Mexico 1998/99

Winter 1998
===========

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Cruz Azul         17 12  4  1 41-14 40  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17 10  4  3 34-25 34
 3.Atlético Celaya   17  6  4  7 28-29 22
 4.León              17  4  4  9 25-34 16
 5.Puebla            17  2  3 12 13-41  9

Group 2

 1.Atlético Morelia  17  8  3  6 28-28 27
 2.Pumas U.N.A.M.    17  7  5  5 26-20 26  [Cd. de México]
 3.América           17  6  4  7 30-31 22  [Cd. de México]
 4.Pachuca           17  5  1 11 28-39 16
 5.Toros Neza        17  2  3 12 18-36  9  [Nezahualcoyotl]

Group 3
 
 1.Necaxa            17 10  2  5 36-22 32  [Cd. de México]
 2.Tecos U.A.G.      17  9  4  4 31-23 31  [Guadalajara]
 3.Atlante           17  5  4  8 22-30 19  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  4  7  6 20-30 19

Group 4

 1.Toluca            17 10  6  1 39-14 36
 2.Atlas             17  8  2  7 34-28 26  [Guadalajara]
 3.Tigres            17  5  7  5 30-28 22  [Monterrey]
 4.Santos Laguna     17  4  5  8 22-33 17  [Torreón]


Round 1
[Jul 31]
America     1-0 Leon
  [Christian Torres 12]
[Aug 1]
Toluca      1-2 Atlante
  [Enrique Alfaro 1; Carlos Turrubiates 42, 65]  
Cruz Azul   4-0 Puebla
  [Juan Francisco Palencia 28, Benjamín Galindo 46, 
  Julio César Yegros 83, Mauro Camoranesi 90]
Monterrey   1-0 Atlas
  [Omar Gómez 70]
[Aug 2]
Pachuca     3-1 Tigres
  [Gabriel Caballero 23, Marco de Almeida 48, Guillermo Vázquez 82; 
  Edson Alvarado 4]
Morelia     2-1 UAG
  [Flavio Davino 40, Claudio da Silva 85; Roberto Palacios 35]
UNAM        0-2 Necaxa    
[Alex Aguinaga 47, Sergio Zárate 73]
Guadalajara 3-1 Santos
  [Ramón Ramírez 48, Jesús Arellano 71, Alberto Coyote 90; 
  Nicolás Ramírez 32]
Toros Neza  1-3 Celaya
  [Jesús López Meneses 65; Luis Miguel Salvador 50, Carlos Pavón 61, 86]    

Round 2
[Aug 7]
UAG         1-4 America  
  [Mario Sánchez 46; Alberto García Aspe 7, Cuauhtemoc Blanco 28, 37, 
  Rodrigo Valenzuela 82]
[Aug 8]
Necaxa      4-0 Pachuca
  [Pedro Pineda 12, 69, Salvador Cabrera 18, Sergio Zárate 88]
Tigres      2-2 Guadalajara
  [Claudio Núñez 22, 81pen; Joel Sánchez 14, Luis García 87pen]
Celaya      1-1 Monterrey
  [Carlos Pavón 67; Antonio Mohamed 77]
Atlas       2-4 Cruz Azul
  [Pablo Hernán Lavallén 13, Miguel Zepeda 70; Benjamín Galindo 22pen, 
  Juan Pablo Rodríguez 45og, Juan Francisco Palencia 55, Julio César Yegros 78]
[Aug 9]
Leon        2-1 Toros Neza
  [Hernán Medford 11, Roberto Medina 30; Martín Parodi 13]
Puebla      0-2 UNAM
  [Joaquín Beltrán 16, Jesús Olalde 82]
Atlante     1-2 Morelia
  [Gustavo Nápoles 1; Claudio da Silva 8, René Iván Valenciano 90]
Santos      0-0 Toluca

Round 3
[Aug 14]
America     0-1 Atlante     [in Querétaro]
  [José Damasceno 52]
[Aug 15]
UNAM        3-1 Pachuca
  [Mario Álvarez 47, Richard Zambrano 54, 57; Cesáreo Victorino 89]
Cruz Azul   3-1 Celaya
  [Alfonso Sosa 5, Francisco Gabriel de Anda 17, Mauro Camoranesi 87; 
  Iván Hurtado 90]
[Aug 16]
Morelia     3-2 Santos
  [Ariel Graziani 54, Claudio da Silva 57, René Iván Valenciano 81; 
  Antonio Carlos Santos 39pen, José Antonio Noriega 58]
Puebla      1-3 Atlas
  [Alksandar Janjik 12; Federico Lagorio 52, 67pen, 89]
Guadalajara 3-2 Necaxa
  [Ricardo Peláez 16, Luis García 35pen, Jesús Arellano 86; 
  Sergio Vázquez 43, Alex Aguinaga 90]
Toros Neza  0-0 UAG
[Aug 19]
Toluca      1-1 Tigres
  [Fabián Estay 15; Luis Hernández 37]
Monterrey   3-2 Leon
  [Cristian Domizzi 31, 75, Antonio Mohamed 55pen; Fabián Prátola 19, 
  Alberto García 23]

Round 4
[Aug 22]
Tigres      2-1 Morelia
  [Claudio Núñez 14, Juan Manuel Guerra 62; Gabriel García 30]
Celaya      2-0 Puebla
  [Roberto Ruiz Esparza 48, Félix Hernández 77]
Atlas       4-3 UNAM
  [Federico Lagorio 3, 78, César Andrade 38, Miguel Zepeda 86; 
  Mario Álvarez 14, 45, Jesús Olalde 72]
[Aug 23]
Atlante     2-1 Toros Neza     [in Irapuato]
  [Martín Félix Ubaldi 66, Gustavo Nápoles 73; Juan Ramón Fleita 20]
Leon        1-1 Cruz Azul
  [Lorenzo Sáez 68; Juan Francisco Palencia 65]
Pachuca     1-2 Guadalajara
  [Cesáreo Victorino 80; Ricardo Peláez 31, Luis García 73]
Santos      2-2 America
  [Antonio Carlos Santos 72, Marcelo Ríos 74; Cuauhtemoc Blanco 24, 59pen]
Necaxa      1-4 Toluca     [in Querétaro]
  [Alex Aguinaga 86; José Cardozo 16, 51, Omar Blanco 35, Hugo Santana 38]
UAG         4-0 Monterrey
  [Zdenko Muf 4, Eustacio Rizo 21, 43 Gilberto Adame 60]

Round 5 
[Aug 29]
Toluca      3-0 Pachuca
[Fabián Estay 33, 68pen, José Manuel Abundis 70]
Cruz Azul   3-1 UAG
  [Benjamín Galindo 4pen, Alfonso Sosa 6, Juan Francisco Palencia 76; 
  Eustacio Rizo 52]
Monterrey   0-0 Atlante
Atlas       1-0 Celaya
  [Rodolfo Falero 72]
[Aug 30]
America     6-3 Tigres
  [Richart Báez 1, 51, Rodrigo Valenzuela 5, Cuauhtemoc Blanco 13, 62pen, 81; 
  Claudio Núñez 32pen 35, Javier Saavedra 52]
Morelia     0-4 Necaxa
  [Pedro Pineda 32, 54, 78, Sergio Zárate 48]
Puebla      2-1 Leon
  [José Luis del Valle 72, Naih Salim Chartouni 83; Martín Peña 90]
Toros Neza  0-1 Santos
  [Marcelo Ríos 44]
UNAM        0-1 Guadalajara
  [Luis García 7]

Round 6
[Sep 4]
UAG         4-1 Puebla
  [Eustacio Rizo 27, 30, 80, Pavel Pardo 33; Adrián Sánchez 2]
[Sep 5]
Tigres      5-2 Toros Neza
  [Claudio Núñez 6pen, 22pen, Luis Hernández 13, 64, Joaquín del Olmo 26; 
  Germán Arangio 2, Rodrigo Ruiz 68]
Necaxa      1-0 America
  [Pedro Pineda 9]
Celaya      2-0 UNAM
  [Carlos Pavón 24, Félix Hernández 76]
[Sep 6]
Pachuca     2-3 Morelia
  [David Patiño 84, Alejandro Glaría 90; Ariel Graziani 6, 
  Jesús Gómez 15, René Iván Valenciano 80]
Atlante     1-1 Cruz Azul
  [Gustavo Nápoles 35; Mauro Camoranesi 43]
Leon        1-1 Atlas
  [Jaime Ordiales 44, Camilo Romero 10og]
Guadalajara 0-4 Toluca
  [Rafael García 15, José Cardozo 50, 55, José Manuel Abundis 51]
Santos      2-2 Monterrey
  [José Antonio Noriega 4, Antonio Carlos Santos 13; Antonio Mohamed 6, 
  Marcelino Bernal 75pen]

Round 7
[Sep 11]
America     3-3 Pachuca
  [Cuauhtemoc Blanco 21, 53, 84; Marco de Almeida 40pen, 51, 
  Alejandro Glaría 88]
[Sep 12]
Cruz Azul   5-1 Santos
  [Héctor Adomaitis 10, Francisco Gabriel de Anda 33, Mauro Camoranesi 50, 
  Joahan Rodríguez 59, 75; Antonio Torres Servín 88]
Monterrey   1-1 Tigres
  [Marcelino Bernal 83; Claudio Núñez 90]
Celaya      2-1 Leon
  [Félix Hernández 80, Carlos Pavón 82; Roberto Medina 2]
Atlas       3-0 UAG
  [Federico Lagorio 31, Pavel Pardo 47og, César Andrade 84]
[Sep 13]
Puebla      1-3 Atlante
  [Luis Salazar 81; Gustavo Nápoles 63, Martín Félix Ubaldi 73, 74]
UNAM        1-1 Toluca
  [Richard Zambrano 12; José Cardozo 84]
Morelia     3-4 Guadalajara
  [Claudio da Silva 5, 43, 74; Paulo César Chávez 10, 12, 87, Jesús Arellano 23]
Toros Neza  1-3 Necaxa
  [Rodrigo Ruiz 54; Alex Aguinaga 40, Sergio Vázquez 44, Pedro Pineda 80pen]

Round 8
[Sep 18]
UAG         2-0 Celaya
  [Roberto Palacios 4, Pavel Pardo 37]
[Sep 19]
Toluca      2-1 Morelia
  [Víctor Ruiz 51, José Manuel Abundis 79; Claudio da Silva 48]
Necaxa      2-2 Monterrey
  [Pedro Pineda 6, Sergio Zárate 76; Sergio Pérez 75, Omar Gómez 83]
Tigres      1-1 Cruz Azul
  [Pablo Hernández Roetti 85; Julio César Yegros 83]
[Sep 20]
Guadalajara 1-0 America
  [Héctor del Ángel 44]
Pachuca     2-1 Toros Neza
  [Jafet Soto 78, Guillermo Vázquez 90pen; Rodrigo Ruiz 64]
Atlante     0-4 Atlas
  [Jorge Francisco Almirón 19, Daniel Osorno 43, Gerardo Torres 64, 73]
Leon        2-4 UNAM
  [Sigifredo Mercado 38pen, Hernán Medford 62; Jesús Olalde 1pen, 
  Sigifredo Mercado 58og, Antonio Sancho 68, Carlos Cariño 77]
Santos      1-1 Puebla
  [Jared Borguetti 49; Vojimir Sindic 79pen]

