Moldova 1999/2000

Divizia Nationala 1999/2000

Final Table:

 1.Zimbru Chisinau               36 25  7  4  78-21 82  Champions
 2.Sheriff Tiraspol              36 25  6  5  77-25 81
 3.Constructorul Chisinau        36 18 11  7  52-23 65
 4.Nistru-Unisport Otaci         36 16 11  9  53-28 59
 5.Tiligul Tiraspol              36 12 13 11  35-33 49
 6.Olimpia Balti                 36 13  7 16  42-51 46
 7.FC Agro Chisinau              36 10 10 16  36-56 40
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 8.Moldova-Gaz Chisinau          36 10  9 17  37-48 39  Relegated
 9.Roma Balti                    36  8  6 22  28-66 30  Relegated
10.Energhetic Dubasari           36  2  2 32  13-100 8  Relegated

NB: Nistru Otaci and Unisport Chisinau merged into Nistru-Unisport Otaci

Round 1 
[Jul 25]
Tiligul          1-1 Energhetic
  [Prigoniuc - Zalevschii]
Moldova-Gaz      2-3 Sheriff 
  [Martin, Pustovit - Porosin-2, Hodishvili]
Olimpia          1-0 Constructorul
  [Podgaetschii (og)]
Nistru-Unisport  1-0 Roma
  [S.Chirilov]
[Oct 6?]
Agro             1-2 Zimbru 
  [Toloconnicov - Miterev, Kulik]

Round 2 
[Jul 31]
Energhetic       0-6 Sheriff
  [Stukalin, Mudziri, Porosin, Rogaciov-3]
Roma             1-4 Moldova-Gaz
  [Carabulea - Pavlenco, Gheorghies, Pasecnic, Pustovit]
Constructorul    0-0 Agro
Tiligul          1-1 Olimpia
  [Belous - Patroman]
[Oct 27?] 
Zimbru           0-0 Nistru-Unisport

Round 3
[Aug 6]
Nistru-Unisport  1-0 Constructorul
  [Popescu]
Sheriff          6-0 Roma
  [Rogaciov-3, Mudziri-2, Porosin]
[Aug 7]
Olimpia          2-0 Energhetic
  [Taranu, Patroman]
Agro             1-0 Tiligul   
  [Belan]
[Aug 8]
Moldova-Gaz      1-1 Zimbru
  [Pustovit - Gusila]

Round 4 
[Aug 14]
Energhetic       2-1 Roma
  [Barburos, Golovatschii - Oboroc]
Tiligul          0-0 Nistru-Unisport
Olimpia          1-3 Agro
  [Taturin - Resetco(2), Cebotari]
[Oct 6?]
Constructorul    0-0 Moldova-Gaz 
[Nov 17]
Zimbru           3-0 Sheriff 
  [Butelschii, Berco-2]

Round 5
[Aug 21]
Sheriff          1-0 Constructorul
  [Tanurcov]
Roma             0-3 Zimbru
  [Robu, Miterev-2]
[Aug 22]
Agro             3-1 Energhetic
  [Frunze, Culibaba, Baran - Bugneac]
Nistru-Unisport  2-2 Olimpia
  [S.Chirilov, Dolinta own goal - Rusnac, Lascencov own goal]
Moldova-Gaz      0-0 Tiligul

Round 6
[Aug 29]
Olimpia          1-2 Moldova-Gaz
  [Rusnac - Pavlenco, Maiorov]
Agro             0-2 Nistru-Unisport
  [S.Chirilov (pen), Popescu]
[Aug 31]
Energhetic       1-2 Zimbru 
  [Golovatschi - Epureanu, Ghilazev]
Constructorul    1-0 Roma
  [Dovghii pen]
Tiligul          1-0 Sheriff
  [Cubco]

Round 7
[Sep 11]
Sheriff          2-1 Olimpia
  [Aniamkegh, Bicka - Soimu]
[Sep 12]
Zimbru           1-0 Constructorul 
  [Miterev]
Nistru-Unisport  2-0 Energhetic
  [Revenco, Malitschi]
Moldova-Gaz      1-1 Agro
  [Pustovit - Frunza]
Roma             0-2 Tiligul
  [Zavoroniuc, Pogreban]

