augusto 25, Alvaro Gonzalez 80, Mariano Trujillo 86]
Tigres      1-1 Veracruz
  [Walter Gaitan 33; Martin Rodriguez 44]
Tecos       0-0 Monterrey
San Luis    2-2 Atlante
  [Harold Wallace 13, Santiago Baños 47; Roberto Cartes 51, Oscar Maturin 66]
Guadalajara 1-0 Morelia
  [Emilio Mora 72]
[Oct 17]
America     3-1 Queretaro
  [Christian Patiño 1, Marcelo Lipatin 37, 42; Almir Da Souza 48]
Celaya      0-3 Puebla
  [Julio Aguilar 31, Marco Capetillo 75, Milton Coimbra 89]
Santos      3-2 Necaxa
  [Joaquin Reyes 13, Jared Borgetti 70, 77; Luis Ernesto Perez 50, Zague 79]

Round 14
[Oct 19]
Toluca      6-0 Tecos
  [Vicente Sanchez 11, 24, 28, Jose Cardozo 35, 80, Rafael Garcia 66]
Veracruz    1-1 Pachuca
  [Isaac Terrazas 27; Walter Silvani 37]
Monterrey   1-1 Tigres
  [Antonio de Nigris 8; Jesus Olalde 13]
Pumas       7-1 Guadalajara
  [Mariano Trujillo 7, 21, 63, Alvaro Gonzalez 12, Jaime Lozano 33,
   Johnny Garcia 52og, Luis Ignacio Gonzalez 61; Omar Bravo 11]
Atlas       3-2 Cruz Azul
  [Omar Blanco 15, Gabriel Caballero 57, Carlos Maria Morales 60;
   Miguel Zepeda 9, Juan Carlos Cacho 24]
[Oct 20]
Atlante     3-1 Santos
  [Hugo Ruiz 35, Sebastian Gonzalez 46, 89; Jared Borgetti 38]
Puebla      0-1 America
  [Hugo Castillo 87]
Queretaro   3-3 Jaguares
  [Missael Espinoza 58, Josemir Lujambio 65, 79; Alejandro Glaria 9, 53,
   Diego Capria 40og]
Morelia     3-2 San Luis
  [Alex Fernandez 25, 89, Javier Saavedra 36; Edwin Santibañez 61, 
   Omar Rodriguez 75]
Necaxa      0-2 Celaya
  [Jorge Alberto Orozco 19, Guillermo Rergis 71]

Round 15 
[Oct 26]
Jaguares    2-0 Puebla
  [Joaquin del Olmo 33, Alejandro Glaria 58]
Celaya      0-1 America
  [Hugo Castillo 78] 
Tigres      2-2 Toluca
  [Jesus Olalde 35, Walter Gaitán 45; Rafael Garcia 13, Jose Cardozo 81]
Cruz Azul   1-1 Queretaro
  [Diego Capria 85og; Margarito González 35]
[Oct 27]
Pachuca     1-3 Monterrey
  [Juan Arango 14; Argemiro Veiga 70, Guillermo Franco 74, Omar Avilan 92]
Guadalajara 2-1 Veracruz
  [Ramon Morales 32, Omar Bravo 72; Martin Rodriguez 4]
San Luis    6-3 Pumas
  [Jose Enrique Garcia 25, 58, Marcelo de Faria 68, 69, 71, Jose Milian 78;
   Alvaro Gonzalez 50, Rodrigo Lemos 52, Rodrigo Barragan 65]
Santos      2-2 Morelia
  [Denis Caniza 2, Johan Rodriguez 57; Alex Fernandez 68, Omar Rodriguez 80]
Necaxa      3-0 Atlante
  [Miguel Acosta 30, Zague 47, Angel Sosa 56]
Tecos       1-0 Atlas
  [Andoni Hernandez 32]
 
Round 16
[Nov 2]
Veracruz    3-1 San Luis
  [Martin Rodriguez 23, Fernando Arce 29, Jose Luis Montes de Oca 62og;
   Edwin Santibañez 53]
Morelia     6-0 Necaxa
  [Dario Franco 12, Alex Fernandez 35, Adolfo Bautista 43, 48, 
   Ismael Iñiguez 73, Javier Lozano 83]
Monterrey   0-2 Guadalajara
  [Ramon Morales 3, Emilio Mora 60]
Atlas       1-0 Tigres
  [Martin Machón 85]
Toluca      5-1 Pachuca
  [Jose Cardozo 31, 44, 61, 67, Israel Velázquez 83og; Milton Nuñez 80]
[Nov 3]
America     0-0 Jaguares
Puebla      1-2 Cruz Azul
  [Joaquin Velazquez 47; Juan Carlos Cacho 32, Mariano Messera 43]
Pumas       1-0 Santos
  [Alvaro Gonzalez 49]
Querétaro   2-0 Tecos
  [Josemir Lujambio 37, 38]
Atlante     4-2 Celaya
  [Sebastián González 26, 62, 65, Luis Ramirez 71; Jorge Jerez 36,
   Mauricio Gallaga 66]
 
Round 17
[Nov 9]
Pachuca     1-1 Atlas
  [Sergio Santana 62; Juan Pablo Rodriguez 9]
Celaya      2-2 Jaguares
  [Claudinho 54, Diego Latorre 83; Alejandro Glaria 43, Lucio Filomeno 80]
San Luis    3-0 Monterrey
  [Marcelo de Faria 10, Harold Wallace 45, Miguel Salcedo 48]
Tigres      4-1 Querétaro
  [Aldo De Nigris 59, 84, Jesús Olalde 82, Hugo Sánchez 89;
   Missael Espinoza 86]
Cruz Azul   1-1 América
  [Francisco Palencia 47; Cuauhtemoc Blanco 69]
Necaxa      1-0 Pumas
  [Braulio Luna 22]
[Nov 10]
Atlante     2-1 Morelia
  [Sebastian González 48, Juan Angel Paredes 56; Alex Fernandez 36]
Guadalajara 3-3 Toluca
  [Joel Sánchez 7, Ignacio Vázquez 33, Emilio Mora 52;
   José Cardozo 61, 70, Salvador Carmona 69]
Santos      4-2 Veracruz
  [Luis Romero 15, 50, Jared Borgetti 36, Johan Rodríguez 67;
   Carlos Casartelli 92, Junior de Almeida 93]
Tecos       3-2 Puebla
  [Pablo Metlich 9, Reynaldo Navia 11, 78; Jafet Soto 33, Pablo Caballero 75]

Round 18
[Nov 16]
Toluca      3-1 San Luis
  [Antonio Naelson 5, Edgar Gonzalez 24, Jose Cardozo 66; Marcelo de Faria 82]
Celaya      1-1 Morelia
  [Claudinho 37; Dario Franco 51] 
Monterrey   0-0 Santos
Veracruz    0-2 Necaxa
  [Braulio Luna 14, Carlos Gonzalez 54]
Pumas       4-1 Atlante
  [Alvaro Gonzalez 5, Rodrigo Lemos 24, 40, 73; Sebastian Gonzalez 83]
Atlas       1-2 Guadalajara
  [Diego Rivarola 86; Ramon Morales 23, 84]
[Nov 17]
Queretaro   2-1 Pachuca
  [Everaldo Bejines 9, 12; Francisco Gabriel De Anda 37]
Jaguares    1-2 Cruz Azul
  [Alejandro Glaria 3; Sebastian Abreu 44, Jose Alberto Hernandez 78]
Puebla      2-1 Tigres
  [Sergio Vázquez 51, Roberto Trotta 57; Jesus Olalde 4]
América     2-1 Tecos
  [Alejandro Nava 38, Marcelo Lipatin 73; Mirsha Serrano 20]

Round 19 [Nov 24]
Atlante     4-1 Veracruz
  [Irving Rubirosa 3, Sebastian Gonzalez 71, 75, Aaron Padilla 85; 
   Angel Morales 86]
Cruz Azul   1-1 Celaya
  [Juan Francisco Palencia 70; Diego Latorre 20]
Guadalajara 2-4 Querétaro
  [Ignacio Vazquez 22, Emilio Mora 63; Everaldo Bejines 29, 45, 
   Diego Garay 46, Josemir Lujambio 65]
Morelia     2-2 Pumas
  [Javier Saavedra 26, Alex Fernandez 50; José Luis López 85,
   Emerson Dos Santos 90]
Necaxa      2-1 Monterrey
  [Braulio Luna 51, 81; Antonio de Nigris 34]
Pachuca     1-1 Puebla
  [Sergio Santana 8; Oscar Mascorro 22]
San Luis    1-0 Atlas
  [Marcelo de Faria 40]
Santos      5-2 Toluca
  [Eduardo Lillingston 1, 15, 34, 59, Javier Manjarin 22;
   Vicente Sanchez 69, Jose Cardozo 87]
Tecos       2-0 Jaguares
  [Reinaldo Navia 77, Roberto Palacios 89]
Tigres      0-1 América
  [Cuauhtemoc Blanco 87]

Tables:

Group 1
 1.América            19 13  4  2 34-14 43  Qualified  [Cd. de México]
 2.Toluca             19 12  5  2 55-25 41  Qualified
 3.Atlas              19  7  1 11 28-31 22  [Guadalajara]
 4.Puebla             19  6  4  9 23-29 22
 5.Celaya             19  5  6  8 24-32 21

Group 2 
 1.Pumas              19 10  3  6 39-35 33  Qualified  [UNAM; Cd. de México]
 2.Tecos UAG          19  8  5  6 26-29 29  Qualified  [Guadalajara]
 3.Tigres             19  6  5  8 32-33 23  [Monterrey]
 4.Monterrey          19  5  7  7 18-20 22
 5.Pachuca            19  2  9  8 21-35 15
 
Group 3
 1.Morelia            19  9  5  5 35-23 32  Qualified
 2.Cruz Azul          19  7  7  5 30-26 28  Qualified  [Cd. de México]
 3.Necaxa             19  8  2  9 28-32 26  [Cd. de México]
 4.San Luis           19  6  6  7 31-28 24
 5.Jaguares Chiapas   19  3  7  9 19-34 16  [Tuxtla Gutiérrez]

Group 4
 1.Guadalajara        19  6  9  4 28-29 27  Qualified
 2.Santos Laguna      19  7  5  7 30-28 26  Qualified  [Torreón]
 3.Atlante            19  6  7  6 31-33 25  [Cd. Nezahualcoyotl (*)]
 4.Gallos Blancos     19  6  5  8 28-34 23  [Querétaro]
 5.Veracruz           19  4  6  9 30-40 18

[*] Atlante moved from Cd. de México to Nezahualcoyotl at the beginning of
    the season

Topscorers:
1.Jose Cardozo          Toluca       29
2.Jared Borgetti        Santos       13
  Alex Fernandez        Morelia      13
  Sebastian Gonzalez    Atlante      13
5.Marcelo de Faria      San Luis     12
6.Jesus Olalde          Tigres       11
7.Reynaldo Navia        Tecos         9
8.Cuauhtemoc Blanco     America       8
  Josemir Lujambio      Queretaro     8
  Mariano Trujillo      Pumas         8
  
Quarterfinals
 
First Legs
[Dec 4]
Guadalajara 2-1 Toluca
  [Jair Garcia 85, Emilio Mora 88; Antonio Naelson 56]
Cruz Azul   0-0 Pumas
Tecos       1-3 Morelia
  [Osmar Donizetti 34; Jorge Almiron 7, Carlos Maria Morales 65,
   Antonio Gonzalez 79]
[Dec 5]
Santos      3-3 America
  [Rodrigo Ruiz 30, 64, Eduardo Lillingston 60; Cuauhtemoc Blanco 33,
   Hugo Castillo 38, 70]
 
Second Legs
[Dec 7]
Toluca      3-0 Guadalajara
  [Salvador Carmona 74, Jose Cardozo 77, Vicente Sanchez 90]
Morelia     4-1 Tecos
  [Alex Fernandez 21, Javier Saavedra 62, Adolfo Bautista 74, Hernan Bujan 83;
   Osmar Donizetti 26]
[Dec 8]
Pumas       3-2 Cruz Azul
  [Alvaro Gonzalez 14, 41, Melvin Brown 78og; Sebastian Abreu 50, 
   Marvin Cabrera 83]
America     1-2 Santos
  [Cuauhtemoc Blanco 70; Jared Borgetti 40, German Villa 63]

Semifinals

First Legs
[Dec 11]
Santos      3-5 Toluca
  [Jared Borgetti 18, Johan Rodriguez 47, Hector Altamirano 55; 
   Jose Cardozo 22, 32, Vicente Sanchez 42, Maximiliano Cuberas 70,
   Antonio Naelson 71]
[Dec 12]
Morelia     4-0 Pumas
  [Adolfo Bautista 14, 55, Javier Saavedra 29, Alex Fernandez 44]

Second Legs
[Dec 14]
Toluca      2-1 Santos
  [José Cardozo 32, 82; Jared Borgetti 29]
[Dec 15]
Pumas       2-1 Morelia
  [Rodrigo Lemos 31, Alvaro Gonzalez 45; Adolfo Bautista 40]

Final

First Leg [Dec 18]
Morelia     1-0 Toluca
  [Javier Saavedra 59]

Second Leg [Dec 21]
Toluca      4-1 Morelia
  [Salvador Carmona 33, Israel Lopez 41, Jose Cardozo 50, Rafael Garcia 65;
   Adolfo Bautista 1]

Toluca champions

Toluca Roster:
 1 Hernan Cristante                    Argentina
 2 Christian Ramirez
 3 Maximiliano Cuberas                 Uruguay
 4 Emilio Hassan Viades
 5 Israel Lopez
 6 Octavio Valdez
 7 Salvador Carmona
 8 Rafael Garcia
 9 Jose Saturnino Cardozo              Paraguay
10 Antonio Naelson Zinha
11 Vicente Sánchez                     Uruguay
14 Ariel Franco                        Argentina
15 Ussiel Lozano
16 Miguel Almazan
17 Joel Parada
18 Jose Manuel Cruzalta
19 Sergio Amaury Ponce
21 Armando Nuñez
23 Erick Espinoza
27 Enrique Alfaro
28 Edgar Gonzalez
31 Carlos Alba

Coach: Alberto Jorge (Argentina)


Clausura 2002
=============

NB: Atlético Celaya changed name to Colibríes and moved to Xochitepec.

Final Tables:

Group 1
 1.Toluca             19 10  3  6 40-30 33  Qualified
 2.Atlas              19  8  8  3 29-20 32  Qualified  [Guadalajara]
 3.América            19  8  5  6 29-20 29  [Cd. de México]
 4.Colibríes          19  6  5  8 24-27 23  [Xochitepec (*)] 
 5.Puebla             19  4  4 11 15-31 16

Group 2 
 1.Monterrey          19  9  7  3 31-22 34  Qualified
 2.Tigres             19 10  4  5 25-22 34  Qualified  [Monterrey]
 3.Pachuca            19  4  9  6 21-23 21
 4.Pumas              19  4  8  7 25-35 20  [UNAM; Cd. de México]
 5.Tecos UAG          19  1  4 14 15-37  7  [Guadalajara]
 
Group 3
 1.Morelia            19 10  5  4 34-20 35  Qualified
 2.Cruz Azul          19  5  9  5 24-24 24  Playoff  [Cd. de México]
 3.Necaxa             19  6  5  8 25-24 23  [Cd. de México]
 4.San Luis           19  5  5  9 25-38 20
 5.Jaguares Chiapas   19  5  4 10 15-26 19  [Tuxtla Gutiérrez]

Group 4
 1.Atlante            19 10  4  5 39-26 34  Qualified  [Cd. Nezahualcoyotl]
 2.Veracruz           19  9  5  5 23-18 32  Qualified
 3.Guadalajara        19  8  7  4 32-24 31  Playoff
 4.Santos Laguna      19  9  3  7 30-24 30  [Torreón]
 5.Gallos Blancos     19  3  8  8 13-23 17  [Querétaro]

[*] Atlético Celaya changed name to Colibríes and moved to Xochitepec
    (near Cuernavaca) before the start of the Clausura.

Round 1
[Jan 11]
Tigres      3-0 Jaguares
  [Walter Gaitan 28, 56, Kleber 87]
Morelia     2-1 Veracruz
  [Carlos Morales 27, Ismael Iñiguez 82; Martin Rodriguez 6]
San Luis    1-1 Queretaro
  [Roberto Silva 45; Margarito Gonzalez 53]
[Jan 12]
Pachuca     2-1 America
  [Juan Arango 37, 53; German Villa 35]
Pumas       1-3 Colibries
  [Rodrigo Lemos 42; Rodolfo Flores 6, Claudinho 14, Mauricio Gallaga 84]
Atlante     1-1 Monterrey
  [Eduardo Rergis 45; Jesus Arellano 82]
Guadalajara 2-1 Puebla
  [Omar Bravo 19, Jair García 53; Cosme Castro 44]
Santos      3-0 Atlas
  [Luis Romero 5, Jared Borgetti 35, Héctor Altamirano 51]
Necaxa      3-0 Toluca
  [Miguel Larrosa 21, Zague 76, Miguel Acosta 85]
Tecos       0-0 Cruz Azul

Round 2
[Jan 18]
Toluca      2-3 Atlante
  [Jose Cardozo 7, 62; Sebastian Gonzalez 43, 72, Juan Angel Paredes 85]
Jaguares    0-0 Pachuca
Colibries   3-0 Tecos
  [Miguel Angel Perez 38, Claudinho 52, Leandro Tavaré 69]
Veracruz    0-0 Pumas
Monterrey   4-2 Morelia
  [Daniel Roman 10, Guillermo Franco 16, Jesus Mendoza 25, Alex Fernandes 48;
   Adolfo Bautista 33, Dario Franco 38]
Cruz Azul   1-3 Tigres
  [Sebastian Abreu 64; Walter Gaitan 30, Juan Montano 34, Pablo Galdames 90og]
Atlas       0-1 Necaxa
  [Miguel Larrosa 41]
[Jan 19]
Queretaro   1-0 Santos
  [Diego Capria 64]
Puebla      0-1 San Luis
  [Jose Enrique Garcia 42]
America     1-1 Guadalajara
  [Francisco Javier Torres 45 ; Jair Garcia 20]