Round 9
[Sep 25]
America     2-2 Toluca
  [José Luis Salgado 75, Alberto García Aspe 90pen; 
  Enrique Alfaro 48, Darko Vukic 89]
[Sep 26]
Cruz Azul   2-0 Necaxa
  [Sergio Almaguer 42og, Juan Francisco Palencia 68]
Celaya      2-2 Atlante
  [Luis Fernando Soto 54, Carlos Pavón 75; José Enrique García 33, 
  Javier Flores 80]
Atlas       2-1 Santos
  [Jair Vázquez 28, Federico Lagorio 40; Guillermo Rivarola 12]
[Sep 27]
UNAM        3-3 Morelia
  [Antonio Sancho 13, Mario Álvarez 18, Richard Zambrano 43; 
  Flavio Davino 40, René Iván Valenciano 53, Darío Franco 70]
Leon        2-3 UAG
  [Roberto Medina 16, Alberto García 66; David Embé 40, Gandhi Vega 44, 
  Rubén da Silva 70]
Puebla      0-3 Tigres
  [Claudio Núñez 3, Fabián Peña 28, Ignacio Vázquez 86]
Toros Neza  1-1 Guadalajara
  [Jesús López Meneses 15; Héctor del Ángel 87]
Monterrey   2-1 Pachuca
  [Edson Zwarics 35, Salvador Arévalo 90; Gabriel Caballero 2]

Round 10 
[Oct 3]
Toluca      2-1 Toros Neza
  [José Cardozo 23, Víctor Ruiz 73; Esteve Padilla 55]
Tigres      1-1 Atlas
  [Pablo Hernández Roetti 24; Federico Lagorio 6pen]
[Oct 4]
Guadalajara 4-2 Monterrey
  [Ramón Ramírez 26, Ricardo Peláez 50, 81, 88; César Gómez 22, 
  Marcelino Bernal 35]
Pachuca     1-2 Cruz Azul
  [Alberto Rodríguez 20; Mauricio Gómez 30og, Benjamín Galindo 73]
Morelia     0-0 America
Atlante     2-5 Leon
  [Javier Flores 15, Gustavo Nápoles 31; Alberto García 33, Everaldo Bejines 41, 
  Sergio Martínez 57, Sigifredo Mercado 61pen, Camilo Romero 67]
Santos      3-2 Celaya
  [Jared Borguetti 18pen, 51, Antonio Carlos Santos 90; Carlos Pavón 10, 
  Félix Hernández 62]
[Oct 5]
Necaxa      2-2 Puebla
  [Raúl Gordillo 72, David Oliva 82; Luis Salazar 34, Joaquín Hernández 42]
[Nov 3]
UAG         2-1 UNAM
  [Zdenko Muf 8, Gilberto Adame 9; Richard Zambrano 61]

Round 11 
[Oct 9]
UAG         2-0 Atlante
  [Mauricio Gallaga 27, Pavel Pardo 66]
[Oct 10]
Cruz Azul   2-1 Guadalajara
  [Benjamín Galindo 58, Mauro Camoranesi 90; Joel Sánchez 61]
Atlas       0-1 Necaxa
  [Salvador Cabrera 85]
Monterrey   0-3 Toluca
  [Fabián Estay 70pen, José Cardozo 84, Víctor Ruiz 90]
Celaya      1-4 Tigres
  [Carlos Pavón 6pen; Claudio Núñez 2, Luis Hernández 9, 44, Edson Alvarado 71]
[Oct 11]
UNAM        3-1 America
  [Israel López 52, Jesús Olalde 65, 86; Braulio Luna 17]
Leon        1-1 Santos
  [Everaldo Bejines 16; Salvador Mariscal 36]
Puebla      1-0 Pachuca
  [Joaquín Velásquez 15]
Toros Neza  1-1 Morelia
  [Omar Avilán 78; Roberto Hernández 4]

Round 12
[Oct 16]
America     2-3 Toros Neza
  [Cuauhtemoc Blanco 32, Alberto García Aspe 74; 
  José Juan Rivera 29, Omar Avilán 39, Jorge Collazo 88]
[Oct 17]
Toluca      3-0 Cruz Azul
  [José Cardozo 14, Fabián Estay 78, Darko Vukic 88]
Necaxa      3-0 Celaya
  [Sergio Almaguer 27, Sergio Zárate 42, Misael Espinosa 88]
Tigres      1-1 Leon
  [Ignacio Vázquez 54; Jesús Mendoza 24]
[Oct 18]
Pachuca     4-6 Atlas
  [Gabriel Caballero 12, Alejandro Glaría 21, 61, Rodrigo Fernández 34; 
  Federico Lagorio 14, 81, Omar Briceño 28, Rafael Márquez 37, 
  Jair Vázquez 66, Hugo Castillo 76]
Atlante     0-0 UNAM
Morelia     1-0 Monterrey
  [Claudio da Silva 12]
Guadalajara 2-1 Puebla
  [Luis García 81, Claudio Suárez 90; Adrián Santacruz 72]
Santos      1-2 UAG
  [Jared Borguetti 36; David Embé 30, Zdenko Muf 69]

Round 13
[Oct 23]
UAG         1-1 Tigres
  [Zdenko Muf 6; Fabián Peña 15]
[Oct 24]
Cruz Azul   2-0 Morelia
  [Juan Francisco Palencia 26, Agustín Delgado 88]
Monterrey   1-2 America
  [Gastón Obledo 30; Cuauhtemoc Blanco 5, 22]
Atlas       2-4 Guadalajara
  [Mario Méndez 52, Federico Lagorio 90; Luis García 25, 34, 82, 
  Jesús Arellano 66]
Celaya      2-1 Pachuca
  [Carlos Pavón 53, Félix Hernández 77; Alejandro Glaría 74]
[Oct 25]
Atlante     1-2 Santos     [in Irapuato]
  [Martín Félix Ubaldi 48; Jesús Estrada 59og, Jared Borguetti 74]
Puebla      0-2 Toluca
  [Víctor Ruiz 52, Hugo Santana 90]
Leon        3-1 Necaxa
  [Alberto García 55, Jaime Ordiales 57, Everaldo Bejines 70; 
  Carlos Hermosillo 51]
Toros Neza  0-2 UNAM
  [Horacio Sánchez 48, Fernando Machado 57]

Round 14 
[Oct 30]
America     1-3 Cruz Azul
  [Cuauhtemoc Blanco 89; Juan Francisco Palencia 59, Joahan Rodríguez 76, 90]
[Oct 31]
UNAM        2-0 Santos
  [Horacio Sánchez 24, 38]
Toluca      3-1 Atlas
  [José Cardozo 26, Fabián Estay 72, Darko Vukic 87; Daniel Osorno 89]
Tigres      3-2 Atlante
  [Javier Saavedra 47, Luis Hernández 64, 88; Luis Roberto Alves 10, 
  Juan Ángel Paredes 85]
Necaxa      1-3 UAG
  [Carlos Hermosillo 64; Reynaldo Parks 18, Roberto Palacios 21, Gandhi Vega 42]
[Nov 1]
Pachuca     2-0 Leon
  [Alejandro Glaría 17, 87]
Morelia     4-0 Puebla
  [Claudio da Silva 40, 47, Ariel Graziani 42, Flavio Davino 87]
Guadalajara 0-0 Celaya
Toros Neza  1-3 Monterrey
  [Rodrigo Ruiz 40; Cristian Domizzi 22, Gabriel Ruiz 60, Antonio Mohamed 64]

Round 15 
[Nov 6]
Atlante     1-3 Necaxa
  [Víctor Saavedra 16; Sergio Vázquez 43, 60, 87]
UAG         3-2 Pachuca
  [Rubén da Silva 67pen, 72, Roberto Palacios 70; Eduardo Fuentes 81, 
  Alejandro Glaría 90pen]
[Nov 7]
Cruz Azul   4-0 Toros Neza
  [Joahan Rodríguez 23, Benjamín Galindo 33, Agustín Delgado 83, 
  Julio César Yegros 86]
Monterrey   0-0 UNAM
Celaya      3-3 Toluca
  [Armando González 45, Julio César Pinheiro 52, Carlos Pavón 82; 
  José Manuel Abundis 40, Víctor Ruiz 43, 63]
[Nov 8]
Leon        1-5 Guadalajara
  [Sigifredo Mercado 22pen; Ricardo Peláez 24, Jesús Arellano 40, 
  Ramón Ramírez 75, 84, Alberto Coyote 90pen]
Santos      2-0 Tigres
  [Antonio Carlos Santos 37, Jared Borguetti 90]
[Nov 9]
Puebla      1-2 America
  [Vojimir Sindic 70; Christian Torres 35, Cuauhtemoc Blanco 75]
[Nov 18]
Atlas       0-1 Morelia
  [Ariel Graziani 90]

Round 16
[Nov 13]
America     3-1 Atlas
  [Christian Torres 29, Braulio Luna 36, Cuauhtemoc Blanco 89; Daniel Osorno 47]
[Nov 14]
Toluca      4-0 Leon
  [José Cardozo 20, 24, 76, José Manuel Abundis 79]
Necaxa      5-1 Santos
  [Sergio Vázquez 36, David Oliva 49, Pedro Pineda 53, 56, 90; 
  Antonio Carlos Santos 22]
[Nov 15]
Pachuca     3-2 Atlante
  [Alejandro Glaría 32, 67, José Juan Hernández 36; 
  Martín Félix Ubaldi 24, Gustavo Nápoles 73]
Morelia     3-2 Celaya
  [Ariel Graziani 1pen, 61, Claudio da Silva 56; Carlos Pavón 21, 
  Roberto Andrade 68]
UNAM        2-1 Tigres
  [Ignacio Flores 38, Pablo Hernández Roetti 74og; Danilo Tosello 76]
Guadalajara 1-1 UAG
  [Joel Sánchez 90; Rubén da Silva 76]
Toros Neza  4-0 Puebla
  [Juan Manuel Rivera 9, Rodrigo Ruiz 25, 55, Juan Ramón Fleita 46]
Monterrey   0-4 Cruz Azul
  [Julio César Yegros 23, Mauro Camoranesi 46, Benjamín Galindo 82pen, 
  Erick Hernández 89og]

