Mexico 1963/64

Regular Season

Round 1
[Jun 27]
Necaxa      4-0 Nacional
Atas        4-2 UNAM 
[Jun 30]
León        0-0 Monterrey 
Guadalajara 0-4 Oro 
Morelia     1-1 Irapuato 
América     2-1 Zacatepec 
Toluca      3-0 Atlante 

Round 2
[Jul 4]
UNAM        0-0 Guadalajara 
Oro         2-0 Necaxa 
[Jul 6]
Monterrey   2-1 Morelia 
[Jul 7]
Atlante     1-0 León 
Irapuato    1-0 América 
Nacional    3-0 Toluca 
Zacatepec   6-0 Atlas 

Round 3
[Jul 11]
Guadalajara 3-1 Necaxa 
América     1-0 Monterrey
[Jul 14]
Toluca      0-0 Oro 
UNAM        1-0 Zacatepec 
León        5-0 Nacional 
Atlas       3-0 Irapuato 
Morelia     3-2 Atlante 

Round 4
[Jul 18]
Atlante     3-3 América 
Nacional    1-2 Morelia 
[Jul 20]
Monterrey   0-0 Atlas 
[Jul 21]
Irapuato    1-0 UNAM 
Oro         4-2 León 
Necaxa      2-1 Toluca 
Zacatepec   2-0 Guadalajara 

Round 5
[Jul 25]
UNAM        2-1 Monterrey 
Atlas       3-2 Atlante 
[Jul 28]
León        3-1 Necaxa 
Guadalajara 2-0 Toluca 
América     5-0 Nacional 
Morelia     2-2 Oro 
Zacatepec   2-4 Irapuato 

Round 6
[Aug 1]
Oro         3-5 América 
Necaxa      4-0 Morelia 
[Aug 3]
Monterrey   1-1 Zacatepec 
[Aug 4]
Toluca      4-0 León 
Nacional    1-1 Atlas 
Atlante     2-2 UNAM 
Irapuato    0-0 Guadalajara 

Round 7
[Aug 8]
América     4-2 Necaxa 
Guadalajara 1-0 León 
[Aug 11]
Morelia     3-1 Toluca 
UNAM        7-1 Nacional 
Irapuato    2-3 Monterrey 
Atlas       3-3 Oro 
Zacatepec   0-2 Atlante 

Round 8
[Aug 22]
Oro         3-5 UNAM 
Necaxa      0-0 Atlas 
[Aug 24]
Monterrey   4-0 Guadalajara 
[Aug 25]
Nacional    2-4 Zacatepec 
Toluca      1-1 América 
Atlante     3-0 Irapuato 
León        5-1 Morelia 

Round 9
[Aug 29]
Guadalajara 4-2 Morelia 
UNAM        0-3 Necaxa 
[Aug 31]
Monterrey   3-1 Atlante 
Atlas       1-1 Toluca 
América     0-0 León 
[Sep 1]
Zacatepec   1-2 Oro 
Irapuato    1-1 Nacional 

Round 10
[Sep 12]
Nacional    0-1 Monterrey 
Atlante     2-3 Guadalajara 
[Sep 15]
Necaxa      3-0 Zacatepec 
León        2-2 Atlas 
Toluca      2-0 UNAM 
Morelia     0-3 América 
Oro         0-1 Irapuato 

Round 11
[Sep 19]
Atlante     0-1 Nacional 
Atlas       2-2 Morelia 
[Sep 21]
*Monterrey   –  Oro 
*Suspended by rain
[Sep 22]
Guadalajara 0-0 América 
Irapuato    1-2 Necaxa 
Monterrey   2-1 Oro 
UNAM        1-0 León 
Zacatepec   0-0 Toluca 

Round 12
[Sep 26]
América     3-0 Atlas 
Nacional    1-2 Guadalajara 
[Sep 29]
Oro         1-1 Atlante 
Morelia     1-1 UNAM 
Necaxa      1-2 Monterrey 
Toluca      2-2 Irapuato 
León        2-1 Zacatepec 