Round 3
[Jan 25]
Veracruz    1-0 Colibries
  [Luis Hernandez 47]
Tigres      1-0 Tecos
  [Walter Gaitan 57]
Morelia     1-1 Toluca
  [Jorge Almiron 79; Jose Cardozo 18]
San Luis    0-4 America
  [Marcelo Lipatin 65, 77, Frankie Oviedo 71, Christian Patiño 87]
[Jan 26]
Pachuca     0-0 Cruz Azul
Guadalajara 2-0 Jaguares
  [Johnny Garcia 37, Omar Bravo 40]
Pumas       2-3 Monterrey
  [Ailton Da Silva 7, Martin Garcia 76; Alex Fernandes 60,
   Guillermo Franco 73, 87]
Atlante     2-4 Atlas
  [Sebastian Gonzalez 1, 82; Juan Pablo Garcia 3, Juan Pablo Rodriguez 45,
   Carlos Maria Morales 45, 71]
Necaxa      1-0 Queretaro
  [Zague 48]
Santos      1-1 Puebla
  [Adrian Sanchez 73; Julio Aguilar 85]

Round 4
[Feb 1]
Jaguares    3-1 San Luis
  [Lucio Filomeno 37, 42, Silvio Fernandez 51; Marcelo de Faria 66]
Colibries   2-0 Tigres
  [Leandro Tavaré 31, César Gómez 39]
Toluca      5-1 Pumas
  [Jose Cardozo 50, 80, Vicente Sanchez 72, 77, 84; Mariano Trujillo 73]
Monterrey   2-1 Veracruz
  [Guillermo Franco 55, Flavio Rogeiro 81; Martin Rodriguez 72]
Cruz Azul   3-3 Guadalajara
  [Sebastian Abreu 9, 32, 52; Emilio Mora 36, Omar Bravo 44, 79]
Atlas       1-0 Morelia
  [Juan Pablo Rodriguez 35]
[Feb 2]
Puebla      1-0 Necaxa
  [Joaquin Hernandez 2]
Queretaro   1-0 Atlante
  [Diego Capria 74]
Tecos       1-1 Pachuca
  [José Alfredo Castillo 34; Francisco Gabriel de Anda 61]
América     0-1 Santos
  [Hector Altamirano 39] 

Round 5
[Feb 8]
Veracruz    1-0 Toluca
  [Fernando Arce 18]
Monterrey   1-0 Colibries
  [Daniel Roman 54]
Morelia     2-1 Queretaro
  [Reinaldo Navia 53, Javier Saavedra 81; Antonio Gonzalez 47]
[Feb 9]
San Luis    2-2 Cruz Azul
  [Jose Enrique Garcia 22, Arturo Olvera 74; Juan Carlos Cacho 33,
   Sebastian Abreu 80]
Pachuca     1-1 Tigres
  [Victor Muller 87; Kleber Pereira 52]
Guadalajara 3-2 Tecos
  [Omar Bravo 25, 63, Emilio Mora 67; Jose Alfredo Castillo 1, 32]
Atlante     3-1 Puebla
  [Luis Gabriel Rey 22, Sebastian González 69, 90; Milton Coimbra 64]
Necaxa      0-2 America
  [Pavel Pardo 78, Hugo Castillo 90]
Santos      1-2 Jaguares
  [Hector Altamirano 19; Carlos Cariño 7og, Lucio Filomeno 63]
[Feb 26]
Pumas       2-1 Atlas
  [Leandro Augusto 12, Francisco Fonseca 41; Argemiro Veiga 54]

Round 6 
[Feb 15]
Toluca      3-1 Monterrey
  [Jose Cardozo 3, 61, Pablo Rotchen 26og; Alex Fernandes 39]
Colibríes   2-3 Pachuca
  [Claudinho 42, Leandro Tavaré 48; Sergio Santana 46, 74, Victor Muller 86]
Jaguares    0-0 Necaxa
Tigres      1-0 Guadalajara
  [Kleber Pereira 41]
Cruz Azul   2-2 Santos
  [Sebastian Abreu 3, 79; Jared Borgetti 24, 75]
Atlas       3-0 Veracruz
  [Daniel Osorno 30, Carlos Maria Morales 46, Mario Mendez 53]
[Feb 16]
Puebla      1-6 Morelia
  [Fernando Martinez 16; Javier Saavedra 6, Damián Ariel Álvarez 9,
   Roberto Palacios 18, Reinaldo Navia 33, 81, Adolfo Bautista 68]
Queretaro   0-0 Pumas
America     1-0 Atlante
  [Christian Patiño 38]
Tecos       1-2 San Luis
  [José Alfredo Castillo 32; Edwin Santibañez 6, José Enrique García 68]

Round 7
[Feb 22]
Veracruz    1-1 Queretaro
  [Armando Tavira 26; Missael Espinoza 45]
Toluca      4-1 Colibries
  [Edgar Gonzalez 37, Jose Cardozo 63, Rafael Garcia 68, 
   Antonio Naelson 85; Leandro Tavare 49]
Monterrey   2-2 Atlas
  [Omar Avilan 21, Luis Ernesto Perez 77; Gabriel Caballero 3, 56]
Morelia     1-2 America
  [Adolfo Bautista 85; Pavel Pardo 50, Cuahutemoc Blanco 84]
San Luis    2-0 Tigres
  [Jose Milian 46, 79]
[Feb 23]
Guadalajara 3-1 Pachuca
  [Emilio Mora 15, Omar Bravo 57, Ramon Morales 62; Alberto Rodriguez 60]
Atlante     5-1 Jaguares
  [Sebastian Gonzalez 21, 23, 36, 76, 87; Lucio Filomeno 48]
Santos      3-1 Tecos
  [Dennis Caniza 76, Javier Manjarin 79, Jared Borgetti 82; Patricio Camps 9]
Necaxa      4-0 Cruz Azul
  [Braulio Luna 24, 62, Alex Aguinaga 33, Carlos Gonzalez 39]
Pumas       1-0 Puebla
  [Rodrigo Lemos 21]
 
Round 8
[Feb 26]
Colibries   1-1 Guadalajara
  [Mario Grana 51; Jair Garcia 70]
Jaguares    1-2 Morelia
  [Silvio Fernandez 42; Damian Alvarez 52, Reinaldo Navia 65]
Tigres      2-2 Santos
  [Walter Gaitàn 72, Hugo Sànchez 86; Rodrigo Ruiz 22, 91]
Cruz Azul   1-3 Atlante
  [Sebastian Abreu 11; Sebastian Gonzalez 53, Norberto Angeles 59og,
   Diego Ramirez 80]
Atlas       1-1 Toluca
  [Carlos Maria Morales 62; Fernando Salazar 14og]
[Mar 2]
Queretaro   1-1 Monterrey
  [Diego Garay 26; Tomàs Banda 47]
Puebla      0-1 Veracruz
  [Angel Morales 76]
Pachuca     2-2 San Luis
  [Andres Chitiva 1, Jaime Correa 3; Moctezuma Serrato 52,
   Jose Enrique Garcia 93]
Tecos       1-2 Necaxa
  [Patricio Camps 26; Zague 65, Diego Martinez 87]
America     1-1 Pumas
  [Hugo Castillo 16; Mariano Trujillo 33]

Round 9
[Mar 6]
Pumas       3-1 Jaguares
  [Mariano Trujillo 7, Martin Garcia 58, Ailton da Silva 78;
   Guillermo Ramirez 63]
[Mar 8]
Veracruz    0-2 America
  [Pavel Pardo 34, 67]
Toluca      4-0 Queretaro
  [José Cardozo 12, 75, Octavio Valdéz 56, 67]
Monterrey   0-0 Puebla
San Luis    0-2 Guadalajara
  [Ramón Morales 26, Omar Bravo 55]
Atlas       0-0 Colibríes 
[Mar 9]
Atlante     3-2 Tecos
  [Sebastián González 5, Luis Gabriel Rey 11, 20; José Alfredo Castillo 79, 91]
Morelia     1-1 Cruz Azul
  [Reinaldo Navia 19; Sergio Almaguer 93]
Necaxa      1-2 Tigres
  [Angel Sosa 12; Irenio Soares 49, Walter Gaitan 64]
Santos      2-0 Pachuca
  [Jared Borgetti 24, Jose Antonio Noriega 61]