Round 17 [Nov 22]
Atlante     2-0 Guadalajara
  [Gustavo Nápoles 37, Juan Ángel Paredes 52]
Leon        2-0 Morelia
  [Jesús Mendoza 27, Sigifredo Mercado 37pen]
Puebla      2-2 Monterrey
  [Víctor Trevnevski 49, Gerardo Fernández 71; Edson Zwaricz 22, Manuel Sol 90]
Santos      1-2 Pachuca
  [Antonio Carlos Santos 33; Cesáreo Victorino 1, Alejandro Glaría 34]
UAG         1-1 Toluca
  [Zdenko Muf 65; José Cardozo 45]
Cruz Azul   0-0 UNAM
Tigres      0-1 Necaxa
  [Sergio Zárate 77]
Celaya      5-1 America
  [Salvador Vaca 44, César Suárez 47, Carlos Pavón 59, 80, Félix Hernández 71; 
  Christian Torres 63]
Atlas       3-0 Toros Neza
  [Nelson Esqueda 6, 33, Federico Lagorio 74]

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Cruz Azul         17 12  4  1 41-14 40  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17 10  4  3 34-25 34
 3.Atlético Celaya   17  6  4  7 28-29 22
 4.León              17  4  4  9 25-34 16
 5.Puebla            17  2  3 12 13-41  9

Group 2

 1.Atlético Morelia  17  8  3  6 28-28 27
 2.Pumas U.N.A.M.    17  7  5  5 26-20 26  [Cd. de México]
 3.América           17  6  4  7 30-31 22  [Cd. de México]
 4.Pachuca           17  5  1 11 28-39 16
 5.Toros Neza        17  2  3 12 18-36  9  [Nezahualcoyotl]

Group 3
 
 1.Necaxa            17 10  2  5 36-22 32  [Cd. de México]
 2.Tecos U.A.G.      17  9  4  4 31-23 31  [Guadalajara]
 3.Atlante           17  5  4  8 22-30 19  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  4  7  6 20-30 19

Group 4

 1.Toluca            17 10  6  1 39-14 36
 2.Atlas             17  8  2  7 34-28 26  [Guadalajara]
 3.Tigres            17  5  7  5 30-28 22  [Monterrey]
 4.Santos Laguna     17  4  5  8 22-33 17  [Torreón]

Top-2 of each group qualify for quarterfinals.

Topscorer:
Cuauhtemoc Blanco  (América) 16

Quarterfinals

First Legs
[Nov 25]
UNAM        3-2 Cruz Azul
  [Horacio Sánchez 41, Mario Álvarez 69, 73; Luis Alfonso Sosa 46, 
  Juan Francisco Palencia 55]
UAG         2-0 Necaxa
  [Roberto Palacios 47, Rubén Da Silva 52]
[Nov 26]
Atlas       1-2 Toluca
  [Héctor López 85; José Manuel Abundis 21, Salvador Carmona 26]
Morelia     1-1 Guadalajara
  [Ariel Graziani 28; Ricardo Peláez 43]

Second Legs
[Nov 28]
Cruz Azul   1-1 UNAM
  [Juan Francisco Palencia 48; Jaime Lozano 86]
[Nov 29]
Guadalajara 4-1 Morelia
  [Ricardo Peláez 39, Jesús Arellano 71, Luis García 74, 88; Ariel Graziani 75pen] 
Toluca      0-2 Atlas
  [Héctor López 34, Juan Pablo Rodríguez 67]
Necaxa      3-1 UAG             [Necaxa on better season record]
  [Sergio Vázquez 12, Markus López 24, Gandhi Vega 40og; Zdenko Muf 90]

Semifinals

First Legs [Dec 3]
UNAM        1-1 Guadalajara
  [Mario Álvarez 19; Ricardo Peláez 14]
Atlas       0-0 Necaxa

Second Legs [Dec 6]
Guadalajara 1-0 UNAM
  [Luis García 50]
Necaxa      3-2 Atlas     [in Estadio Azul]
  [Carlos Hermosillo 28, 78, Sergio Vázquez 49; Federico Lagorio 16, 
  Juan Pablo Rodríguez 47]

Final

First Leg [Dec 10]
Necaxa      0-0 Guadalajara

Second Leg [Dec 13]
Guadalajara 0-2 Necaxa
  [Salvador Cabrera 54, Sergio Vázquez 87]

Necaxa winter champions 1998/99.


Summer 1999
===========

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Cruz Azul         17  9  4  4 30-24 31  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17  7  5  5 24-21 26
 3.Atlético Celaya   17  6  6  5 29-26 24
 4.León              17  5  1 11 19-33 16
 5.Puebla            17  3  4 10 15-30 13

Group 2

 1.América           17  9  4  4 30-25 31  [Cd. de México]
 2.Atlético Morelia  17  8  1  8 23-23 25
 3.Pachuca           17  6  6  5 23-22 24
 4.Pumas U.N.A.M.    17  6  3  8 19-27 21  [Cd. de México]
 5.Toros Neza        17  4  5  8 21-29 17  [Nezahualcoyotl]

Group 3

 1.Necaxa            17  5  7  5 30-25 22  [Cd. de México]
 2.Tecos U.A.G.      17  6  1 10 21-28 19  [Guadalajara]
 3.Atlante           17  4  6  7 31-34 18  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  4  2 11 25-38 14

Group 4

 1.Toluca            17 12  3  2 50-23 39
 2.Atlas             17 10  4  3 34-22 34  [Guadalajara]
 3.Santos Laguna     17  9  2  6 33-29 29  [Torreón]
 4.Tigres            17  7  2  8 34-32 23  [Monterrey]

Round 1
[Jan 15]
UAG         2-4 Morelia    
  [Zdenko Muf 37, Roberto Palacios 78; Claudio da Silva 19, 80, 
  Ariel Grazziani 21]   
[Jan 16]
Necaxa      5-1 UNAM
  [Carlos Hermosillo 38pen, 46, 75, Markus López 44, David Oliva 60; 
  Israel López 69]   
Puebla      2-2 Cruz Azul
  [Francois Omam Biyik 9, Roberto Ruiz Esparza 91; Héctor Adomaitis 22, 
  Juan Francisco Palencia 93] 
Tigres      4-3 Pachuca
  [Claudio Núñez 38pen, Javier Saavedra 53, Ignacio Vázquez 65, 70; 
  Alejandro Glaría 28, 48, 55]   
Atlas       3-2 Monterrey 
  [Juan Pablo Rodríguez 39pen, 76, Miguel Zepeda 68; Abdul Thompson 25, 44]
Celaya      1-2 Toros Neza
  [Félix Hernández 55; Germán Arangio 7, Edson Astivia 78]  
[Jan 17]
Leon        0-2 America
  [Cuauhtemoc Blanco 16, 57]   
Atlante     2-3 Toluca
  [Pedro Pineda 22pen, 48pen; José Manuel Abundis 5, 46, Fabián Estay 85]
Santos      2-2 Guadalajara
  [Eduardo Lillingston 33, Marcelo Ovelar 63; Luis García 31pen, Ricardo Peláez 89] 

Round 2
[Jan 23]
Toluca      3-2 Santos
  [José Manuel Abundis 34, José Cardozo 54, 60; Eduardo Lillingston 69, 
  Jared Borguetti 85]
Cruz Azul   2-1 Atlas               [in Pachuca]
  [José Luis Sixtos 17, Juan Francisco Palencia 49; Pablo Hernán Lavallén 44]
Monterrey   1-2 Celaya
  [Christian Torres 21; Armando González 73, Carlos Pavón 79]
UNAM        3-2 Puebla              [in Querétaro] 
  [Horacio Sánchez 35, Mario Álvarez 50pen 68; Francois Omam Biyik 4, 
  Miguel Pardeza 38]
[Jan 24]
Guadalajara 3-1 Tigres
  [Jesús Arellano 26, Luis García 81, Paulo César Chávez 89; Claudio Núñez 31]
Morelia     3-2 Atlante
  [Heriberto Ramón Morales 42, Jesús Estrada 52og, 
  Juan de Dios Ramírez Perales 75og; Raúl Gordillo 57, Pedro Pineda 84]
Pachuca     1-1 Necaxa
[Alejandro Glaría 75; Carlos Hermosillo 41]
America     1-0 UAG                 [in Querétaro]
  [Braulio Luna 75]
Toros Neza  0-0 Leon

Round 3
[Jan 27]
Santos      1-0 Morelia
  [Jared Borguetti 68]
Tigres      4-4 Toluca
  [Ignacio Vázquez 7, Francisco Javier Sánchez 34, Luis Hernández 61, 90; 
  Víctor Ruiz 6, José Manuel Abundis 45, 66, José Cardozo 71]
Celaya      0-0 Cruz Azul
Leon        0-1 Monterrey
  [Antonio Mohamed 10]
UAG         2-1 Toros Neza
  [Rubén da Silva 45, Zdenko Muf 87; Juan Ramón Fleita 58]
[Jan 28]
Pachuca     1-1 UNAM
  [Guillermo Rivarola 26; Vicente Nieto 61]
Atlante     1-1 America
  [José Luis Navarrete 90; Cuauhtemoc Blanco 13]
Atlas       3-0 Puebla
  [Rafael Márquez 2, Juan Pablo Rodríguez 50pen, 86pen]       
[Feb 3]
Necaxa      3-0 Guadalajara
  [Sergio Zárate 15, Felipe de Jesús Robles 38og, Alex Aguinaga 73]

Round 4
[Jan 30]
Toluca      3-1 Necaxa
  [José Cardozo 44, Fabián Estay 62pen, Víctor Ruiz 83; Sergio Zárate 74]
Cruz Azul   3-2 Leon
  [Juan Francisco Palencia 15, 52, Fabián Prátola 43og; Jaime Ordiales 12, 
  Hernán Medford 46]
Monterrey   3-0 UAG
  [Christian Torres 21, 36, Guillermo Chabrand 48]
[Jan 31]
Morelia     2-3 Tigres
  [Ariel Grazziani 17pen, 84; Luis Hernández 11pen, 46, Ignacio Vázquez 71]
UNAM        0-0 Atlas
Toros Neza  3-3 Atlante
  [Jesús Estrada 7og, Marcos Ayala 61, 65; Víctor Saavedra 3, 
  José Luis Navarrete 26, Pedro Pineda 55]
America     3-1 Santos
  [Ramón Ramírez 54, Richart Báez 61, Cuauhtemoc Blanco 89; Jared Borguetti 39]
Puebla      3-1 Celaya
  [Francois Omam Biyik 30, 85, Sandro Gamarra 53og; Carlos Pavón 10]
Guadalajara 0-0 Pachuca