Round 13
[Oct 3]
Atlante     1-0 Necaxa 
Oro         4-3 Nacional 
[Oct 5]
Monterrey   4-3 Toluca 
[Oct 6]
UNAM        0-0 América 
Atlas       2-1 Guadalajara 
Zacatepec   0-0 Morelia 
Irapuato    3-2 León 

Round 14
[Oct 10]
Atlante     0-2 Toluca 
Oro         0-0 Guadalajara 
[Oct 12]
Monterrey   3-0 León 
[Oct 13]
Irapuato    0-0 Morelia 
UNAM        0-1 Atlas 
Zacatepec   2-1 América 
Nacional    0-5 Necaxa 

Round 15
[Oct 17]
Atlas       2-2 Zacatepec 
América     0-0 Irapuato 
[Oct 20]
Necaxa      4-3 Oro 
Guadalajara 2-1 UNAM 
León        0-0 Atlante 
Toluca      1-1 Nacional 
Morelia     2-0 Monterrey 

Round 16
[Oct 24]
Nacional    2-0 León 
Necaxa      0-2 Guadalajara 
[Oct 26]
Monterrey   1-1 América 
[Oct 27]
Oro         4-1 Toluca 
Zacatepec   4-2 UNAM 
Atlante     0-1 Morelia 
Irapuato    3-1 Atlas 

Round 17
[Oct 31]
UNAM        1-2 Irapuato 
Guadalajara 2-1 Zacatepec 
[Nov 3]
Toluca      1-1 Necaxa 
América     0-0 Atlante 
Atlas       1-1 Monterrey 
Morelia     3-1 Nacional 
León        0-2 Oro 

Round 18
[Nov 7]
Atlante     2-0 Atlas 
Oro         2-0 Morelia 
[Nov 9]
Monterrey   0-0 UNAM 
[Nov 10]
Necaxa      1-0 León 
Toluca      1-1 Guadalajara  
Nacional    2-6 América 
Irapuato    2-0 Zacatepec 

Round 19
[Nov 14]
Atlas       0-0 Nacional 
América     1-0 Oro 
[Nov 17]
León        1-1 Toluca 
Morelia     0-0 Necaxa 
Zacatepec   2-1 Monterrey 
Guadalajara 5-0 Irapuato 
UNAM        0-0 Atlante 

Round 20
[Nov 21]
Necaxa      0-2 América 
Nacional    0-3 UNAM 
[Nov 23]
Monterrey   1-0 Irapuato 
[Nov 24]
León        2-0 Guadalajara 
Atlante     0-4 Zacatepec 
Toluca      2-0 Morelia 
Oro         2-2 Atlas 

Round 21
[Nov 28]
Guadalajara 1-0 Monterrey 
UNAM        1-0 Oro 
[Dec 1]
América     1-1 Toluca 
Atlas       0-2 Necaxa 
Irapuato    1-1 Atlante 
Morelia     0-1 León 
Zacatepec   3-1 Nacional 

Round 22
[Dec 5]
Atlante     2-1 Monterrey 
Nacional    2-3 Irapuato 
[Dec 8]
León        3-0 América 
Morelia     1-4 Guadalajara 
Oro         2-3 Zacatepec 
Necaxa      2-0 UNAM 
Toluca      2-1 Atlas 