Round 10
[Mar 15]
Colibries   2-4 San Luis
  [Mauricio Gallaga 71, Mario Grana 90; Roberto Silva 12, 26, 50,
   Pablo Lavallen 63]
Tecos       0-2 Morelia
  [Roberto Palacios 24, Ismael Iñiguez 83]
Jaguares    1-2 Veracruz
  [Carlos Sanchez 7; Fernando Arce 21, Martin Rodriguez 54]
Tigres      2-1 Atlante
  [Walter Gaitan 57, Hugo Sanchez 66; Luis Gabriel Rey 11]
Pachuca     2-0 Necaxa
  [Victor Müller 72, Andrés Chitiva 74]
[Mar 16]
Queretaro   2-2 Atlas
  [Josemir Lujambio 7, Diego Garay 10; Carlos Maria Morales 32, 
   Omar Blanco 34]
Guadalajara 1-0 Santos
  [Omar Rodriguez 39]
Cruz Azul   2-0 Pumas
  [Juan Carlos Cacho 19, 58]
Puebla      3-1 Toluca
  [Pablo Caballero 38, Sergio Vázquez 53, 60; Salvador Carmona 90]
América     1-1 Monterrey
  [Marcelo Lipatín 45; Ismael Rodríguez 74]
 
Round 11
[Mar 22]
Veracruz    2-0 Cruz Azul
  [Angel Morales 17, Luis Hernandez 80]
Toluca      3-0 America
  [Vicente Sanchez 11, Jose Cardozo 28, 60]
Monterrey   0-1 Jaguares
  [Felipe Ayala 45]
Morelia     2-0 Tigres
  [Reinaldo Navia 55, Carlos Morales 65]
Atlas       2-0 Puebla
  [Juan Pablo Garcia 22, Daniel Osorno 91]
[Mar 23]
Atlante     2-1 Pachuca
  [Sebastian Gonzalez 29, Paulo Serafin 73; Juan Arango 14]
Queretaro   1-2 Colibries
  [Diego Garay 82; Claudinho 43, 89]
Necaxa      2-2 Guadalajara
  [Braulio Luna 20, Angel Sosa 39; Omar Bravo 11, 47]
Santos      2-0 San Luis
  [Dennis Caniza 43, Rodrigo Ruiz 59]
[Apr 16]
Pumas       2-1 Tecos
  [Rodrigo Lemos 15, Anuar Gómez 91; Jorge Santillana 77]

Round 12
[Mar 29]
Colibries   2-3 Santos
  [Jorge Orozco 72, Leandro Tavaré 75; Jared Borgetti 21, 32, 59]
Jaguares    1-1 Toluca
  [Tiba 55; Vicente Sanchez 52]
Tigres      2-2 Pumas
  [Irenio Soares 10, Hugo Sánchez 76; Alvaro González 37,
   Francisco Fonseca 89]
Cruz Azul   0-0 Monterrey
San Luis    1-0 Necaxa
  [Pablo Lavallen 15]
Tecos       1-2 Veracruz
  [Pablo Metlich 80; Angel Morales 35, 87]
[Mar 30]
Guadalajara 2-3 Atlante
  [Alberto Medina 60, Ramon Morales 79; Santiago Baños 29,
   Luis Gabriel Rey 46, 56]
Puebla      0-2 Queretaro
  [Josemir Lujambio 16, Alberto García 85]
Pachuca     0-0 Morelia
America     4-4 Atlas 
  [Frankie Oviedo 9, Duilio Davino 14, Israel Martínez 27 (3-1),
   Santiago Fernández 34; Juan Pablo Rodríguez 26, 27 (3-2),
   Omar Blanco 54, Juan Pablo García 64]

Round 13
[Apr 5]
Veracruz    4-1 Tigres
  [Martin Rodriguez 20, Angel Morales 42, Luis Hernandez 75,
   Carlos Casartelli 81; Kleber Pereira 10]
Monterrey   3-0 Tecos
  [Alex Fernandez 25, Omar Avilan 46, Jesús Mendonza 50]
Morelia     1-1 Guadalajara
  [Reinaldo Navia 31; Jair Garcia 41]
Atlas       1-0 Jaguares
  [Mario Mendez 45]
[Apr 6]
Pumas       1-1 Pachuca
  [Jaime Lozano 90; Sergio Santana 59]
Queretaro   1-1 America
  [Adrian Garcia Arias 14og; Hugo Castillo 56]
Toluca      1-3 Cruz Azul
  [José Cardozo 56; Alejandro Corona 61, 78, Juan Carlos Cacho 87]
Atlante     3-1 San Luis
  [Sebastian Gonzalez 46, Luis Gabriel Rey 51, Diego Ramirez 80;
   Edwin Santibañez 37]
Puebla      0-1 Colibries
  [Jorge Orozco 60]
Necaxa      0-1 Santos
  [Héctor Altamirano 54]

Round 14
[Apr 12]
Colibries   2-2 Necaxa
  [Jorge Orozco 12, Claudinho 43; Miguel Acosta 15, Rodolfo Espinoza 79]
Jaguares    0-0 Queretaro
Tecos       3-0 Toluca
  [Iván Castillo 60, Patricio Camps 83, Gandhi Vega 90]
Cruz Azul   1-1 Atlas
  [Juan Carlos Cacho 7, José Luis Calderón 42]
Tigres      2-1 Monterrey
  [Hugo Chávez 62, Alex Mineiro 86; Alex Fernandes 44]
San Luis    2-4 Morelia
  [José Enrique García 19, Roberto Silva 24; Reinaldo Navia 3,
   Adolfo Bautista 34, 47, Carlos Morales 76]
[Apr 13]
Guadalajara 1-1 Pumas
  [Jair Garcia 91; Jaime Lozano 86]
Pachuca     1-1 Veracruz
  [Victor Müller 36; Jesús Gutierrez 85]
Santos      1-0 Atlante
  [Denis Caniza 43]
América     0-1 Puebla
  [Sergio Vázquez 38]

Round 15
[Apr 19]
Veracruz    0-2 Guadalajara
  [Rafael Medina 33, Alberto Medina 81] 
Toluca      3-1 Tigres
  [José Cardozo 37, 90, Israel López 78; Walter Gaitán 32]
Morelia     4-0 Santos
  [Reinaldo Navia 42, 53, Adolfo Bautista 67, 73] 
Monterrey   3-2 Pachuca
  [Jesús Mendoza 22, Tomás Banda 54, Manuel Vidrio 65og; Juan Arango 30,
   Sergio Santana 33]
Atlas       2-0 Tecos
  [Gerardo Torres 50, José Luis Calderón 88]
[Apr 20]
Querétaro   0-1 Cruz Azul
  [Mario Ortíz 83]
Pumas       2-2 San Luis
  [Mariano Trujillo 26, Francisco Fonseca 77; Roberto Silva 63,
   Miguel Salcedo 92]
Atlante     4-1 Necaxa
  [Sebastián González 19, Luis Gabriel Rey 41, 75, Fabián Estay 95;
   Braulio Luna 44]
Puebla      3-2 Jaguares
  [Adrián Sánchez 20, 77, Roberto Trotta 56; Gustavo Nápoles 12,
   Guillermo Ramírez 40]
América     2-0 Colibríes
  [Hugo Castillo 6, Marcelo Lipatín 94]

Round 16
[Apr 26]
Colibries   1-1 Atlante
  [Claudinho 15; Eduardo Rergis 49]
Jaguares    0-1 America
  [Christian Patiño 25]
Tecos       0-0 Queretaro
Tigres      0-0 Atlas
Cruz Azul   4-0 Puebla
  [Juan Carlos Cacho 3, 84, Flavio Davino 25, Miguel Zepeda 43]
San Luis    0-3 Veracruz
  [Isaac Terrazas 22, Luis Hernandez 54, Fernando Arce 80]
[Apr 27]
Guadalajara 1-1 Monterrey
  [Ramon Morales 49; Alex Fernandes 11]
Pachuca     0-1 Toluca
  [José Cardozo 32]
Santos      4-1 Pumas
  [Jared Borgetti 25, Israel Castro 62og, Rodrigo Ruiz 66,
   Héctor Altamirano 81; Martín García 88]
Necaxa      3-0 Morelia
  [Zague 1, Miguel Larrosa 54, Braulio Luna 80]

Round 17
[May 3]
Jaguares    0-1 Colibries
  [Claudinho 50]
Toluca      3-2 Guadalajara
  [Vicente Sánchez 20, 34, 53; Emilio Mora 29, 51]
Veracruz    1-0 Santos
  [Luis Hernandez 72]
Morelia     0-0 Atlante
Monterrey   3-1 San Luis
  [Guillermo Franco 17, 55, Alex Fernandes 64; Moctezuma Serrato 87]
Puebla      2-2 Tecos
  [Claudio Nuñez 28, 40; José Alfredo Castillo 57, Patricio Camps 80]
Atlas       1-0 Pachuca
  [Juan Pablo Rodriguez 37]
[May 4]
Pumas       4-4 Necaxa
  [Francisco Fonseca 1, 32, 37, Martin Garcia 40; Braulio Luna 46,
   Diego Martinez 49, Angel Sosa 51, Zague 62]
Queretaro   0-2 Tigres
  [Kleber Pereira 46, 55]
America     1-3 Cruz Azul
  [Marcelo Lipatín 79; Juan Francisco Palencia 44, 70, Juan Carlos Cacho 71]