Round 5
[Feb 5]
UAG         2-0 Cruz Azul
  [Roberto Palacios 49, Rubén da Silva 52pen]
[Feb 6]
Necaxa      0-1 Morelia
  [Ariel Grazziani 52]
Tigres      3-4 America
  [Raúl Gutiérrez 49og, Claudio Núñez 57, 84pen; Ramón Ramírez 13, 
  Gustavo Cañete 54, Cuauhtemoc Blanco 72pen, 80]
Celaya      1-2 Atlas
  [Julio César Pinheiro 49; Hugo Castillo 26, Juan Pablo Rodríguez 43pen]
[Feb 7]
Guadalajara 2-1 UNAM
  [Ricardo Peláez 36, 88; Christian Ramírez 72]
Leon        3-1 Puebla
  [Everaldo Bejines 26, 62, Álvaro Ortiz 53; Martín Félix Ubaldi 10pen]
Pachuca     0-3 Toluca
  [José Manuel Abundis 18, 52, Eugenio Villazón 88]
Atlante     3-1 Monterrey
  [Raúl Gordillo 17, Pedro Pineda 30, Luis Roberto Alves 39; Antonio Mohamed 33]
Santos      1-0 Toros Neza
  [Jared Borguetti 72pen]

Round 6
[Feb 20]
Toluca      1-0 Guadalajara
  [José Manuel Abundis 74]
Monterrey   2-5 Santos
  [Antonio Mohamed 72pen, Christian Torres 84; Jared Borguetti 11, Martín Machón 28, 
  Martín Mariano Boasso 58, Salvador Mariscal 64, José Antonio Noriega 89]
Puebla      1-0 UAG
  [Miguel Pardeza 36]
Atlas       4-0 Leon
  [Eduardo Bustos 34, 40, 61, César Andrade 46]
[Feb 21]
Morelia     0-2 Pachuca
  [Guillermo Rivarola 2, Pablo Hernán Gómez 66]
Toros Neza  2-1 Tigres
  [Javier Saavedra 56og, Manuel Virchis 65; Luis Hernández 88]
[Feb 24]
UNAM        2-2 Celaya
  [Mario Álvarez 6, 76; Luis Fernando Soto 69, Carlos Pavón 79]
America     1-1 Necaxa
  [Carlos Espínola 47; Carlos Hermosillo 35pen]
[Feb 25]
Cruz Azul   3-2 Atlante
  [Juan Francisco Palencia 13, Carlos Barra 71, Mauro Camoranesi 74; 
  Pedro Pineda 38, 47]

Round 7 
[Feb 27]
UAG         1-2 Atlas
  [Zdenko Muf 12; Pablo Hernán Lavallén 22, Gerardo Torres 50]
Toluca      2-0 UNAM
  [Omar Blanco 33, José Manuel Abundis 76]
Tigres      2-0 Monterrey
  [Francisco Javier Sánchez 21, Joaquín del Olmo 78]
Necaxa      1-1 Toros Neza
  [Agustín Delgado 75; Germán Arangio 13]
[Feb 28]
Guadalajara 1-2 Morelia
  [Héctor del Ángel 24; Claudio da Silva 42, Antonio Carlos Santos 71]
Pachuca     1-2 America
  [Gerardo Mascareño 87; Braulio Luna 15, Ramón Ramírez 70]
Atlante     1-1 Puebla
  [Pedro Pineda 15; Jesús Eduardo Córdova 90]
Santos      3-1 Cruz Azul
  [Marcelo Ovelar 16, Joahan Rodríguez 45, Miguel España 49; 
  Héctor Altamirano 38og]
Leon        2-3 Celaya
  [Everaldo Bejines 39, Lorenzo Sáez 81; Carlos Pavón 16, 
  Jorge Santillana 37, Julio César Pinheiro 64]

Round 8 
[Mar 6]
Cruz Azul   3-2 Tigres
  [Juan Francisco Palencia 5, 23, Héctor Adomaitis 63; Luis Hernández 18, 
  Edson Alvarado 90]
Puebla      1-2 Santos
  [Francois Omam Biyik 6; Marcelo Ovelar 65, Jared Borguetti 81]
Atlas       0-0 Atlante
Monterrey   4-1 Necaxa
  [Víctor Santibáñez 45, Antonio Mohamed 73, Christian Torres 81, 
  Sergio Pérez 87; Sergio Zárate 58]
Celaya      2-1 UAG
  [Luis Fernando Soto 57, Luis Miguel Salvador 90; Zdenko Muf 76]
[Mar 7]
America     0-1 Guadalajara
  [Héctor del Ángel 76]
Toros Neza  2-3 Pachuca
  [Martín Parodi 14, Rodrigo Ruiz 66; Pablo Hernán Gómez 2, 45, Manuel Vidrio 12]
UNAM        0-1 Leon
  [Camilo Romero 21]
Morelia     0-0 Toluca

Round 9
[Mar 12]
Atlante     1-4 Celaya
  [Luis Roberto Alves 53; Jorge Jerez 15, Carlos Pavón 33, 79, 85] 
[Mar 14]
Pachuca     2-2 Monterrey
  [Gerardo Mascareño 4, Marcelino Bernal 70; Christian Torres 29, 
  Jesús Alfaro 84og]
[Mar 16]
Tigres      3-0 Puebla
  [Claudio Núñez 22, José Luis Sierra 63, Luis Hernández 69]
UAG         2-1 Leon
  [Eustacio Rizo 46, Rubén da Silva 57; Fabián Prátola 61]
[Mar 17]
Toluca      3-0 America
  [José Cardozo 4, 59, 79]
Morelia     1-2 UNAM
  [Emilio Mora 82; Mario Álvarez 9pen, Jesús Olalde 80]
Santos      2-1 Atlas
  [Antonio Torres Servín 35, Eduardo Lillingston 90; Miguel Zepeda 30pen]
Necaxa      1-1 Cruz Azul
  [Agustín Delgado 63; José Luis Sixtos 50]
Guadalajara 1-1 Toros Neza
  [Luis García 10; Jesús López Meneses 61]

Round 10 
[Mar 20]
Monterrey   2-4 Guadalajara
  [Christian Torres 76, Francisco Javier Cruz 83; Héctor Castro 19, 
  Ricardo Peláez 24, Luis García 53, 77]
Cruz Azul   2-1 Pachuca
  [Mauro Camoranesi 13, Juan Francisco Palencia 75; José Guadalupe Castañeda 66og]
Puebla      0-2 Necaxa
  [Agustín Delgado 5, Sergio Vázquez 45]
Celaya      3-0 Santos
  [Luis Miguel Salvador 8, Armando González 36, Luis Fernando Soto 73]
Atlas       1-0 Tigres
  [Eduardo Bustos 56]
[Mar 21]
UNAM        0-2 UAG
  [Zdenko Muf 20, Gandhi Vega 51]
Leon        3-2 Atlante
  [Everaldo Bejines 19pen, José Luis Navarrete 21og, Camilo Romero 73; 
  Víctor Saavedra 33, Martín Rodríguez 74]
America     2-1 Morelia
  [Juan Ángel Paredes 17, 79; Raúl Gutiérrez 90og]
Toros Neza  1-6 Toluca
  [Germán Arangio 89; Enrique Alfaro 4, José Cardozo 36, 40, 57, 
  Rafael García 48, Carlos María Morales 75]

Round 11
[Mar 26]
Atlante     1-2 UAG
  [Pedro Pineda 44pen; Eustacio Rizo 14, Zdenko Muf 47]
[Mar 27]
Necaxa      2-3 Atlas
  [Sergio Vázquez 23, Carlos Hermosillo 51; Jorge Francisco Almirón 42, 
  José Luis González China 45pen, Julio Estrada 79]
Tigres      1-0 Celaya
  [Luis Hernández 67]
[Mar 28]
Guadalajara 2-0 Cruz Azul
  [Jesús Arellano 66, Héctor del Ángel 87]
Morelia     3-0 Toros Neza
  [Ariel Grazziani 58, Claudio da Silva 84pen, Emilio Mora 90]
Pachuca     2-0 Puebla
  [Marcelino Bernal 13, David Patiño 69]
Toluca      4-0 Monterrey
  [José Cardozo 12, José Manuel Abundis 21, Alberto Macías 59, Fabián Estay 66]
America     3-1 UNAM
  [Juan Ángel Paredes 34, 70, Carlos Espínola 40; Jorge Campos 46pen]
Santos      3-2 Leon
  [Jared Borguetti 27, Marcelo Ovelar 33, Joahan Rodríguez 56; Everaldo Bejines 11, 48]

Round 12
[Apr 2]
UAG         1-1 Santos
  [Pavel Pardo 86pen; José Antonio Noriega 14]
[Apr 3]
Cruz Azul   3-2 Toluca
  [Héctor Adomaitis 3, Mauro Camoranesi 22, José Luis Sixtos 90; 
  José Manuel Abundis 39, Juan Reynoso 82og]
Monterrey   1-2 Morelia
  [Gastón Obledo 18; Ariel Grazziani 17, Claudio da Silva 79]
Puebla      1-2 Guadalajara
  [Martín Félix Ubaldi 19; Ramón Morales 7, Ricardo Peláez 28]
Celaya      1-1 Necaxa
  [Carlos Pavón 74; Sergio Vázquez 33]
Atlas       3-0 Pachuca
  [Hugo Castillo 55, 84, Miguel Zepeda 89pen]
[Apr 4]
Leon        2-1 Tigres
  [Everaldo Bejines 52, 86; Luis Hernández 90]
UNAM        1-2 Atlante
  [Vicente Nieto 20; Pedro Pineda 38, Luis Roberto Alves 55]
Toos Neza   1-2 America  
  [Sergio Sierra 24; Cuauhtemoc Blanco 38, 66pen]

Round 13
[Apr 10]
Toluca      3-0 Puebla
  [José Manuel Abundis 16, Roberto Ruiz Esparza 82og, Víctor Ruiz 88]
Necaxa      4-0 Leon
  [Sergio Almaguer 40, Alex Aguinaga 42, Sergio Vázquez 44, Sergio Zárate 75]
Tigres      2-1 UAG
  [Ignacio Vázquez 16, Fabián Peña 29; Nicolás Ascensio 77]
[Apr 11]
Guadalajara 1-1 Atlas
  [Joel Sánchez 82; Hugo Castillo 90]
Morelia     0-2 Cruz Azul
  [Benjamín Galindo 69, 90]
Pachuca     2-2 Celaya
  [Alejandro Glaría 22pen, Gabriel Caballero 78; Carlos Pavón 23, 
  Luis Fernando Soto 72]
UNAM        0-1 Toros Neza
  [Jesús López Meneses 67]
America     4-1 Monterrey
  [Cuauhtemoc Blanco 47, 69pen, Juan Ángel Paredes 82, Braulio Luna 90; 
  Salvador Arévalo 41]
Santos      4-2 Atlante
  [Eduardo Lillingston 21, José Antonio Noriega 23, Martín Mariano Boasso 54, 87; 
  Martín Rodríguez 52, 86]