Round 8 
[Sep 19]
Energhetic       0-2 Constructorul 
  [Dovghii-pen, Boicenco] 
Olimpia          4-1 Roma 
  [Taturin-2 (1pen), Pernai, Soimu - Mihaescu (pen)]
Nistru-Unisport  3-0 Moldova-Gaz 
  [Revenco-2, Popescu]
Agro             1-1 Sheriff 
  [Cebotari - Rogaciov] 
[Nov 25]
Tiligul          0-2 Zimbru
  [Catinsus, Gusila]

Round 9 [Sep 22]
Moldova-Gaz      2-0 Energhetic
  [Pustovit-2]
Sheriff          0-0 Nistru-Unisport
Roma             1-1 Agro
  [Iatin - Baran]
Zimbru           3-0 Olimpia
  [Epureanu, Miterev, Boret]
Constructorul    3-0 Tiligul
  [Pogorelov, Dovghii, Zabolotnii]
        
Round 10
[Sep 24]
Constructorul    2-0 Olimpia
  [Dovghii-2]
[Sep 25]
Sheriff          3-0 Moldova-Gaz
  [Condrea (own goal), Bicka, Solodchii]
Energhetic       0-0 Tiligul
Zimbru           6-1 Agro  
  [Boret, Miterev, Butelschii, Telesnenco, Berco, Gusila - Baran]
Roma             2-1 Nistru-Unisport
  [Mihaescu(pen), Darii - Leal]

Round 11 
[Oct 2]
Agro             2-5 Constructorul
  [Cebotari(pen), Resetco - Frumoca-2, Dovghii-2 (1-pen), Ostap]
Sheriff          4-0 Energhetic
  [Aniamkegh, Rogaciov-2, Stukalin]
Moldova-Gaz      1-1 Roma   
  [Pustovit - Ghenaitis]
Olimpia          1-3 Tiligul
  [Taranu - Truhanov, Prigoniuc, Ciupac]
[Oct 3]
Nistru-Unisport  2-1 Zimbru
  [Malitschii, S.Chirilov - Ghilazev]

Round 12 [Oct 10]
Constructorul    1-0 Nistru-Unisport
  [Dovghii]
Roma             1-2 Sheriff
  [Mihaescu - Bichka, Rogaciov]
Energhetic       0-1 Olimpia
  [Bobu]
Tiligul          4-0 Agro
  [S.Stroenco(pen), Zavorotniuc, Pogreban-2]
Zimbru           6-0 Moldova-Gaz
  [Gusila, Berco-2, Gavriliuc-2, Catinsus]
        
Round 13 
[Oct 16]
Roma             3-0 Energhetic
  [Iatin-2, Glusoc]
Sheriff          2-0 Zimbru
  [Stukalin, Rogaciov(pen)]
Moldova-Gaz      0-2 Constructorul
  [Frumoaca, Platon]
Agro             0-0 Olimpia
[Nov 17]
Nistru-Unisport  4-2 Tiligul

Round 14 [Oct 24]
Constructorul    1-0 Sheriff
  [Dovghii-pen]
Energhetic       1-0 Agro
  [Golovatchii]
Olimpia          2-3 Nistru-Unisport
  [Soimu, Taturin(pen) - V.Revenco-3]
Tiligul          1-0 Moldova-Gaz
  [Zavorotniuc]
Zimbru           1-2 Roma
  [Berco - Ghenaitis, Darii]

Round 15 [Oct 30]
Zimbru           2-0 Energhetic    
  [Catinsus, Boret]
Moldova-Gaz      1-2 Olimpia
  [Timbur - Soimu-2]
Nistru-Unisport  0-0 Agro 
Roma             1-0 Constructorul
  [Scaletschii]
Sheriff          2-1 Tiligul
  [Porosin, Rogaciov(pen) - Pogreban]
        
Round 16 
[Nov 7]
Olimpia          1-2 Sheriff
  [Rusnac - Rogaciov, Aliuta]
Constructorul    1-1 Zimbru
  [Frumoca - Gusila]
Agro             0-2 Moldova-Gaz
  [Pustovit-2]
Tiligul          1-0 Roma
  [Pogreban]
[Nov 25]
Energhetic       1-5 Nistru-Unisport
  [Barburos - S.Chirilov(2), Revenco, Leal, Popescu]

Round 17 [Nov 13]
Constructorul    4-1 Energhetic
  [Comleonoc-3, Osipenco - Barburos]
Zimbru           1-1 Tiligul
  [Epureanu - Pogreban]
Roma             0-2 Olimpia
  [Soimu, Taturin]
Sheriff          5-1 Agro 
  [Mudziri-2, Aniamkegh-2, Porosin(pen) - Cebotari]
Moldova-Gaz      0-2 Nistru-Unisport
  [Leal, S.Chirilov]