Round 23
[Dec 12]
América     5-0 Morelia 
Guadalajara 3-1 Atlante 
[Héctor Hernández 3, 34, Javier Barba 8; Norberto Boggio 71]
[Dec 14]
*Monterrey   – Nacional 
*Suspended by rain
[Dec 15]
Monterrey   4-0 Nacional 
  [Javan Marinho 20, 59, Raúl Chávez 67, Newton Humaytá 79]
*Atlas       – León 
*Suspended by rain
UNAM        2-0 Toluca 
Irapuato    7-3 Oro 
  [Mario Rey 21, 83, Jaime Belmonte 35, 70, 73, Carlos Miloc 42, 
   Federico Palato 89; Manoel Tavares 18, Olinto Rubini 24, 61]
Zacatepec   1-0 Necaxa 
[Dec 16] 
Atlas       5-1 León 
  [Alfredo Torres 1, 75, Catarino Tafoya 40, Ney Blanco 53, 
   Genaro Torres 63; Miguel Rodríguez 90]

Round 24
[Dec 19]
Oro         2-2 Monterrey
  [Olinto Rubini 34, 48; Alfredo Hernández 85, Raúl Chávez 89]
Necaxa      1-2 Irapuato 
[Dec 22]
Nacional    2-1 Atlante 
[Tito Gutiérrez 22, Poncitlán González 53; Roberto Escalante 70]
León        3-0 UNAM 
Toluca      0-1 Zacatepec 
Morelia     0-0 Atlas 
América     0-2 Guadalajara 
  [Francisco Jara 44, Salvador Reyes 79]

Round 25
[Dec 26]
Atlas       1-1 América 
  [José Rodríguez 60; Moacyr dos Santos 90]
UNAM        4-0 Morelia 
[Dec 29]
Monterrey   1-1 Necaxa 
Atlante     2-0 Oro 
  [Norberto Boggio 3, Germán Ascencio 44og]
Irapuato    2-0 Toluca 
Zacatepec   0-0 León 
Guadalajara 2-0 Nacional 
  [Salvador Reyes 43, Juan Jasso 71]

Round 26
[Jan 2]
América     1-1 UNAM 
Nacional    1-4 Oro 
  [José Rivamar “Canhoteiro” 80; Olinto Rubini 4, Amaury Epaminondas 20, 
   Ramiro Navarro 35, Manoel Tavares 48]
[Jan 5]
Necaxa      2-2 Atlante 
León        1-1 Irapuato 
Toluca      1-2 Monterrey 
Morelia     3-3 Zacatepec 
[Jan 7]
Guadalajara 3-0 Atlas 
  [Salvador Reyes 38, Francisco Jara 43, Isidoro Díaz 57]

FINAL TABLE
                        P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Guadalajara         26  	16  	 5  	 5  	43  	25  	37	1.72 (champion)
------------------------------------------------------------------------------------
 2. América             26  	11  	11  	 4  	46  	24  	33	1.92 [Ciudad de México]
 3. Monterrey           26  	12  	 8  	 6  	40  	26  	32	1.54
 4. Irapuato            26  	12  	 8  	 6  	40  	35  	32	1.14
 5. Zacatepec           26  	11  	 6  	 9  	44  	35  	28 	1.26
 6. Necaxa              26  	11  	 5  	10  	42  	31  	27	1.35 [Ciudad de México]
 7. U.N.A.M.            26  	 9  	 7  	10  	36  	33  	25	1.09 [Ciudad de México]
 8. Oro                 26  	 9  	 7  	10  	53  	49  	25	1.08 [Guadalajara]
 9. León                26  	 9  	 7  	10  	34  	33  	25	1.03
10. Atlas               26  	 6  	13  	 7  	35  	42  	25	0.83 [Guadalajara]
11. Toluca              26  	 6  	10  	10  	31  	35  	22	0.89
12. Morelia             26  	 6  	 9  	11  	28  	50  	21	0.56
13. Atlante             26  	 6  	 8  	12  	30  	39  	20	0.77 [Ciudad de México]
------------------------------------------------------------------------------------
14. Nacional            26  	 4  	 4  	18  	26  	71  	12 	0.37 (relegation/promotion tournament) [Guadalajara]
 
Topscorers:

Alberto Etcheverry     Pumas       Argentina 20 
Moacyr Santos          América     Brazil    17 
Olinto Rubini          Oro         Brazil    17 
Jaime Belmonte         Irapuato    Mexico    15 
Guillermo Ortiz        Necaxa      Mexico    13 
Amaury Epaminondas     Oro         Brazil    13 
Carlos Lara            Zacatepec   Argentina 13 
Salvador Reyes         Guadalajara Mexico    11 
Crescencio Gutierrez   Morelia     Mexico    10 
Ramiro Navarro         Oro         Mexico    10 
Ney Blanco de Oliveira Atlas       Brazil     9 





Promotion Tournament to increase the number of teams on first level
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City

Round 1
[Jan 16]
Nacional      1-1 Ciudad Madero
  [Lacerda 30; Manuel Gutiérrez 89]

Round 2
[Jan 21]
Poza Rica     6-1 Ciudad Madero
  [Carlos González 1, 9, 64, 69, Carlos Calderón de la Barca 75, 80; 
   Álvaro del Peral 89]

Round 3
[Jan 23]
Nacional      1-1 Veracruz
  [José Rivamar “Canhoteiro” 10; José Luis Aussín 43]

Round 4
[Jan 26]
Veracruz      3-2 Poza Rica
  [José Luis Aussín 59, Carlos Carús 80, 87; Carlos González 24, 
   Carlos Calderón de la Barca 39]

Round 5
[Feb 5]
Ciudad Madero 1-0 Veracruz
  [Manuel Gutiérrez 57]

Round 6
[Feb 6]
Nacional      2-1 Poza Rica
  [Enrique Ureña 18, 51; Hugo Frank 62]


FINAL TABLE
			P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Nacional		3	1	2	0	4	3	4	1.33 (remains at first level)
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Veracruz		3	1	1	1	4	4	3	1.00 (playoff)
 3. Ciudad Madero	3	1	1	1	3	7	3	0.42 (playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 4. Poza Rica		3	1	0	2	9	6	2	1.50 (stayed at second level)	

Playoff
[Feb 7] 
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Ciudad Madero 0-0  Veracruz  (aet, 4-5pen)

Promoted: Cruz Azul (2nd. Division Champion) and Veracruz


Copa Presidente Adolfo López Mateos 1963-64 (Cup Tournament)

For this edition the cup tournament was played between the teams of first and second level

First Round

First legs 
[Feb 22]
Monterrey       2-0 Ciudad Madero 
Tampico         0-2 Nuevo León 
Poza Rica       1-0 Ciudad Victoria 
[Feb 23]
Necaxa          1-0 Cruz Azul 
Irapuato        7-1 La Piedad 
Pachuca         0-1 Atlante 
Orizaba         4-1 Veracruz 
Morelia         1-1 León 
Torreón         0-1 Laguna 
Tepic           3-3 Guadalajara 
Texcoco         1-1 Toluca 
Zacatepec       1-0 UNAM 
Nacional        3-1 Zamora 
Celaya          1-1 Oro 
 
Second legs 
[Feb 27]
Atlante         2-0 Pachuca 
Oro             3-0 Celaya 
[Feb 29]
Ciudad Madero   1-3 Monterrey 
Nuevo León      3-2 Tampico 
[Mar 1]
UNAM            1-1 Zacatepec 
La Piedad       0-3 Irapuato 
Ciudad Victoria 0-2 Poza Rica 
Veracruz        1-0 Orizaba 
León            2-0 Morelia 
Laguna          1-0 Torreón 
Guadalajara     3-1 Tepic 
Toluca          5-0 Texcoco 
Zamora          2-2 Nacional 
*Cruz Azul       –  Necaxa 
*Suspended by incidents 
[Mar 4]
Cruz Azul       1-3 Necaxa  [aet]
Bye: América, Atlas
 