Round 14
[Apr 16]
UAG         2-3 Necaxa
  [Zdenko Muf 44, Nicolás Ascencio 69; José Milián 17, Agustín Delgado 59, 
  Carlos Hermosillo 62pen]
[Apr 17]
Cruz Azul   4-0 America
  [Mauro Camoranesi 1, 58, Juan Francisco Palencia 11, Héctor Adomaitis 55]
Puebla      0-1 Morelia
  [Emilio Mora 36]
Monterrey   1-0 Toros Neza
  [Antonio Naelson 11]
Celaya      0-0 Guadalajara
Atlas       3-3 Toluca
  [Miguel Zepeda 33, Jorge Francisco Almirón 59, César Andrade 82; 
  Alberto Macías 19, José Cardozo 20, 60]
[Apr 18]
Leon        0-1 Pachuca
  [Gerardo Mascareño 29]
Santos      1-2 UNAM
  [Eduardo Lillingston 84; Jorge Campos 46, Jesús Olalde 54]
Atlante     2-1 Tigres
  [Pedro Pineda 18, 57pen; Luis Hernández 16]

Round 15
[Apr 24]
Toluca      5-2 Celaya
  [Salvador Carmona 34, José Cardozo 49, José Manuel Abundis 54, 74, 
  Enrique Alfaro 70; Carlos Pavón 29, 73]
Necaxa      2-2 Atlante
  [Carlos Hermosillo 12, Alex Aguinaga 20; Roberto Molina 50, Raúl Gordillo 82]
Tigres      4-2 Santos
  [Raúl Llanes 2, Luis Hernández 49, 54, Ignacio Vázquez 78; 
  Jorge Campos Valadez 50, Jared Borguetti 90pen]
[Apr 25]
Guadalajara 3-0 Leon
  [Luis García 27pen, Ricardo Peláez 41, Héctor del Ángel 90]
Morelia     1-2 Atlas
  [Claudio da Silva 78pen; Hugo Castillo 9, Miguel Zepeda 75]
Pachuca     3-0 UAG
  [Octavio Valdez 25, Gerardo Mascareño 29, Jafet Soto 81]
UNAM        2-1 Monterrey     [in Querétaro]
  [Juan Hernández 57og, Antonio Sancho 84; Antonio Mohamed 90]
America     1-1 Puebla
  [Juan Ángel Paredes 69; Martín Félix Ubaldi 42]
Toros Neza  1-1 Cruz Azul
  [José Juan Rivera 80; Juan Francisco Palencia 49]

Round 16 
[Apr 30]
UAG         1-0 Guadalajara
  [Pavel Pardo 54pen]
[May 1]
Cruz Azul   3-2 Monterrey
  [Juan Francisco Palencia 40, Marcelo Ríos 71, Benjamín Galindo 79pen; 
  Antonio Mohamed 27, Abdul Thompson 36]
Tigres      1-2 UNAM
  [Raúl Llanes 54; Jorge Campos 15, 45pen]
Puebla      1-0 Toros Neza
  [Martín Félix Ubaldi 46]
Celaya      3-1 Morelia
  [Carlos Pavón 10, Rodolfo Navarro 46, Luis Fernando Soto 90pen; 
  Claudio da Silva 43pen]
Atlas       3-2 America
  [Juan Pablo Rodríguez 7pen, Hugo Castillo 74, Daniel Osorno 90; 
  Cuauhtemoc Blanco 16, 40]
[May 2]
Leon        3-2 Toluca
  [Hernán Medford 26, Everaldo Bejines 72, Omar Arellano 90; Enrique Alfaro 70, 
  Víctor Ruiz 85]
Atlante     0-0 Pachuca
Santos      3-1 Necaxa
  [Marcelo Ovelar 29, Jared Borguetti 62, Joahan Rodríguez 66; Markus López 25]

Round 17 [May 9]
Toluca      3-2 UAG
  [Rafael García 43, Víctor Ruiz 52, José Cardozo 64; Rubén da Silva 16, Zdenko Muf 60]
Monterrey   1-1 Puebla
  [Sergio Pérez 71; Gilberto Jiménez 73]
Necaxa      1-1 Tigres        [in Estadio Azul]
  [Carlos Hermosillo 27; Claudio Núñez 21]
Guadalajara 2-5 Atlante
  [Ricardo Peláez 18, Jesús Arellano 87; Roberto Molina 42, Luis Roberto Alves 47, 85, 
  Carlos Gallegos 60, Pedro Pineda 89]
Morelia     1-0 Leon
  [Ariel Grazziani 75]
Pachuca     1-0 Santos
  [Gabriel Caballero 19]
UNAM        1-0 Cruz Azul     [in Querétaro]
  [Jesús Olalde 4]
America     2-2 Celaya
  [Cuauhtemoc Blanco 72pen, 89pen; Luis Fernando Soto 52pen, Carlos Pavón 84]
Toros Neza  5-2 Atlas
  [Germán Arangio 29, 42, Martín Parodi 51, Rodrigo Ruiz 66, 89; Miguel Zepeda 30, 
  Héctor López 49]

Tables Preliminary Round:

Group 1

 1.Cruz Azul         17  9  4  4 30-24 31  [Cd. de México]
 2.Guadalajara       17  7  5  5 24-21 26
 3.Atlético Celaya   17  6  6  5 29-26 24
 4.León              17  5  1 11 19-33 16
 5.Puebla            17  3  4 10 15-30 13

Group 2

 1.América           17  9  4  4 30-25 31  [Cd. de México]
 2.Atlético Morelia  17  8  1  8 23-23 25
 3.Pachuca           17  6  6  5 23-22 24
 4.Pumas U.N.A.M.    17  6  3  8 19-27 21  [Cd. de México]
 5.Toros Neza        17  4  5  8 21-29 17  [Nezahualcoyotl]

Group 3

 1.Necaxa            17  5  7  5 30-25 22  [Cd. de México]
 2.Tecos U.A.G.      17  6  1 10 21-28 19  [Guadalajara]
 3.Atlante           17  4  6  7 31-34 18  [Cd. de México]
 4.Monterrey         17  4  2 11 25-38 14

Group 4

 1.Toluca            17 12  3  2 50-23 39
 2.Atlas             17 10  4  3 34-22 34  [Guadalajara]
 3.Santos Laguna     17  9  2  6 33-29 29  [Torreón]
 4.Tigres            17  7  2  8 34-32 23  [Monterrey]

Winners and three best runners-up qualified directly for quarterfinals;
worst runners-up (U.A.G.) and best third-placed team (Santos Laguna) play
off for final quarterfinal spot.

Quarterfinal Spot Playoff

First Leg [May 13, Zapopán, Jalisco]
UAG         1-4 Santos
  [Roberto Palacios 92'; Carlos Briones (og) 28', Marcelo Ovelar 34', 42', 
   Jared Borgetti 78']
Second Leg [May 16, Torreón, Coahuila]
Santos      3-4 UAG
  [Jared Borgetti 27', Johan Rodríguez 57', José Antonio Noriega 67'; 
   Roberto Palacios 7', Eustacio Rizo 18', Guillermo Hernández 25',
   Rubén Da Silva 90']


Quarterfinals

First Legs
[May 19]
Morelia     1-1 Atlas
  [Dario Franco 32'; Daniel Osorno 21']
Necaxa      1-3 Toluca
  [Sergio Vazquez 26'; Rafael Garcia 44', Alberto Macias 57', Jose Saturnino Cardozo 63']
Guadalajara 1-2 Cruz Azul
  [Hector del Angel 83'; Juan Reynoso 2', Juan Fco. Palencia 86']
[May 20]
Santos      3-0 America
 [Martin Machon 10', Jared Borgetti 28', Eduardo Lillingston 78']

Second Legs
[May 22]
Toluca      1-2 Necaxa              [4-3 agg]
  [Jose Saturnino Cardozo 69'; Agustin Delgado 22', Alex Aguinaga 61']
Cruz Azul   2-2 Guadalajara         [4-3 agg]
  [Hector Adomaitis 10', Juan Reynoso 66'; Luis Garcia 12' and 22']
Atlas       2-2 Morelia             [3-3 agg; Atlas on season record]
  [Eduardo Bustos Montoya 56', Hugo Norberto Castillo 87'; Emilio Mora 36', 
   Daniel Osorno (og) 64']
[May 23]
America     2-0 Santos              [2-3 agg]
  [Javier Espinola 22', Cuauhtemoc Blanco 60']

Semifinals

First Legs [May 26]
Santos      1-1 Toluca
  [Noriega 42'; Cardozo 28']
Cruz Azul   0-4 Atlas
  [Andrade 29', Zepeda  39', Rodriguez 47', Castillo 50']

Second Legs [May 29]
Toluca      3-2 Santos    
  [Macias 8', Abundis 25', Alfaro 76'; Ovelar 3', Borguetti 15']
Atlas       2-0 Cruz Azul
  [Rodriguez 26', Castillo 60']

Final

First Leg [Jun 3]
Atlas       3-3 Toluca
  [Cesar Andrade 20', Hugo Norberto Castillo 54', Rafael Marquez 69'; Carlos
   Maria Morales 2', Jose Saturnino Cardozo 8', Carlos Maria Morales  27']

Second Leg [Jun 6]
Toluca      2-2 Atlas
  [Sergio Vazquez 3', Alberto Macias 27'; Hugo Norberto Castillo 1', 
   Miguel Angel Zepeda 50']

Toluca won 5-4 on penalties

Penatly shootout:

Toluca                             Atlas
Antonio Taboada               1-0  Juan Pablo Rodriguez        1-1
Victor Ruiz                   2-1  Miguel Angel Zepeda         2-2
Fabian Estay           (miss) 2-2  Daniel Osorno        (miss) 2-2
Darko Vukic                   3-2  Rafael Marquez              3-3
Jose S. Cardozo               4-3  Eduardo Bustos M.           4-4
Salvador Carmona              5-4  Julio Estrada        (miss) 5-4

Highway to hell:

Celaya, Monterrey and Puebla all finished on 1.0784 (110/102); Puebla are
relegated (on goal difference).
Promoted: Unión de Curtidores.

NB: at the end of the season León were sold to Puebla and León's
    players were to move to Curtidores; after protests by León's
    fans, it was decided that León remain and Curtidores move to
    Puebla (as a new franchise but under the name Puebla); León will
    have Curtidores' former players, the new Puebla a mixture of the
    former players of León and Puebla.