Round 18
[May 10]
Cruz Azul   0-1 Jaguares
  [Lucio Filomeno 8]
Morelia     3-1 Colibries
  [Reinaldo Navia 29, 59, Javier Saavedra 64; Francisco Bravo 84]
Tigres      1-0 Puebla
  [Hugo Chávez 37]
San Luis    2-3 Toluca
  [Marcelo de Faria 14, 67; José Cardozo 57, 66, Octavio Valdéz 84]
[May 11]
Pachuca     3-1 Queretaro
  [Victor Müller 7, 92, Jaime Correa 41; Diego Garay 37]
Atlante     3-1 Pumas
  [Irving Rubirosa 5, Aarón Padilla 48, Alberto Macías 72;
   Leandro Augusto 73]
Guadalajara 1-3 Atlas
  [Ignacio Vázquez 83; Juan Pablo Rodriguez 17, Gerardo Torres 21,
   Mario Mendez 43]
Santos      1-2 Monterrey
  [Jared Borgetti 92; Alex Fernandes 40, Luis Ernesto Pérez 95]
Tecos       0-5 América
  [Hugo Castillo 47, 57, Christian Patiño 62, 73, Germán Villa 81] 
Necaxa      0-0 Veracruz
 
Round 19 [May 17]
Colibries   0-0 Cruz Azul
Veracruz    2-2 Atlante
  [Carlos Casartelli 45, 74; Fabián Estay 24, Gerardo Espinoza 64]
Queretaro   0-2 Guadalajara
  [Rafael Medina 36, Ignacio Vazquez 89]
Atlas       1-1 San Luis
  [Gabriel Caballero 35; Marcelo de Faria 17]
Jaguares    1-0 Tecos
  [Gilberto Mora 84]
America     0-1 Tigres
  [Alex Mineiro 82]
Toluca      4-3 Santos
  [José Cardozo 4, 25, 72, Zinha 69; Jared Borgetti 11, Joaquin Reyes 36,
   Rodrigo Ruiz 38]
Monterrey   2-1 Necaxa
  [Hector Castro 37, 87; Salvador Cabrera 42]
Puebla      1-1 Pachuca
  [Sergio Vazquez 39; Juan Arango 47]
Pumas       0-1 Morelia
  [Reinaldo Navia 69]

Final Tables:

Group 1
 1.Toluca             19 10  3  6 40-30 33  Qualified
 2.Atlas              19  8  8  3 29-20 32  Qualified  [Guadalajara]
 3.América            19  8  5  6 29-20 29  [Cd. de México]
 4.Colibríes          19  6  5  8 24-27 23  [Xochitepec (*)] 
 5.Puebla             19  4  4 11 15-31 16

Group 2 
 1.Monterrey          19  9  7  3 31-22 34  Qualified
 2.Tigres             19 10  4  5 25-22 34  Qualified  [Monterrey]
 3.Pachuca            19  4  9  6 21-23 21
 4.Pumas              19  4  8  7 25-35 20  [UNAM; Cd. de México]
 5.Tecos UAG          19  1  4 14 15-37  7  [Guadalajara]
 
Group 3
 1.Morelia            19 10  5  4 34-20 35  Qualified
 2.Cruz Azul          19  5  9  5 24-24 24  Playoff  [Cd. de México]
 3.Necaxa             19  6  5  8 25-24 23  [Cd. de México]
 4.San Luis           19  5  5  9 25-38 20
 5.Jaguares Chiapas   19  5  4 10 15-26 19  [Tuxtla Gutiérrez]

Group 4
 1.Atlante            19 10  4  5 39-26 34  Qualified  [Cd. Nezahualcoyotl]
 2.Veracruz           19  9  5  5 23-18 32  Qualified
 3.Guadalajara        19  8  7  4 32-24 31  Playoff
 4.Santos Laguna      19  9  3  7 30-24 30  [Torreón]
 5.Gallos Blancos     19  3  8  8 13-23 17  [Querétaro]

[*] Atlético Celaya changed name to Colibríes and moved to Xochitepec
    (near Cuernavaca) before the start of the Clausura.

NB: Guadalajara and Cruz Azul play off for final place in knock-out
    stage.

Topscorers:

 1.José Saturnino Cardozo     Toluca       Paraguay      21
 2.Sebastián González         Atlante      Chile         16
 3.Reinaldo Navia             Morelia      Chile         13
 4.Jared Borgetti             Santos       Mexico        11
 5.Omar Bravo                 Guadalajara  Mexico        10
 6.Luis Gabriel Rey           Atlante      Colombia       9
 7.José Alfredo Castillo      Tecos        Bolivia        8
   Walter Gaitán              Tigres       Argentina      8
   Juan Carlos Cacho          Cruz Azul    Mexico         8
   Claudinho                  Colibries    Brazil         8
   W. Sebastián Abreu         Cruz Azul    Uruguay        8
   Vicente Sánchez            Toluca       Uruguay        8
   Alex Fernandes             Monterrey    Brazil         8

Averages to avoid relegation

18.Puebla          (115/108)
19.Jaguares        (116/108)
----------------------------
20.Colibries       (114/108)  [includes Celaya]

Colibries relegated.

Promoted: Irapuato 


Championship Playoff

Qualifying Playoff (Repesca)

First Leg [May 22]
Cruz Azul   4-1 Guadalajara
  [Juan Carlos Cacho 8, 85, Alejandro Corona 9,
   Juan Francisco Palencia 37; Omar Bravo 27]

Second Leg [May 25]
Guadalajara 4-1 Cruz Azul
  [Joel Sánchez 14, Omar Bravo 40, Johnny García 45, Jair García 61; 
   Juan Francisco Palencia 12]

Quarterfinals

First Legs
[May 28]
Atlas       1-1 Monterrey
  [Juan Pablo Rodriguez 54; Ismael Rodriguez 34]
Guadalajara 1-1 Morelia
  [Emilio Mora 26; Javier Saavedra 7]
Toluca      1-2 Tigres
  [Octavio Valdez 71; Kleber Pereira 51, 89]
[May 29]
Veracruz    1-1 Atlante
  [Jesús Gutierrez 67; Luis Gabriel Rey 33]

Second Legs
[May 31]
Monterrey   3-2 Atlas
  [Guillermo Franco 16, 35, Elliot Huitron 73; Juan Pablo Garcia 48,
   Juan Pablo Rodriguez 62]
Tigres      2-2 Toluca
  [Alex Mineiro 11, Kleber Pereira 25; José Cardozo 69, Ariel Franco 72]
Morelia     4-2 Guadalajara
  [Adolfo Bautista 15, Roberto Palacios 44, Reinaldo Navia 83, 
   Ismael Iñiguez 92; Emilio Mora 20, Alberto Medina 84]
[Jun 1]
Atlante     0-1 Veracruz
  [Luis Hernandez 52]

Semifinals

First Legs [Jun 4]
Veracruz    1-0 Morelia
  [Martin Rodriguez 29]
Tigres      1-4 Monterrey
  [Kleber Pereira 30; Guillermo Franco 40, 50, Jesus Arellano 75,
   Omar Avilan 88]  

Second Legs [Jun 7]
Morelia     2-0 Veracruz
  [Adolfo Bautista 11, 66]
Monterrey   1-2 Tigres
  [Alex Fernandes 14; Aldo de Nigris 79, Alex Mineiro 86]

Final

First Leg [Jun 11]
Monterrey   3-1 Morelia
  [Walter Erviti 1, Guillermo Franco 47, Hector Castro 58; Adolfo Bautista 93]
 
Second Leg [Jun 14]
Morelia     0-0 Monterrey

Monterrey Clausura 2002/03 champions 



Campeón de Campeones (Super Cup) [Nov 16, Estadio Azteca]
Toluca      1-1 Monterrey     [4-2pen]
  [Josué Castillejos 53; Alex Fernándes 44]




Primera División A (Second Level)


Apertura 2002 (Verano)

Before the start of the season, the following changes occurred:

Toros Neza changed name to Gavilanes
Querétaro changed name to Irapuato
Tampico-Madero changed name to La Piedad
Aguascalientes changed name to Tapatío
Atlético Chiapas changed name to Atlético Yucatan.