Round of 16

First legs 
[Mar 5]
América         0-0 Orizaba 
Nacional        2-0 Atlas 
[Mar 7]
Monterrey       0-0 Nuevo León 
[Mar 8]
Guadalajara     1-0 León 
Irapuato        2-1 Oro 
Necaxa          3-0 Atlante 
Laguna          1-1 Poza Rica 
Zacatepec       2-2 Toluca 

Second legs
[Mar 12]
Atlas           2-0 Nacional  [aet; 3-1pen)
[Mar 14]
Nuevo León      1-3 Monterrey 
Poza Rica       1-0 Laguna 
[Mar 15]
Oro             1-1 Irapuato 
León            0-1 Guadalajara 
Orizaba         1-2 América 
Atlante         1-2 Necaxa 
Toluca          2-0 Zacatepec 
 
Quarterfinals

First legs
[Mar 21]
Monterrey       5-2 Poza Rica 
[Mar 22]
Guadalajara     2-0 Atlas 
Irapuato        1-2 Toluca 
América         0-0 Necaxa 

Second legs 
[Mar 28]
Poza Rica       4-2 Monterrey 
[Mar 29]
Atlas           2-2 Guadalajara 
Toluca          3-0 Irapuato 
Necaxa          0-2 América 
 
Semifinals

First legs
[Apr 4]
Monterrey       4-1 Guadalajara 
  [Raul Chávez 4, 40, Gustavo Cuenca 55, Javan Marinho 82; Francisco Jara 20]
[Apr 5]
América         3-1 Toluca 
  [Moacyr dos Santos 18, 64, Martín Ibarreche 21; Alfredo del Águila 87]
 
Second legs 
[Apr 12]
Toluca          1-0 América 
  [García Carrasco 45]
Guadalajara     2-0 Monterrey 
  [Francisco Jara 28, 58]
 
Final 
[Apr 19]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
América         0-0 Monterrey
 
Replay
[Apr 21]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
América         1-1 Monterrey  [aet; 5-4pen]
  [José González 63; Salvador Vargas 16]
 

Campeón de Campeones 1963-64 (Super Cup) 
[Apr 26]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico city
América         0-2 Guadalajara 
  [Javier Barba 24, Salvador Reyes 81]



Mexico 1963-64 Second Level

Regular Season
Round 1
[Jun 29]
Nuevo León      1-1 Poza Rica
Ciudad Madero   9-1 Tepic
[Jun 30]
Pachuca         2-0 Zamora
Celaya          1-3 Cruz Azul
Ciudad Victoria 1-1 Torreón
Veracruz        5-2 Texcoco
Laguna          6-2 La Piedad
Orizaba         2-1 Tampico

Round 2
[Jul 6]
Poza Rica       2-2 Ciudad Madero
Tampico         2-1 Nuevo León
[Jul 7]
Cruz Azul       0-0 Pachuca
Zamora          4-4 Ciudad Victoria
Tepic           2-3 Laguna
Texcoco         1-1 Celaya
La Piedad       1-1 Veracruz
Torreón         1-0 Orizaba

Round 3
[Jul 13]
Nuevo León      6-2 Torreón
Ciudad Madero   0-0 Tampico
[Jul 14]
Celaya          3-1 Pachuca
Ciudad Victoria 0-1 Cruz Azul
Texcoco         3-2 La Piedad
Veracruz        4-1 Tepic
Laguna          3-2 Poza Rica
Orizaba         1-1 Zamora

Round 4
[Jul 20]
Poza Rica       0-4 Veracruz
Tampico         3-0 Laguna
[Jul 21]
Pachuca         3-1 Ciudad Victoria
Cruz Azul       3-2 Orizaba
Zamora          0-3 Nuevo León
Tepic           3-2 Texcoco
La Piedad       2-1 Celaya
Torreón         2-0 Ciudad Madero