Topscorers:

José Saturnino Cardozo  Paraguay     Toluca      15
José Manuel Abundis     Mexico       Toluca      14
Cuauhtemoc Blanco       Mexico       América     14
Carlos Pavón            Honduras     Celaya      13
Pedro Pineda            Mexico       Atlante     13
Luis Hernández          Mexico       Tigres      12
Juan Francisco Palencia Mexico       Cruz Azul   11
Everaldo Bejines        Mexico       León         9
Jared Borguetti         Mexico       Santos       9
Carlos Hermosillo       Mexico       Necaxa       9
Zdenko Muf              Yugoslavia   UAG          9
Ariel Graziani          Ecuador      Morelia      8
Claudinho               Brazil       Morelia      7
Antonio Mohamed         Argentina    Monterrey    7
Hugo Castillo           Argentina    Atlas        6
Luis García             Mexico       Guadalajara  6
Claudio Núñez           Chile        Tigres       6
Ricardo Peláez          Mexico       Guadalajara  6
Juan Pablo Rodríguez    Mexico       Atlas        6
Miguel Zepeda           Mexico       Atlas        6

Awards:

Best Goalkeeper: Adolfo Rios (Necaxa- Mexico)
Best New Player: Cesar Andrade (Atlas-Mexico)
Best Mexican Player: Cuahutemoc Blanco (America-Mexico)
Best Foreign Player: Fabian Estay (Toluca-Chile)
Best National Coach: Enrique Meza (Toluca-Mexico)
Best Foreign Coach: Ricardo La Volpe (Atlas-Argentina)
Best Match: Atlas 3 Toluca 3 (June 3)

Mexico Cup 1999

Final
Tigres       2-0 Necaxa
  [Ignacio Vazquez and Luis Hernandez]
  [manager Tigres: Oswaldo Batocletti (Argentina)]


Mexico Second Level 1998/99 Primera División A

Winter 1998
===========

Tables:

Group 1
 1.CD Veracruz              19  8  6  5 40-31 30  Qualified
 2.Correcaminos UAT         19  7  7  5 30-29 28  Qualified
 3.Jaguares Colima          19  7  2 10 27-32 23
 4.Tigrillos UNL            19  4  8  7 23-23 20
 5.Querétaro                19  2 14  3 26-30 20

Group 2
 1.CD Irapuato              19 10  5  4 47-32 35  Qualified
 2.Yucatán                  19 10  4  5 36-32 34  Qualified
 3.Chivas Tijuana           19  7  6  6 27-28 27  Playoff 
 4.Unión de Curtidores      19  6  7  6 31-29 25
 5.Real Sociedad Zacatecas  19  6  5  8 36-39 23

Group 3
 1.Aguascalientes           19 11  3  5 33-30 36  Qualified
 2.San Luis FC              19  7  6  6 40-29 27  Qualified
 3.Bachilleres Guadalajara  19  7  5  7 29-32 26
 4.Cuautitlán               19  6  3 10 32-37 21
 5.Atlético Mexiquense      19  4  7  8 31-39 19

Group 4
 1.Cruz Azul Hidalgo        19  8  7  4 34-29 31  Qualified
 2.CD Zacatepec             19  5  9  5 41-39 24  Playoff 
 3.Atlético San Francisco   19  6  6  7 22-26 24
 4.CF La Piedad             19  5  5  9 30-39 20
 5.CD Saltillo              19  3  7  9 25-35 16

NB: Tampico-Madero FC withdrew before the start of the championship.

Round 1 [Jul 26]
U Curtidores     3-1 Aguascalientes
S Luis           2-0 Atl Mexiquense
Tigrillos        5-0 Cruz Azul Hid
Zacatepec        2-2 Saltillo
Cuautitlan       4-2 Atl S Francisco
Yucatan          2-0 Chivas Tijuana
RS Zacatecas     2-1 Jaguares Colima
Correcaminos UAT 2-0 Veracruz
La Piedad        3-1 Queretaro
bye: Irapuato and Bachilleres

Round 2 [Aug 2]
Chivas Tijuana   3-0 U Curtidores     
Queretaro        2-2 RS Zacatecas   
Cruz Azul Hid    5-1 Yucatan   
Atl S Francisco  1-1 Zacatepec  
Veracruz         1-2 Cuautitlan 
Irapuato         5-2 Bachilleres
Atl Mexiquense   2-2 Tigrillos   
Saltillo         0-6 La Piedad  
Jaguares Colima  2-1 S Luis      
bye: Aguascalientes and Correcaminos UAT

Round 3 [Aug 9]
U Curtidores     1-1 Cruz Azul Hid
S Luis           2-2 Queretaro
Tigrillos        2-2 Jaguares Colima
Zacatepec        2-2 Veracruz
Aguascalientes   2-0 Chivas Tijuana
Yucatan          5-2 Atl Mexiquense
RS Zacatecas     1-1 Saltillo
Correcaminos UAT 0-2 Irapuato
La Piedad        0-1 Atl S Francisco
bye: Bachilleres and Cuautitlan 

Round 4 [Aug 16]
Bachilleres      2-2 Correcaminos UAT
Cruz Azul Hid    1-1 Aguascalientes
Queretaro        1-1 Tigrillos   
Atl S Francisco  2-3 RS Zacatecas   
Veracruz         6-0 La Piedad  
Irapuato         5-2 Cuautitlan 
Atl Mexiquense   1-2 U Curtidores     
Saltillo         1-1 S Luis      
Jaguares Colima  1-2 Yucatan   
bye: Chivas Tijuana and Zacatepec  

Round 5 [Aug 19]
Zacatepec        7-3 Irapuato
Cuautitlan       0-2 Bachilleres
Aguascalientes   2-1 Atl Mexiquense
Chivas Tijuana   2-1 Cruz Azul Hid
U Curtidores     1-2 Jaguares Colima
Yucatan          1-1 Queretaro
RS Zacatecas     5-2 Veracruz
S Luis           1-2 Atl S Francisco
Tigrillos        2-2 Saltillo
bye: Correcaminos UAT and La Piedad

Round 6 [Aug 23]
Atl Mexiquense   1-1 Chivas Tijuana
Queretaro        1-2 U Curtidores
Atl S Francisco  2-1 Tigrillos
Veracruz         1-1 S Luis
Irapuato         4-1 La Piedad
Bachilleres      2-2 Zacatepec
Correcaminos UAT 1-0 Cuautitlan
Saltillo         3-4 Yucatan
Jaguares Colima  0-2 Aguascalientes
bye: Cruz Azul Hid and RS Zacatecas

Round 7 [Aug 30]
Chivas Tijuana   2-1 Jaguares Colima
U Curtidores     1-2 Saltillo
Tigrillos        1-0 Veracruz
Cruz Azul Hid    2-1 Atl Mexiquense
Zacatepec        0-2 Correcaminos UAT
Aguascalientes   2-2 Queretaro
Yucatan          2-0 Atl S Francisco
RS Zacatecas     1-3 Irapuato
La Piedad        0-0 Bachilleres
bye: Cuautitlan and S Luis

Round 8 [Sep 6]
Bachilleres      2-2 RS Zacatecas
Queretaro        0-0 Chivas Tijuana
Atl S Francisco  2-2 U Curtidores
Veracruz         2-0 Yucatan
Irapuato         3-3 S Luis
Correcaminos UAT 3-2 La Piedad
Saltillo         4-0 Aguascalientes
Cuautitlan       5-1 Zacatepec
Jaguares Colima  0-1 Cruz Azul Hid
bye: Atl Mexiquense and Tigrillos

Round 9 [Sep 13]
Chivas Tijuana   1-1 Saltillo
U Curtidores     3-3 Veracruz
Tigrillos        1-1 Irapuato
Cruz Azul Hid    1-1 Queretaro
Atl Mexiquense   3-1 Jaguares Colima
Aguascalientes   2-1 Atl S Francisco
RS Zacatecas     1-2 Correcaminos UAT
S Luis           3-1 Bachilleres
La Piedad        3-1 Cuautitlan
bye: Zacatepec and Yucatan

Round 10 [Sep 16]
Zacatepec        3-1 La Piedad
Cuautitlan       2-2 RS Zacatecas
Queretaro        1-1 Atl Mexiquense
Correcaminos UAT 2-2 S Luis
Veracruz         2-1 Aguascalientes
Irapuato         3-2 Yucatan
Atl S Francisco  1-2 Chivas Tijuana
Bachilleres      1-0 Tigrillos
Saltillo         0-1 Cruz Azul Hid
bye: Jaguares Colima and U Curtidores

Round 11 [Sep 20]
U Curtidores     3-3 Irapuato
S Luis           3-2 Cuautitlan
Tigrillos        2-3 Correcaminos UAT
Yucatan          3-2 Bachilleres
RS Zacatecas     3-2 Zacatepec
Chivas Tijuana   3-4 Veracruz
Cruz Azul Hid    1-1 Atl S Francisco
Atl Mexiquense   2-2 Saltillo
Jaguares Colima  1-1 Queretaro
bye: La Piedad and Aguascalientes

Round 12 [Sep 27]
Bachilleres      1-0 U Curtidores
Zacatepec        2-1 S Luis
Atl S Francisco  1-1 Atl Mexiquense
Veracruz         2-1 Cruz Azul Hid
Irapuato         1-2 Aguascalientes
Correcaminos UAT 2-2 Yucatan
Saltillo         1-2 Jaguares Colima
Cuautitlan       0-0 Tigrillos
La Piedad        2-1 RS Zacatecas
bye: Queretaro and Chivas Tijuana

Round 13 [Oct 4]
Chivas Tijuana   2-1 Irapuato
U Curtidores     4-2 Correcaminos UAT
S Luis           5-0 La Piedad
Tigrillos        1-0 Zacatepec
Aguascalientes   3-3 Bachilleres
Queretaro        2-1 Saltillo
Yucatan          1-0 Cuautitlan
Atl Mexiquense   3-2 Veracruz
Jaguares Colima  3-2 Atl S Francisco
bye: RS Zacatecas and Cruz Azul Hid

Round 14 [Oct 11]
Bachilleres      1-2 Chivas Tijuana
Zacatepec        5-3 Yucatan
Atl S Francisco  1-1 Queretaro
Veracruz         3-1 Jaguares Colima
RS Zacatecas     2-2 S Luis
Irapuato         1-1 Cruz Azul Hid
Correcaminos UAT 1-3 Aguascalientes
Cuautitlan       2-1 U Curtidores
La Piedad        2-0 Tigrillos
bye: Saltillo and Atl Mexiquense

Round 15 [Oct 14]
Cruz Azul Hid    6-2 Bachilleres
Aguascalientes   1-3 Cuautitlan
Queretaro        3-3 Veracruz
Chivas Tijuana   1-1 Correcaminos UAT
U Curtidores     1-1 Zacatepec
Yucatan          2-2 La Piedad
Tigrillos        2-0 RS Zacatecas
Saltillo         0-1 Atl S Francisco
Atl Mexiquense   0-2 Irapuato
bye: S Luis and Jaguares Colima