Tables:

Group A
 1.La Piedad                  19 10  6  3 36-25 36  Qualified
 2.Cobras Ciudad Juárez       19  8  4  7 30-28 28  Playoff
 3.Real Sociedad de Zacatecas 19  8  3  8 34-29 27  
 4.León                       19  6  8  5 23-23 26  
 5.Cruz Azul Hidalgo          19  2  9  8 19-30 15 

Group B
 1.Tapatío                    19  7 10  2 30-17 31  Qualified
 2.Zacatepec                  19  8  6  5 36-27 30  Qualified
 3.Acapulco                   19  8  6  5 28-19 30  Playoff
 4.Potros DF                  19  2  9  8 24-37 15 
 5.Orizaba                    19  2  9  8 23-36 15  

Group C
 1.Irapuato                   19  9  8  2 43-30 35  Qualified
 2.Durango                    19  8  6  5 30-31 30  Qualified
 3.Oaxaca                     19  8  5  6 32-38 29  Playoff  
 4.Atlético Yucatán           19  7  7  5 29-22 28 
 5.Gavilanes                  19  1  6 12 17-38  9  

Group D
 1.Correcaminos UAT           19  6 10  3 23-17 28  Qualified
 2.Cihuatlán                  19  6  8  5 35-27 26  Playoff
 3.Nacional de Tijuana        19  5  8  6 31-30 23  
 4.Tigrillos (Saltillo)       19  5  8  6 28-33 23  
 5.Atlético Mexiquense        19  3  6 10 18-32 15 

Round 1 [Aug 8,9]
Tapatío       0-0 Cruz Azul Hgo
Yucatán       0-0 Gavilanes
La Piedad     2-1 A. Mexiquense 
Cd. Juárez    3-1 Acapulco 
U.A.T.        3-0 Cihuatlán 
León          3-2 Potros D.F.
Oaxaca        4-3 Zacatepec
Durango       3-3 Irapuato
Saltillo      3-1 R. Sociedad
Orizaba       1-1 Nacional  

Round 2 [Aug 16-18] 
Yucatán       3-0 Orizaba
Zacatepec     1-2 Tapatío 
Durango       3-1 Saltillo 
Acapulco      2-0 La Piedad 
Cruz Azul Hgo 3-0 U.A.T. 
Nacional      2-3 R. Sociedad
A. Mexiquense 0-0 León
Irapuato      2-1 Cd. Juárez 
Cihuatlán     1-1 Gavilanes 
Potros D.F.   4-4 Oaxaca  

Round 3 [Aug 23-25]
Tapatío       4-2 Potros D.F.
Orizaba       2-2 Cihuatlán
R. Sociedad   1-2 Yucatán 
Cd. Juárez    1-0 Durango 
León          0-0 Acapulco
Gavilanes     5-0 Cruz Azul Hgo
U.A.T.        1-0 Zacatepec
Oaxaca        1-0 A. Mexiquense
Saltillo      2-2 Nacional 
La Piedad     2-4 Irapuato  

Round 4 [Aug 30,Sep 1]
Yucatán       2-2 Nacional
Zacatepec     4-1 Gavilanes
Cd. Juárez    2-2 Saltillo 
Acapulco      7-2 Oaxaca
Durango       3-2 La Piedad
A. Mexiquense 1-1 Tapatío
Irapuato      2-0 León 
Cruz Azul Hgo 1-1 Orizaba 
Potros D.F.   1-1 U.A.T.
Cihuatlán     3-0 R. Sociedad  

Round 5 [Sep 4]
La Piedad     3-2 Cd. Juárez
Orizaba       1-1 Zacatepec
Tapatío       1-0 Acapulco
Gavilanes     1-1 Potros D.F.
Nacional      5-4 Cihuatlán 
U.A.T.        1-1 A. Mexiquense
León          2-2 Durango
R. Sociedad   2-1 Cruz Azul Hgo
Oaxaca        0-3 Irapuato
Saltillo      0-3 Yucatán  

Round 6 [Sep 7,8]
Cruz Azul Hgo 0-2 Nacional
Zacatepec     3-1 R. Sociedad
Cd. Juárez    2-1 León
Acapulco      0-0 U.A.T. 
Durango       1-1 Oaxaca
A. Mexiquense 4-0 Gavilanes
Potros D.F.   1-0 Orizaba
Cihuatlán     2-2 A. Yucatán
La Piedad     0-0 Saltillo 
Irapuato      1-1 Tapatío  

Round 7 [Sep 13-15]
Tapatío       3-0 Durango 
A. Yucatán    1-1 Cruz Azul Hgo
Nacional      5-2 Zacatepec
Orizaba       1-2 A. Mexiquense
R. Sociedad   3-0 Potros D.F.
Gavilanes     1-2 Acapulco
León          1-2 La Piedad
U.A.T.        2-2 Irapuato
Oaxaca        2-1 Cd. Juárez
Saltillo      2-2 Cihuatlán  

Round 8 [Sep 21,22]
A. Mexiquense 0-4 R. Sociedad 
Zacatepec     3-0 A. Yucatán
Cd. Juárez    2-0 Tapatío
León          2-0 Saltillo 
Acapulco      3-4 Orizaba 
Durango       1-1 U.A.T.
Cruz Azul Hgo 1-2 Cihuatlán 
Potros D.F.   1-1 Nacional 
Irapuato      4-0 Gavilanes
La Piedad     3-0 Oaxaca  

Round 9 [Sep 27-29]
Tapatío       2-2 La Piedad
Nacional      2-1 A. Mexiquense
Saltillo      2-2 Cruz Azul Hgo
Cihuatlán     1-3 Zacatepec 
Orizaba       1-2 Irapuato
Gavilanes     2-4 Durango
R. Sociedad   2-0 Acapulco 
U.A.T.        2-2 Cd. Juárez 
Oaxaca        3-1 León
Potros D.F.   1-3 A. Yucatán  

Round 10 [Oct 2]
La Piedad     2-1 U.A.T.
A. Mexiquense 2-3 A. Yucatán
Zacatepec     0-0 Cruz Azul Hgo
Potros D.F.   0-0 Cihuatlán 
Cd. Juárez    1-0 Gavilanes
León          1-1 Tapatío
Acapulco      2-0 Nacional
Oaxaca        2-3 Saltillo
Durango       2-1 Orizaba
Irapuato      2-1 R. Sociedad  

Round 11 [Oct 5,6]
U.A.T.        0-0 León
Saltillo      0-3 Zacatepec
Orizaba       1-1 Cd. Juárez 
Cihuatlán     3-0 A. Mexiquense 
Gavilanes     2-3 La Piedad
Cruz Azul Hgo 2-2 Potros D.F.
Nacional      1-1 Irapuato
R. Sociedad   2-2 Durango
Tapatío       4-0 Oaxaca 
A. Yucatán    0-1 Acapulco  
  
Round 12 [Oct 11-13]
Potros D.F.   2-2 Zacatepec 
Oaxaca        1-1 U.A.T.
Irapuato      1-0 A. Yucatán
Acapulco      2-0 Cihuatlán 
León          0-0 Gavilanes 
Durango       0-0 Nacional 
Tapatío       1-1 Saltillo
La Piedad     4-1 Orizaba 
Cd. Juárez    1-0 R. Sociedad
A. Mexiquense 1-0 Cruz Azul Hgo  

Round 14 [Oct 25-27]
Cd. Juárez    1-1 A. Yucatán
Tapatío       0-0 Gavilanes
A. Mexiquense 0-0 Potros D.F.
León          3-2 R. Sociedad
Acapulco      1-1 Zacatepec
Oaxaca        4-1 Orizaba
Durango       2-1 Cihuatlán
U.A.T.        2-0 Saltillo 
La Piedad     2-0 Nacional 
Irapuato      3-3 Cruz Azul Hgo  

Round 13 [Oct 19,20] 
A. Yucatán    6-2 Durango 
Orizaba       1-1 León
Nacional      3-0 Cd. Juárez 
Zacatepec     2-2 A. Mexiquense
U.A.T.        2-0 Tapatío
R. Sociedad   1-1 La Piedad 
Gavilanes     2-3 Oaxaca
Cihuatlán     3-1 Irapuato
Cruz Azul Hgo 0-0 Acapulco
Saltillo      2-1 Potros D.F.  

Round 15 [Oct 30]
R. Sociedad   3-1 Oaxaca
Cruz Azul Hgo 0-2 Durango 
A. Yucatán    1-1 La Piedad 
Zacatepec     4-2 Irapuato
Cihuatlán     7-1 Cd. Juárez 
Orizaba       1-1 Tapatío 
Potros D.F.   1-3 Acapulco
Gavilanes     0-2 U.A.T.
Nacional      1-2 León
Saltillo      5-1 A. Mexiquense  

Round 16 [Nov 2,3]
Cd. Juárez    0-1 Cruz Azul Hgo 
Gavilanes     0-1 Saltillo 
León          2-1 A. Yucatán
Acapulco      1-0 A. Mexiquense
Oaxaca        2-0 Nacional
Durango       0-1 Zacatepec
Tapatío       5-1 R. Sociedad 
U.A.T.        2-2 Orizaba 
Irapuato      2-2 Potros D.F. 
La Piedad     1-1 Cihuatlán  

Round 17 [Nov 9,10]
Nacional      2-2 Tapatío
A. Mexiquense 2-2 Irapuato
R. Sociedad   0-0 U.A.T. 
Orizaba       2-1 Gavilanes
A. Yucatán    0-0 Oaxaca
Zacatepec     2-1 Cd. Juárez 
Cihuatlán     2-0 León
Acapulco      0-0 Saltillo 
Cruz Azul Hgo 3-3 La Piedad
Potros D.F.   3-0 Durango  