Round 5
[Jul 27]
Nuevo León      0-1 Cruz Azul
Ciudad Madero   6-0 Zamora
[Jul 28]
Celaya          4-1 Ciudad Victoria
Texcoco         1-3 Poza Rica
Veracruz        0-0 Tampico
La Piedad       2-1 Tepic
Laguna          3-3 Torreón
Orizaba         2-4 Pachuca

Round 6
[Aug 3]
Torreón         4-0 Veracruz
Poza Rica       7-2 La Piedad
[Aug 4]
Pachuca         5-3 Nuevo León
Cruz Azul       3-2 Ciudad Madero
Zamora          1-2 Laguna
Tepic           3-0 Celaya
Ciudad Victoria 1-2 Orizaba
Tampico         2-4 Texcoco

Round 7
[Aug 10]
Nuevo León      1-1 Ciudad Victoria
Ciudad Madero   3-0 Pachuca
[Aug 11]
Celaya          1-0 Orizaba
Tepic           0-1 Poza Rica
Texcoco         3-3 Torreón
Veracruz        6-1 Zamora
La Piedad       3-5 Tampico
Laguna          0-3 Cruz Azul

Round 8
[Aug 17]
Torreón         3-0 La Piedad
Poza Rica       7-0 Celaya
Tampico         3-1 Tepic
[Aug 18]
Pachuca​         4-2 Laguna
Cruz Azul       1-0 Veracruz
Zamora          3-2 Texcoco
Ciudad Victoria 1-2 Ciudad Madero
Orizaba         3-1 Nuevo León

Round 9
[Aug 24]
Poza Rica       3-0 Tampico
Ciudad Madero   3-0 Orizaba
[Aug 25]
Celaya          1-2 Nuevo León
Tepic           3-0 Torreón
Texcoco         1-5 Cruz Azul
Veracruz        0-0 Pachuca
La Piedad       3-3 Zamora
Laguna          5-1 Ciudad Victoria

Round 10
[Aug 29]
Nuevo León      3-2 Ciudad Madero
[Aug 31]
Torreón         1-4 Poza Rica
Tampico         4-0 Celaya
[Sep 1]
Pachuca         3-1 Texcoco
Cruz Azul       8-3 La Piedad
Zamora          1-4 Tepic
Ciudad Victoria 1-4 Veracruz
Orizaba         3-2 Laguna

Round 11
[Sep 7]
Poza Rica       6-0 Zamora
Tampico         3-1 Torreón
[Sep 8]
Celaya          0-2 Ciudad Madero
Tepic           1-2 Cruz Azul
Texcoco         2-0 Ciudad Victoria
Veracruz        1-1 Orizaba
La Piedad       1-0 Pachuca
Laguna          1-1 Nuevo León

Round 12
[Sep 14]
Nuevo León      3-0 Veracruz
Torreón         1-2 Celaya
Ciudad Madero   3-2 Laguna
[Sep 15]
Pachuca         4-3 Tepic
Cruz Azul       2-2 Poza Rica
Zamora          1-3 Tampico
Ciudad Victoria 4-3 La Piedad
Orizaba         1-1 Texcoco

Round 13
[Sep 21]
Torreón         3-1 Zamora
Poza Rica       1-0 Pachuca
Tampico         3-1 Cruz Azul
[Sep 22]
Celaya          1-1 Laguna
Tepic           0-1 Ciudad Victoria
Texcoco         2-3 Nuevo León
Veracruz        2-0 Ciudad Madero
La Piedad       4-3 Orizaba

Round 14
[Sep 28]
Nuevo León      6-0 La Piedad
Ciudad Madero   2-0 Texcoco
[Sep 29]
Pachuca         2-1 Tampico
Cruz Azul       1-1 Torreón
Celaya          4-1 Zamora
Ciudad Victoria 1-1 Poza Rica
Laguna          2-3 Veracruz
Orizaba         4-1 Tepic