Round 16 [Oct 18]
S Luis           3-1 Tigrillos
Zacatepec        4-2 Aguascalientes
Veracruz         4-1 Saltillo
RS Zacatecas     1-2 Yucatan
Irapuato         2-0 Jaguares Colima
Bachilleres      2-0 Atl Mexiquense
Correcaminos UAT 2-2 Cruz Azul Hid
Cuautitlan       4-1 Chivas Tijuana
La Piedad        0-0 U Curtidores
bye: Atl S Francisco and Queretaro

Round 17 [Oct 25]
Chivas Tijuana   2-2 Zacatepec               [0-2?]
U Curtidores     4-1 RS Zacatecas
Cruz Azul Hid    2-0 Cuautitlan
Atl Mexiquense   2-1 Correcaminos UAT
Aguascalientes   2-1 La Piedad               [2-0?]
Queretaro        1-4 Irapuato
Atl S Francisco  0-0 Veracruz
Yucatan          3-2 S Luis
Jaguares Colima  1-2 Bachilleres
bye: Tigrillos and Saltillo

Round 18 [Nov 1]
S Luis           1-2 U Curtidores
Tigrillos        0-0 Yucatan
Zacatepec        1-1 Cruz Azul Hid
RS Zacatecas     1-2 Aguascalientes
Irapuato         2-1 Saltillo
Bachilleres      1-2 Queretaro
Correcaminos UAT 1-0 Jaguares Colima
Cuautitlan       1-3 Atl Mexiquense
La Piedad        2-2 Chivas Tijuana
bye: Veracruz and Atl S Francisco

Round 19 [Nov 8]
Chivas Tijuana   1-2 RS Zacatecas
U Curtidores     1-1 Tigrillos
Cruz Azul Hid    3-1 La Piedad
Atl Mexiquense   4-4 Zacatepec
Aguascalientes   2-1 S Luis
Queretaro        2-2 Correcaminos UAT
Atl S Francisco  1-0 Irapuato
Saltillo         0-1 Bachilleres
Jaguares Colima  5-2 Cuautitlan
bye: Yucatan and Veracruz

Round 20 [Nov 15]
Bachilleres      2-0 Atl S Francisco
S Luis           2-1 Chivas Tijuana
Tigrillos        1-2 Aguascalientes
Zacatepec        1-2 Jaguares Colima
Yucatan          1-0 U Curtidores
RS Zacatecas     3-4 Cruz Azul Hid
Irapuato         2-2 Veracruz
Correcaminos UAT 1-1 Saltillo
Cuautitlan       1-1 Queretaro
La Piedad        3-3 Atl Mexiquense

Round 21 [Nov 22]
Chivas Tijuana   1-0 Tigrillos
Cruz Azul Hid    0-4 S Luis
Atl Mexiquense   1-3 RS Zacatecas
Aguascalientes   1-0 Yucatan
Queretaro        1-1 Zacatepec
Atl S Francisco  1-0 Correcaminos UAT
Veracruz         1-0 Bachilleres
Saltillo         2-1 Cuautitlan
Jaguares Colima  2-1 La Piedad
bye: U Curtidores and Irapuato

Tables:

Group 1
 1.CD Veracruz              19  8  6  5 40-31 30  Qualified
 2.Correcaminos UAT         19  7  7  5 30-29 28  Qualified
 3.Jaguares Colima          19  7  2 10 27-32 23
 4.Tigrillos UNL            19  4  8  7 23-23 20
 5.Querétaro                19  2 14  3 26-30 20

Group 2
 1.CD Irapuato              19 10  5  4 47-32 35  Qualified
 2.Yucatán                  19 10  4  5 36-32 34  Qualified
 3.Chivas Tijuana           19  7  6  6 27-28 27  Playoff 
 4.Unión de Curtidores      19  6  7  6 31-29 25
 5.Real Sociedad Zacatecas  19  6  5  8 36-39 23

Group 3
 1.Aguascalientes           19 11  3  5 33-30 36  Qualified
 2.San Luis FC              19  7  6  6 40-29 27  Qualified
 3.Bachilleres Guadalajara  19  7  5  7 29-32 26
 4.Cuautitlán               19  6  3 10 32-37 21
 5.Atlético Mexiquense      19  4  7  8 31-39 19

Group 4
 1.Cruz Azul Hidalgo        19  8  7  4 34-29 31  Qualified
 2.CD Zacatepec             19  5  9  5 41-39 24  Playoff 
 3.Atlético San Francisco   19  6  6  7 22-26 24
 4.CF La Piedad             19  5  5  9 30-39 20
 5.CD Saltillo              19  3  7  9 25-35 16

NB: Tampico-Madero FC withdrew before the start of the championship.

Playoff [Reclasificacion] (second placed teams worse than third placed teams)
First Leg [Nov 25]
Zacatepec        2-0 Chivas Tijuana
Second Leg [Nov 28]
Chivas Tijuana   2-0 Zacatepec
  Chivas Tijuana on better season record

Quarterfinals 
First Legs [Dec 2]
Chivas Tijuana   1-0 Aguascalientes
S Luis           0-0 Irapuato
Correcaminos UAT 2-0 Yucatan
Veracruz         2-1 Cruz Azul Hid    
Second Legs [Dec 6]
Aguascalientes   0-0 Chivas Tijuana
Irapuato         5-0 S Luis
Yucatan          2-0 Correcaminos UAT
  Yucatan on better season record
Cruz Azul Hid    2-2 Veracruz

Semifinals [Dec 9 and 13]
Chivas Tijuana   0-1 Irapuato
Irapuato         0-2 Chivas Tijuana
Veracruz         1-1 Yucatan
Yucatan          2-0 Veracruz

Final [Dec 17 and 20]  
Chivas Tijuana   0-0 Yucatan
Yucatan          1-0 Chivas Tijuana

Yucatán won the Invierno and will play off against the Verano winners
for promotion.


Summer 1999
===========

Tables:

Tables:

Group 1
 1.Correcaminos UAT         19  6  9  4 25-19 27
 2.Jaguares Colima          19  6  7  6 20-26 25
 3.Querétaro                19  6  4  9 34-35 22
 4.CD Veracruz              19  5  6  8 27-28 21
 5.Tigrillos UNL            19  5  4 10 23-21 19

Group 2
 1.Unión de Curtidores      19 11  4  4 33-23 37
 2.CD Irapuato              19  9  5  5 35-22 32
 3.Chivas Tijuana           19  7  7  5 27-22 28
 4.Yucatán                  19  7  6  6 24-20 27
 5.Real Sociedad Zacatecas  19  7  1 11 30-35 22

Group 3
 1.Cuautitlán               19  8  4  7 35-30 28
 2.Aguascalientes           19  7  4  8 27-32 25
 3.Atlético Mexiquense      19  6  4  9 28-39 22
 4.Bachilleres Guadalajara  19  4  8  7 30-39 20
 5.San Luis FC              19  4  7  8 28-36 19

Group 4
 1.CD Zacatepec             19 11  0  8 29-26 36
 2.Cruz Azul Hidalgo        19  9  5  5 37-23 32
 3.CF La Piedad             19  9  5  5 22-26 32
 4.CD Saltillo              19  8  4  7 23-24 28
 5.Atlético San Francisco   19  5  6  8 20-31 21

NB: Tampico-Madero FC withdrew before the start of the championship.

Round 1 [Jan 16]
Atl S Francisco  1-5 Cuautitlan       
Cruz Azul Hid    2-1 Tigrillos        
Atl Mexiquense   0-3 S Luis           
Chivas Tijuana   1-1 Yucatan          
Aguascalientes   1-2 U Curtidores     
Veracruz         1-0 Correcaminos UAT 
Queretaro        2-3 La Piedad        
Saltillo         2-1 Zacatepec        
Jaguares Colima  4-2 RS Zacatecas     
bye: Irapuato and Bachilleres

Round 2 [Jan 24] 
Bachilleres      2-2 Irapuato         
Tigrillos        0-1 Atl Mexiquense   
Cuautitlan       1-1 Veracruz         
RS Zacatecas     2-1 Queretaro        
S Luis           1-1 Jaguares Colima
U Curtidores     1-0 Chivas Tijuana   
Yucatan          1-0 Cruz Azul Hid    
Zacatepec        2-1 Atl S Francisco  
La Piedad        0-1 Saltillo
bye: Aguascalientes and Correcaminos UAT

Round 3 [Jan 30]
Atl S Francisco  0-0 La Piedad        
Atl Mexiquense   2-1 Yucatan          
Cruz Azul Hid    4-0 U Curtidores     
Chivas Tijuana   3-2 Aguascalientes  
Saltillo         3-0 RS Zacatecas    
Veracruz         0-1 Zacatepec        
Queretaro        4-1 S Luis           
Irapuato         1-1 Correcaminos UAT 
Jaguares Colima  1-1 Tigrillos
bye: Bachilleres and Cuautitlan

Round 4 [Feb 7] 
Tigrillos        3-1 Queretaro        
Aguascalientes   3-2 Cruz Azul Hid    
RS Zacatecas     0-2 Atl S Francisco  
S Luis           0-0 Saltillo
Correcaminos UAT 2-1 Bachilleres
U Curtidores     1-1 Atl Mexiquense   
Yucatan          0-2 Jaguares Colima  
Cuautitlan       1-4 Irapuato         
La Piedad        1-1 Veracruz
bye: Chivas Tijuana and Zacatepec

Round 5 [Feb 10]
Cruz Azul Hid    1-1 Chivas Tijuana   
Atl Mexiquense   0-1 Aguascalientes   
Saltillo         2-2 Tigrillos        
Jaguares Colima  0-2 U Curtidores    
Queretaro        1-1 Yucatan
Atl S Francisco  1-1 S Luis           
Veracruz         1-2 RS Zacatecas     
Irapuato         2-3 Zacatepec        
Bachilleres      3-1 Cuautitlan
bye: Correcaminos UAT and La Piedad       

Round 6 [Feb 14]
Tigrillos        0-0 Atl S Francisco  
Chivas Tijuana   3-0 Atl Mexiquense   
Aguascalientes   0-0 Jaguares Colima  
S Luis           1-3 Veracruz         
U Curtidores     2-0 Queretaro
Yucatan          1-1 Saltillo         
Zacatepec        2-1 Bachilleres      
Cuautitlan       2-2 Correcaminos UAT 
La Piedad        1-0 Irapuato         
bye: Cruz Azul Hid and RS Zacatecas    

Round 7 [Feb 20]
Bachilleres      2-2 La Piedad        
Atl S Francisco  3-2 Yucatan          
Atl Mexiquense   3-3 Cruz Azul Hid    
Saltillo         1-1 U Curtidores     
Veracruz         2-0 Tigrillos       
Queretaro        3-2 Aguascalientes   
Irapuato         4-1 RS Zacatecas     
Correcaminos UAT 1-3 Zacatepec        
Jaguares Colima  1-0 Chivas Tijuana  
bye: Cuautitlan and S Luis          