Round 18 [Nov 16,17]
Tapatío       2-0 A. Yucatán
Gavilanes     0-5 R. Sociedad
Cd. Juárez    5-0 Potros D.F. 
León          3-1 Cruz Azul Hgo
Oaxaca        1-1 Cihuatlán
Durango       1-0 A. Mexiquense
U.A.T.        2-1 Nacional
Saltillo      2-2 Orizaba
La Piedad     2-0 Zacatepec
Irapuato      2-2 Acapulco 

Round 19 [Nov 23]
Nacional      1-1 Gavilanes
Zacatepec     1-1 León
A. Yucatán    1-0 U.A.T.
Cihuatlán     0-0 Tapatío
R. Sociedad   2-0 Orizaba
Acapulco      1-2 Durango
A. Mexiquense 0-3 Cd. Juárez 
Potros D.F.   0-1 La Piedad
Cruz Azul Hgo 0-1 Oaxaca 
Irapuato      4-2 Saltillo 	 	

Tables:

Group A
 1.La Piedad                  19 10  6  3 36-25 36  Qualified
 2.Cobras Ciudad Juárez       19  8  4  7 30-28 28  Playoff
 3.Real Sociedad de Zacatecas 19  8  3  8 34-29 27  
 4.León                       19  6  8  5 23-23 26  
 5.Cruz Azul Hidalgo          19  2  9  8 19-30 15 

Group B
 1.Tapatío                    19  7 10  2 30-17 31  Qualified
 2.Zacatepec                  19  8  6  5 36-27 30  Qualified
 3.Acapulco                   19  8  6  5 28-19 30  Playoff
 4.Potros DF                  19  2  9  8 24-37 15 
 5.Orizaba                    19  2  9  8 23-36 15  

Group C
 1.Irapuato                   19  9  8  2 43-30 35  Qualified
 2.Durango                    19  8  6  5 30-31 30  Qualified
 3.Oaxaca                     19  8  5  6 32-38 29  Playoff  
 4.Atlético Yucatán           19  7  7  5 29-22 28 
 5.Gavilanes                  19  1  6 12 17-38  9 

Group D
 1.Correcaminos UAT           19  6 10  3 23-17 28  Qualified
 2.Cihuatlán                  19  6  8  5 35-27 26  Playoff
 3.Nacional de Tijuana        19  5  8  6 31-30 23  
 4.Tigrillos (Saltillo)       19  5  8  6 28-33 23  
 5.Atlético Mexiquense        19  3  6 10 18-32 15 

Playoffs

First Legs
Acapulco      2-2 Cihuatlán
Oaxaca        0-0 Cobras
 
Second Legs 
Cobras        0-2 Oaxaca
Cihuatlán     0-2 Acapulco
 
Quarterfinals

First Legs 
[Dec 4]
Durango       1-0 Tapatío
Oaxaca        2-1 Irapuato
Acapulco      2-0 Zacatepec
[Dec 5]
UAT           1-0 La Piedad

Second Legs
[Dec 7]
Tapatío       1-0 Durango         [Tapatío on better record]
Irapuato      3-1 Oaxaca
Zacatepec     3-2 Acapulco
[Dec 8]
La Piedad     2-1 UAT             [La Piedad on better record]

Semifinals

First Legs
[Dec 11]
Tapatío       0-1 Irapuato
[Dec 12]
Acapulco      0-1 La Piedad

Second Legs
[Dec 14]
Irapuato      4-2 Tapatío
[Dec 15]
La Piedad     2-0 Acapulco

Final

First Leg [Dec 18]
Irapuato      0-0 La Piedad

Second Leg [Dec 22]
La Piedad     0-0 Irapuato        [4-5 pen]

Irapuato Apertura champions.


Clausura 2003 (Invierno)

Before the start of the Clausura 2003, the following changes occurred:
    
La Piedad changed name to Celaya
Potros D.F. changed name to Tapachula
Orizaba changed name to Tabasco
Gavilanes withdrew 

Final Tables:

Group A
 1.León                       18 12  4  2 37-19 40  Qualified
 2.Celaya                     18  7  6  5 32-25 27  Qualified  [former La Piedad] 
 3.Real Sociedad de Zacatecas 18  7  5  6 23-27 26 
 4.Cruz Azul Hidalgo          18  5  3 10 23-26 18 
 5.Cobras Ciudad Juárez       18  3  3 12 14-33 12 

Group B
 1.Tapatío                    18 11  2  5 26-19 35  Qualified
 2.Zacatepec                  18  8  7  3 31-21 31  Qualified
 3.Tabasco                    18  7  5  6 23-23 26  Playoff  [former Orizaba] 
 4.Acapulco                   18  4  3 11 22-36 15 
 5.Tapachula                  18  3  6  9 17-35 15  [former Potros DF] 

Group C
 1.Irapuato                   18  9  4  5 31-24 31  Qualified
 2.Oaxaca                     18  7  4  7 24-28 25  Playoff
 3.Atlético Yucatán           18  5  7  6 23-20 22 
 4.Durango                    18  5  7  6 23-26 22 
 5.Gavilanes                   withdrew 

Group D
 1.Cihuatlán                  18 12  3  3 42-17 39  Qualified
 2.Correcaminos UAT           18 10  3  5 32-28 33  Qualified
 3.Atlético Mexiquense        18  6  4  8 24-20 22 
 4.Tigrillos (Saltillo)       18  4  4 10 23-31 16 
 5.Nacional de Tijuana        18  3  6  9 26-38 15 

Round 1
Cruz Azul Hgo 2-0 Tapatío
A. Mexiquense 1-1 Celaya
R. Sociedad   2-1 Saltillo
Irapuato      1-1 Durango
Acapulco      0-1 Cd. Juárez
Cihuatlán     1-2 U.A.T.
Zacatepec     4-0 Oaxaca
Nacional      0-0 Tabasco
Tapachula     1-3 León
A. Yucatán    bye

Round 2
Tapatío       1-0 Zacatepec
R. Sociedad   2-2 Nacional
León          2-1 A. Mexiquense
Cd. Juárez    3-2 Irapuato
Celaya        0-0 Acapulco
Tabasco       3-2 A. Yucatán
Oaxaca        2-0 Tapachula
U.A.T.        1-0 Cruz Azul Hgo
Saltillo      2-3 Durango
Cihuatlán     bye

Round 3
Tapachula     1-2 Tapatío
Cihuatlán     0-0 Tabasco
A. Yucatán    1-0 R. Sociedad
Durango       1-0 Cd. Juárez
Acapulco      1-0 León
Zacatepec     4-1 U.A.T.
A. Mexiquense 0-2 Oaxaca
Nacional      1-3 Saltillo
Irapuato      2-1 Celaya
Cruz Azul Hgo bye
 
Round 4
Tapatío       2-1 A. Mexiquense
Nacional      0-0 A. Yucatán
R. Sociedad   2-0 Cihuatlán
Tabasco       1-0 Cruz Azul Hgo
Oaxaca        1-0 Acapulco
Celaya        3-3 Durango
Saltillo      5-0 Cd. Juárez
U.A.T.        1-0 Tapachula 
León          2-1 Irapuato
Zacatepec     bye
 
Round 5
A. Mexiquense 2-0 U.A.T.
A. Yucatán    1-2 Saltillo
Cd. Juárez    2-1 Celaya
Irapuato      1-1 Oaxaca
Acapulco      1-1 Tapatío
Durango       1-2 León
Cihuatlán     4-0 Nacional 
Cruz Azul Hgo 1-3 R. Sociedad 
Zacatepec     1-0 Tabasco
Tapachula     bye
 
Round 6
Tapatío       3-1 Irapuato
Nacional      2-0 Cruz Azul Hgo
A. Yucatán    1-2 Cihuatlán
R. Sociedad   3-1 Zacatepec
Tabasco       3-1 Tapachula
Oaxaca        1-1 Durango
León          4-0 Cd. Juárez
U.A.T.        4-1 Acapulco
Saltillo      1-2 Celaya
A. Mexiquense bye

Round 7 [Feb 22,23]
Cruz Azul H.  1-0 A. Yucatán
Tapachula     0-0 R. Sociedad
Cd. Juárez    0-1 Oaxaca
Irapuato      1-0 U.A.T.
Durango       1-0 Tapatío
Celaya        2-3 León
A. Mexiquense 4-0 Tabasco
Cihuatlán     5-0 Saltillo
Zacatepec     3-2 Nacional
Acapulco      bye

Round 8 [Feb 28-Mar 2]
Tapatío       2-0 Cd. Juárez
Nacional      2-3 Tapachula
A. Yucatán    0-0 Zacatepec
R. Sociedad   2-1 A. Mexiquense
Tabasco       1-0 Acapulco
Oaxaca        0-0 Celaya
Saltillo      1-1 León
U.A.T.        4-3 Durango
Cihuatlán     2-0 Cruz Azul H.
Irapuato      bye