Round 15
[Oct 5]
Poza Rica       2-4 Orizaba
Tampico         3-1 Ciudad Victoria
[Oct 6]
Zamora          1-2 Cruz Azul
Tepic           2-3 Nuevo León
Texcoco         0-2 Laguna
Veracruz        3-2 Celaya
La Piedad       1-3 Ciudad Madero
Torreón         0-1 Pachuca

Round 16
[Oct 12]
Poza Rica       7-2 Nuevo León
Tampico         0-0 Orizaba
[Oct 13]
Cruz Azul       5-0 Celaya
Zamora          1-0 Pachuca
Tepic           2-3 Ciudad Madero
Texcoco         0-2 Veracruz
La Piedad       5-3 Laguna
Torreón         2-3 Ciudad Victoria

Round 17
[Oct 19]
Nuevo León      2-1 Tampico
Ciudad Madero   0-3 Poza Rica
[Oct 20]
Pachuca         3-1 Cruz Azul
Celaya          2-2 Texcoco
Ciudad Victoria 2-1 Zamora
Veracruz        1-2 La Piedad
Laguna          4-1 Tepic
Orizaba         0-2 Torreón

Round 18
[Oct 26]
Poza Rica       6-1 Laguna
Tampico         1-1 Ciudad Madero
[Oct 27]
Pachuca         6-1 Celaya
Cruz Azul       2-0 Ciudad Victoria
Zamora          1-3 Orizaba
Tepic           0-3 Veracruz
La Piedad       1-1 Texcoco
Torreón         1-0 Nuevo León

Round 19
[Nov 2]
Nuevo León      7-1 Zamora
Ciudad Madero   4-0 Torreón
[Nov 3]
Celaya          1-0 La Piedad
Ciudad Victoria 3-3 Pachuca
Texcoco         2-1 Tepic
Veracruz        1-1 Poza Rica
Laguna          1-2 Tampico
Orizaba         1-2 Cruz Azul

Round 20
[Nov 9]
Poza Rica       5-2 Texcoco
Tampico         0-0 Veracruz
[Nov 10]
Pachuca         3-2 Orizaba
Cruz Azul       3-0 Nuevo León
Zamora          0-2 Ciudad Madero
Tepic           2-2 La Piedad
Ciudad Victoria 4-1 Celaya
Torreón         1-0 Laguna

Round 21
[Nov 16]
Nuevo León      1-0 Pachuca
Ciudad Madero   0-0 Cruz Azul
[Nov 17]
Celaya          0-0 Tepic
Texcoco         1-1 Tampico
Veracruz        4-2 Torreón
La Piedad       2-6 Poza Rica
Laguna          4-0 Zamora
Orizaba         3-1 Ciudad Victoria

Round 22
[Nov 23]
Poza Rica       3-0 Tepic
Tampico        10-0 La Piedad
[Nov 24]
Pachuca         0-2 Ciudad Madero
Cruz Azul       2-2 Laguna
Ciudad Victoria 3-1 Nuevo León
Zamora          2-0 Veracruz
Torreón         0-2 Texcoco
Orizaba         2-0 Celaya

Round 23
[Nov 30]
Nuevo León      3-2 Orizaba
Ciudad Madero   0-1 Ciudad Victoria
[Dec 1]
Celaya          1-2 Poza Rica
Tepic           3-1 Tampico
Texcoco         3-0 Zamora
Veracruz        3-0 Cruz Azul
La Piedad       2-0 Torreón
Laguna          4-1 Pachuca

Round 24
[Dec 7]
Nuevo León      1-1 Celaya
Tampico         1-1 Poza Rica
[Dec 8]
Pachuca         4-2 Veracruz
Cruz Azul       2-2 Texcoco
Zamora          2-1 La Piedad
Ciudad Victoria 2-2 Laguna
Torreón         1-1 Tepic
Orizaba         1-1 Ciudad Madero