Round 8 [Feb 28] 
Cruz Azul Hid    4-0 Jaguares Colima  
Chivas Tijuana   2-1 Queretaro        
Aguascalientes   3-1 Saltillo         
RS Zacatecas     3-1 Bachilleres
S Luis           1-4 Irapuato
U Curtidores     3-0 Atl S Francisco  
Yucatan          2-0 Veracruz         
Zacatepec        1-0 Cuautitlan       
La Piedad        1-0 Correcaminos UAT 
bye: Atl Mexiquense and Tigrillos       

Round 9 [Mar 7]
Bachilleres      2-1 S Luis           
Atl S Francisco  3-2 Aguascalientes   
Saltillo         1-0 Chivas Tijuana   
Veracruz         2-3 U Curtidores     
Queretaro        1-1 Cruz Azul Hid    
Irapuato         3-2 Tigrillos        
Correcaminos UAT 2-1 RS Zacatecas     
Jaguares Colima  1-4 Atl Mexiquense   
Cuautitlan       4-0 La Piedad       
bye: Zacatepec and Yucatan

Round 10 [Mar 10]
Cruz Azul Hid    3-2 Saltillo         
La Piedad        2-0 Zacatepec        
Atl Mexiquense   0-2 Queretaro        
Aguascalientes   2-1 Veracruz
Chivas Tijuana   0-0 Atl S Francisco 
RS Zacatecas     1-1 Cuautitlan       
Yucatan          1-0 Irapuato         
S Luis           1-1 Correcaminos UAT
Tigrillos        2-0 Bachilleres      
bye: Jaguares Colima and U Curtidores    

Round 11 [Mar 14]
Atl S Francisco  1-1 Cruz Azul Hid
Saltillo         0-1 Atl Mexiquense
Veracruz         1-1 Chivas Tijuana
Queretaro        1-1 Jaguares Colima 
Irapuato         1-1 U Curtidores
Bachilleres      1-1 Yucatan
Correcaminos UAT 1-1 Tigrillos
Zacatepec        1-0 RS Zacatecas
Cuautitlan       1-1 S Luis
bye: La Piedad and Aguascalientes

Round 12 [Mar 20]
Tigrillos        2-1 Cuautitlan
S Luis           2-0 Zacatepec
Cruz Azul Hid    4-2 Veracruz
Atl Mexiquense   3-2 Atl S Francisco
Yucatan          1-1 Correcaminos UAT
Aguascalientes   0-1 Irapuato
RS Zacatecas     3-1 La Piedad
Jaguares Colima  1-2 Saltillo
U Curtidores     1-2 Bachilleres
bye: Chivas Tijuana and Queretaro

Round 13 [Mar 28]
Bachilleres      1-1 Aguascalientes
Atl S Francisco  2-0 Jaguares Colima
Saltillo         1-4 Queretaro
Veracruz         2-2 Atl Mexiquense
Irapuato         2-2 Chivas Tijuana
Correcaminos UAT 1-1 U Curtidores
Zacatepec        1-0 Tigrillos
Cuautitlan       2-1 Yucatan
La Piedad        3-1 S Luis
bye: RS Zacatecas and Cruz Azul Hid

Round 14 [Apr 4]
Chivas Tijuana   1-1 Bachilleres
Tigrillos        5-0 La Piedad
Cruz Azul Hid    0-2 Irapuato
Aguascalientes   0-3 Correcaminos UAT
Queretaro        1-0 Atl S Francisco
S Luis           3-2 RS Zacatecas
U Curtidores     3-0 Cuautitlan
Yucatan          4-1 Zacatepec
Jaguares Colima  1-1 Veracruz
bye: Saltillo and Atl Mexiquense

Round 15 [Apr 7]
La Piedad        2-1 Yucatan
Zacatepec        0-1 U Curtidores
Cuautitlan       5-2 Aguascalientes
Correcaminos UAT 0-0 Chivas Tijuana
Irapuato         4-1 Atl Mexiquense
Veracruz         3-2 Queretaro
RS Zacatecas     1-0 Tigrillos
Bachilleres      0-3 Cruz Azul Hid
Atl S Francisco  2-0 Saltillo
bye: S Luis and Jaguares Colima

Round 16 [Apr 10]
Atl Mexiquense   2-2 Bachilleres
Cruz Azul Hid    1-1 Correcaminos UAT
Saltillo         1-0 Veracruz
Aguascalientes   1-0 Zacatepec
Yucatan          2-0 RS Zacatecas
Tigrillos        0-1 S Luis
Chivas Tijuana   6-1 Cuautitlan
U Curtidores     3-0 La Piedad
Jaguares Colima  2-1 Irapuato
bye: Atl S Francisco and Queretaro

Round 17 [Apr 18]
Bachilleres      1-2 Jaguares Colima
S Luis           1-1 Yucatan
Veracruz         3-0 Atl S Francisco
Cuautitlan       1-0 Cruz Azul Hid
RS Zacatecas     2-0 U Curtidores
Irapuato         1-1 Queretaro
Correcaminos UAT 2-1 Atl Mexiquense
Zacatepec        4-0 Chivas Tijuana
La Piedad        2-2 Aguascalientes
bye: Tigrillos and Saltillo 

Round 18 [Apr 24]
Chivas Tijuana   1-2 La Piedad
Queretaro        6-2 Bachilleres
Atl Mexiquense   2-1 Cuautitlan
Cruz Azul Hid    2-0 Zacatepec
Saltillo         2-0 Irapuato
Aguascalientes   2-1 RS Zacatecas
U Curtidores     5-4 S Luis
Yucatan          1-0 Tigrillos
Jaguares Colima  1-1 Correcaminos UAT
bye: Veracruz and Atl S Francisco 

Round 19 [May 1]
Bachilleres      3-2 Saltillo 
S Luis           2-2 Aguascalientes
Tigrillos        4-1 U Curtidores
Cuautitlan       3-0 Jaguares Colima
RS Zacatecas     2-3 Chivas Tijuana
Irapuato         2-0 Atl S Francisco
Correcaminos UAT 2-1 Queretaro
Zacatepec        4-3 Atl Mexiquense
La Piedad        1-0 Cruz Azul Hid
bye: Yucatan and Veracruz

Round 20 [May 8]
Atl S Francisco  2-2 Bachilleres
Chivas Tijuana   2-1 S Luis
Atl Mexiquense   0-1 La Piedad
Cruz Azul Hid    2-1 RS Zacatecas
Saltillo         1-0 Correcaminos UAT
Aguascalientes   1-0 Tigrillos
Veracruz         0-1 Irapuato
Queretaro        0-3 Cuautitlan
U Curtidores     2-0 Yucatan
Jaguares Colima  2-0 Zacatepec

Round 21 [May 15]
Bachilleres      3-3 Veracruz
Tigrillos        0-1 Chivas Tijuana
Cuautitlan       2-0 Saltillo
RS Zacatecas     6-2 Atl Mexiquense
S Luis           2-4 Cruz Azul Hid
Correcaminos UAT 4-0 Atl S Francisco
Yucatan          2-0 Aguascalientes
Zacatepec        5-2 Queretaro
La Piedad        0-0 Jaguares Colima
bye: U Curtidores and Irapuato

Tables:

Group 1
 1.Correcaminos UAT         19  6  9  4 25-19 27  Qualified
 2.Jaguares Colima          19  6  7  6 20-26 25  Playoff
 3.Querétaro                19  6  4  9 34-35 22
 4.CD Veracruz              19  5  6  8 27-28 21
 5.Tigrillos UNL            19  5  4 10 23-21 19

Group 2
 1.Unión de Curtidores      19 11  4  4 33-23 37  Qualified
 2.CD Irapuato              19  9  5  5 35-22 32  Qualified
 3.Chivas Tijuana           19  7  7  5 27-22 28  Playoff
 4.Yucatán                  19  7  6  6 24-20 27
 5.Real Sociedad Zacatecas  19  7  1 11 30-35 22

Group 3
 1.Cuautitlán               19  8  4  7 35-30 28  Qualified
 2.Aguascalientes           19  7  4  8 27-32 25  Playoff
 3.Atlético Mexiquense      19  6  4  9 28-39 22
 4.Bachilleres Guadalajara  19  4  8  7 30-39 20
 5.San Luis FC              19  4  7  8 28-36 19

Group 4
 1.CD Zacatepec             19 11  0  8 29-26 36  Qualified
 2.Cruz Azul Hidalgo        19  9  5  5 37-23 32  Qualified
 3.CF La Piedad             19  9  5  5 22-26 32  Playoff
 4.CD Saltillo              19  8  4  7 23-24 28
 5.Atlético San Francisco   19  5  6  8 20-31 21

NB: Tampico-Madero FC withdrew before the start of the championship.

Playoffs [Reclasificacion] (second placed teams worse than third placed teams)
First Legs [May 19]
Aguascalientes   0-0 Chivas Tijuana  
Jaguares Colima  1-0 La Piedad    
Second Legs [May 23]
Chivas Tijuana   3-0 Aguascalientes 
La Piedad        4-0 Jaguares Colima 

Quarterfinals
First Legs [May 26]
Correcaminos UAT 3-4 U Curtidores   
Chivas Tijuana   1-0 Zacatepec    
Cuautitlan       1-1 Cruz Azul Hid
La Piedad        0-0 Irapuato
Second Legs [May 30]
U Curtidores     1-1 Correcaminos UAT 
Zacatepec        5-0 Chivas Tijuana
Cruz Azul Hid    2-2 Cuautitlan  
Irapuato         4-1 La Piedad

Semifinals
First Legs 
[Jun 2]
Cruz Azul Hid    2-0 Zacatepec
[Jun 3]
Irapuato         1-0 U Curtidores
Second Legs
[Jun 5]
Zacatepec        3-2 Cruz Azul Hid
[Jun 6]
U Curtidores     5-2 Irapuato

Final
First Leg
Cruz Azul Hid    1-1 U Curtidores
Second Leg
U Curtidores     2-1 Cruz Azul Hid        [asdet]

Promotion Playoff

First Leg [Jun 17]
Yucatan          0-2 U Curtidores

Second Leg [Jun 20]
U Curtidores     5-1 Yucatan

Unión de Curtidores won 7-1 on aggregate and are promoted

NB: at the end of the season León were sold to Puebla and León's
    players were to move to Curtidores; after protests by León's
    fans, it was decided that León remain and Curtidores move to
    Puebla (as a new franchise but under the name Puebla); León will
    have Curtidores' former players, the new Puebla a mixture of the
    former players of León and Puebla.



1997/98.

1999/00.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Emmanuel Castro Serna and Edmundo Chacon Luna for Cup information

Prepared and maintained by José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Roberto Lahsen for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Roberto Lahsen
Last updated: 29 Jan 2009

(C) Copyright José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo, Roberto Lahsen and RSSSF 1999/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.