Round 9
[Mar 8]
A. Yucatán    0-0 Tapachula  
Cd. Juárez    1-2 U.A.T. 
Irapuato      3-3 Tabasco 
Acapulco      1-1 R. Sociedad 
Celaya        3-1 Tapatío 
[Mar 9]
A. Mexiquense 0-1 Nacional
Cruz Azul H.  1-1 Saltillo 
León          1-0 Oaxaca 
Zacatepec     2-2 Cihuatlán
Durango       bye

Round 10
[Mar 14]
Tapatío       2-1 León 
Nacional      5-2 Acapulco 
A. Yucatán    2-0 A. Mexiquense 
[Mar 15]
Cruz Azul H.  2-2 Zacatepec
R. Sociedad   0-2 Irapuato 
Tabasco       1-1 Durango 
[Mar 16]
U.A.T.        3-2 Celaya 
Cihuatlán     3-1 Tapachula 
Saltillo      3-1 Oaxaca 
Ciudad Juárez bye  
 
Round 11 [Mar 22,23]
Cd. Juárez    0-1 Tabasco
Irapuato      2-2 Nacional
Acapulco      1-5 A. Yucatán
Oaxaca        0-1 Tapatío
Durango       0-0 R. Sociedad
A. Mexiquense 1-2 Cihuatlán
León          3-2 U.A.T.
Zacatepec     1-0 Saltillo
Tapachula     1-1 Cruz Azul H.
Celaya        bye

Round 12 [Mar 28-30] 
Nacional      1-2 Durango
A. Yucatán    0-1 Irapuato
R. Sociedad   2-1 Cd. Juárez
Tabasco       1-2 Celaya
Saltillo      0-3 Tapatío
U.A.T.        1-0 Oaxaca
Cihuatlán     3-0 Acapulco
Cruz Azul H.  1-2 A. Mexiquense
Zacatepec     3-0 Tapachula
León          bye

Round 13 [Apr 4-6]
Tapatío       3-1 U.A.T.
A. Mexiquense 1-1 Zacatepec
Cd. Juárez    1-1 Nacional
Irapuato      2-3 Cihuatlán
Acapulco      2-1 Cruz Azul H.
Celaya        3-0 R. Sociedad
Durango       2-3 A. Yucatán
León          1-0 Tabasco
Tapachula     1-1 Saltillo
Oaxaca        bye

Round 14 [Apr 11-13]
Nacional      2-2 Celaya
A. Yucatán    3-2 Cd. Juárez
R. Sociedad   2-2 León
Tabasco       2-3 Oaxaca
Cihuatlán     2-1 Durango
Saltillo      0-0 U.A.T.
Cruz Azul H.  1-2 Irapuato
Tapachula     1-1 A. Mexiquense
Zacatepec     5-2 Acapulco
Tapatío       bye

Rounds 15-19 missing

Final Tables:

Group A
 1.León                       18 12  4  2 37-19 40  Qualified
 2.Celaya                     18  7  6  5 32-25 27  Qualified  [former La Piedad] 
 3.Real Sociedad de Zacatecas 18  7  5  6 23-27 26 
 4.Cruz Azul Hidalgo          18  5  3 10 23-26 18 
 5.Cobras Ciudad Juárez       18  3  3 12 14-33 12 

Group B
 1.Tapatío                    18 11  2  5 26-19 35  Qualified
 2.Zacatepec                  18  8  7  3 31-21 31  Qualified
 3.Tabasco                    18  7  5  6 23-23 26  Playoff  [former Orizaba] 
 4.Acapulco                   18  4  3 11 22-36 15 
 5.Tapachula                  18  3  6  9 17-35 15  [former Potros DF] 

Group C
 1.Irapuato                   18  9  4  5 31-24 31  Qualified
 2.Oaxaca                     18  7  4  7 24-28 25  Playoff
 3.Atlético Yucatán           18  5  7  6 23-20 22 
 4.Durango                    18  5  7  6 23-26 22 
 5.Gavilanes                   withdrew 

Group D
 1.Cihuatlán                  18 12  3  3 42-17 39  Qualified
 2.Correcaminos UAT           18 10  3  5 32-28 33  Qualified
 3.Atlético Mexiquense        18  6  4  8 24-20 22 
 4.Tigrillos (Saltillo)       18  4  4 10 23-31 16 
 5.Nacional de Tijuana        18  3  6  9 26-38 15 

Topscorers Clausura 2003 (without playoffs)
 1.Hector Alvarez              Zacatepec          Argentina     16
 2.Julio Cesar Yegros          Leon               Mexico        15
 3.Ariel Gonzalez              Irapuato           Argentina     13
 4.Ulises Mendivil             Cihuatlan          Mexico        11


Playoffs

First Leg [May 21]
Oaxaca        2-2 Tabasco
  [Hugo Sanchez 51, Diego Melillo 88; Julio Sarmiento 80, 
   Francisco Javier Gomez 85]
 
Second Leg [May 24]
Tabasco       2-2 Oaxaca          [Tabasco on better record]
  [Mariano Varela 18, Eduardo Rodriguez 47; Oscar Sergio Toledo 28, 
   Miguel Angel Vargas 65]
  
Quarterfinals

First Legs 
[May 28]
Irapuato     1-2 Tapatío
  [Josias Ferreira 75; Hector Valenzuela 42, Issac Romo 78]
[May 29]
Zacatepec    2-2 Correcaminos
  [Hector Alvarez 40, 47; Jorge Flores 37, Norberto Javier Orrego 88]
Tabasco      2-1 León
  [Eduardo Rodriguez 67, 90; Martin Villalonga 79]
Celaya       1-3 Cihuatlán
  [Jose Israel Valadez 90; Christian de la Mora 6, 82,
   Carlos Javier Gonzalez 47]
 
Second Legs
[May 31]
Tapatío      3-3 Irapuato
  [Marco Jimenez 17, Hector Valenzuela 26, Edwin Borboa 76;
   Fernando Lopez 23, Mariano Monroy 62, Ariel Gonzalez 78]
[Jun 1]
Cihuatlán    5-3 Celaya
  [Diego Torres 13, 85, Christian de la Mora 24, 68,
   Jose de Jesus Jimenez 74; Luis Fernando Soto 51,
   Ricardo Pascual Sánchez 72, Mauro Gerk 75]
Correcaminos 2-2 Zacatepec       [Correcaminos on better record]
  [Juan Augusto Gomes 3, Juan Carlos Franco 37; Francisco Raul Diaz 31,
   Carlos German Arangio 68]
León         3-0 Tabasco
  [Martin Vilallonga 30, Jesus Fuentes 68, César Marquez 81]
 
Semifinals

First Legs [Jun 5]
Correcaminos 1-1 León
  [Norberto Javier Orrego 51; German Gorsd 62]
Tapatío      4-3 Cihuatlán
  [Hector Valenzuela 19, 26, Edwin Borboa 46, Luis Alonso Sandoval 71;
   Francisco Rodriguez 60, Cesar Luis Gradito 84, Christian de la Mora 85]

Second Legs [Jun 8]
Cihuatlán    3-6 Tapatío
  [Ernesto Medina 8, Manuel Perez 40, Jesus Jimenez 68;
   Edwin Borboa 1, 50, 57, 59, Luis Alonso Sandoval 48, Nestor Gutierrez 67]
León         2-1 Correcaminos
  [Ulises Gonzalez 8, Julio Cesar Yegros 52; Juan Augusto Gomez 90]

Final

First Leg [Jun 12]
Tapatío      1-1 León
  [Nestor Gutierrez 26, Julio Cesar Yegros 6]
 
Second Leg [Jun 15]
León         2-1 Tapatío
  [Julio Colman 83, 86; Carlos Salcido 61]

Léon Clausura champions.


Championship Playoff

First Leg [Jun 18]
León         1-2 Irapuato
  [Ulises Gonzalez 54; German Gorsd 46, Ariel Gonzalez 68]
 
Second Leg [Jun 21]
Irapuato     1-0 León
  [Josias Ferreira 80]
 
Irapuato promoted.


Promotion/Relegation Playoff

NB: Tapachula (worst average of the last seasons) play 
    Tepic (Second Division team)
 
First Leg [May 28]
Tepic         3-2 Tapachula
  [Cesar Villamil 35, Ricardo Castro 57, Fabian Perez 70;
   Luis Felipe Peña 3, David Oliva 10]
 
Second Leg
Tapachula     4-1 Tepic
  [Antonio de la Torre 44, David Oliva 58, Miguel Casanova 67,
   Rafael Marquez 82; Ricardo Castro 40]
 
Tapachula remain in Primera A



2001/02.

2003/04.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Erik Francisco Lugo

Prepared and maintained by Daniel Dalence Garcia, Sergei Makarov and José de Jesus Mora Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Daniel Dalence Garcia (ddgarcia@terra.com.br), Sergei Makarov (Sergei.Makarov@tversu.ru) and José de Jesus Mora Rivera (tecouag@hotmail.com)
Last updated: 22 Jan 2009

(C) Copyright Daniel Dalence Garcia, Sergei Makarov, José de Jesus Mora Rivera and RSSSF 2002/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.