Round 25
[Dec 14]
Poza Rica       5-0 Torreón
Ciudad Madero   4-2 Nuevo León
[Dec 15]
Celaya          1-1 Tampico
Tepic           5-2 Zamora
Texcoco         0-1 Pachuca
Veracruz        1-0 Ciudad Victoria
La Piedad       0-2 Cruz Azul
Laguna          4-2 Orizaba

Round 26
[Dec 21]
Ciudad Madero   4-0 Celaya
[Dec 22]
Pachuca         7-2 La Piedad
Cruz Azul       1-2 Tepic
Zamora          0-1 Poza Rica
Ciudad Victoria 3-2 Texcoco
Nuevo León      3-1 Laguna
Torreón         1-2 Tampico
Orizaba         1-2 Veracruz

Round 27
[Dec 28]
Poza Rica       0-0 Cruz Azul
Tampico         2-3 Zamora
[Dec 29]
Celaya          5-3 Torreón
Tepic           1-1 Pachuca
Texcoco         2-1 Orizaba
Veracruz        2-2 Nuevo León
La Piedad       0-3 Ciudad Victoria
Laguna          1-1 Ciudad Madero

Round 28
[Jan 4]
Ciudad Madero   1-0 Veracruz
[Jan 5]
Pachuca         1-1 Poza Rica
Cruz Azul       2-1 Tampico
Zamora          3-3 Torreón
Ciudad Victoria 2-1 Tepic
Nuevo León      0-1 Texcoco
Laguna          5-2 Celaya
Orizaba         6-3 La Piedad

Round 29
[Jan 11]
Poza Rica       5-1 Ciudad Victoria
Tampico         0-0 Pachuca
[Jan 12]
Zamora          2-1 Celaya
Tepic           3-1 Orizaba
Texcoco         0-4 Ciudad Madero
Veracruz        2-1 Laguna
La Piedad       1-2 Nuevo León
Torreón         1-2 Cruz Azul

Round 30
[Jan 18]
Ciudad Madero   2-1 La Piedad
[Jan 19]
Pachuca         1-1 Torreón
Cruz Azul       7-1 Zamora
Celaya          1-1 Veracruz
Ciudad Victoria 2-0 Tampico
Nuevo León      1-4 Tepic
Laguna          4-0 Texcoco
Orizaba         2-1 Poza Rica

FINAL TABLE
		 	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Cruz Azul		30	19	7	4	67	33	45	2.0303	(champion) [Jasso]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Poza Rica		30	18	8	4	89	35	44	2.5429  (promotion playoff)	
 3. Ciudad Madero	30	18	6	6	68	29	42	2.3448  (promotion playoff)
 4. Veracruz		30	15	8	7	57	36	38	1.5833  (promotion playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Pachuca		30	15	7	8	60	43	37	1.3953	
 6. Tampico		30	12	9	9	56	38	33	1.4737	
 7. Jabatos N.L.	30	14	5	11	64	55	33	1.1636	[Monterrey]
 8. Laguna		30	12	6	12	71	62	30	1.1452	[Torreón]
 9. Ciudad Victoria	30	11	6	13	49	60	28	0.8167	
10. Orizaba		30	11	5	14	55	55	27	1.0000	
11. Torreón		30	8	7	15	44	62	23	0.7097	
12. Texcoco		30	8	7	15	45	65	23	0.6923	
13. Tepic		30	9	4	17	52	66	22	0.7879	
14. Celaya		30	7	7	16	38	70	21	0.5429	
15. La Piedad		30	7	4	19	51	102	18	0.5000	
16. Zamora		30	6	4	20	37	92	16	0.4022	


Changes for the next season:

Texcoco changes its name to Chapingo Texcoco

Salamanca and Puebla (dissolved in first level in 1956) come-back


Champion: Cruz Azul     HC: György Maryk

Runners-up: Poza Rica 

Topscorer: Carlos González   37 goals  Poza Rica



1962/63

1964/65

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 10 Aug 2017

(C) Copyright José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2002/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.