Round 18 [Nov 21]
Energhetic       1-3 Moldova-Gaz
  [Bugneac - Pusovit(2), Anghel]
Nistru-Unisport  0-2 Sheriff
  [Porosin, S.Ivanov]
Agro             2-1 Roma
  [Belan, Romaniuc - Darii]
Olimpia          0-3 Zimbru
  [Miterev-2, Gusila]
Tiligul          1-1 Constructorul
  [Pogreban - Boicenco]

Round 19 [Mar 11]
Moldova-Gaz      0-2 Sheriff
  [S.Ivanov, Mudziri]
Tiligul          4-0 Energhetic   
  [Pogreban, V.Chirilov-3]
Olimpia          0-0 Constructorul
Agro             0-2 Zimbru
  [Catinsus-2]
Nistru-Unisport  2-0 Roma
  [Blajco, Popescu]

Round 20 [Mar 18]
Zimbru           2-1 Nistru-Unisport
  [Miterev, Butelschi - Ghilasev(own goal))
Constructorul    3-1 Agro 
  [Pusca, Osipenco, Pustovit - Frunza]
Energhetic       0-1 Sheriff 
  [Mudziri]
Roma             1-1 Moldova-Gaz 
  [Griner - Nelipovshi]
Tiligul          1-0 Olimpia 
  [Pogreban]

Round 21 [Mar 24]
Moldova-Gaz      0-1 Zimbru 
  [Catinsus]
Nistru-Unisport  0-0 Constructorul  
Sheriff          1-0 Roma  
  [Rogaciov]
Olimpia          4-0 Energhetic 
  [Stavila-2, Savinov, Pisnic]
Agro             2-0 Tiligul 
  [Frunza, Bugneac]

Round 22 [Apr 2]
Zimbru           1-1 Sheriff 
  [Cebotari - Mudziri]
Constructorul    1-0 Moldova-Gaz 
  [Pusca] 
Energhetic       0-1 Roma  
  [Mihaescu]
Tiligul          1-0 Nistru-Unisport 
  [Pogreban]
Olimpia          0-0 Agro 

Round 23 [Apr 9]
Sheriff          0-0 Constructorul 
Agro             2-0 Energhetic 
  [Martun, Frunze]
Nistru-Unisport  3-0 Olimpia 
  [Popescu, Blajco-2]
Moldova-Gaz      0-0 Tiligul 
Roma             -:+ Zimbru        [abd in 82ī; Roma walked off; awd 0-0 to Zimbru]

Round 24 [Apr 12]
Energhetic       0-2 Zimbru 
  [Gusila, Tropanet]
Olimpia          0-2 Moldova-Gaz 
  [Georgescu, Nelipovshi]
Agro             2-1 Nistru-Unisport 
  [Podgaetshi (owngoal), Frunze - Blajco]
Constructorul    7-1 Roma 
  [Pustovit-2, Osipenco-2 (1 pen), Pusca, Dovghii, Druta - Lizun]
Tiligul          0-2 Sheriff 
  [S.Ivanov-2]

Round 25 [Apr 16]
Sheriff          0-1 Olimpia 
  [Caftaniuc]
Zimbru           0-0 Constructorul 
Nistru-Unisport  5-0 Energhetic 
  [Blajco-3 (1 pen), Leal, Sumilo]
Moldova-Gaz      2-0 Agro 
  [Nelivopshi, Sohirev]
Roma             0-0 Tiligul 

Round 26 [Apr 23]
Energhetic       1-4 Constructorul
  [Condrov - Pustovit, Osipenco, Dovghii, Comleonoc]
Tiligul          1-1 Zimbru
  [Zavorotniuc - Boret]
Olimpia          0-1 Roma
  [Iatin]
Nistru-Unusport  1-0 Moldova-Gaz
  [Leal]
Agro             1-3 Sheriff
  [Baran - Porosin, Rogaciov, Lapac]

Round 27 [Apr 29]
Moldova-Gaz      4-1 Energhetic
  [Sohirev, Georgescu, Miron(2) - Pocatilo]
Sheriff          1-1 Nistru-Unisport
  [Bichka - Leal]
Roma             1-1 Agro
  [Mihaescu - Baran]
Zimbru           3-0 Olimpia
  [Ceres og, Dodul, Culic]
Constructorul    0-0 Tiligul

Round 28 [May 6]
Constructorul    1-0 Olimpia 
  [Boicenco]
Sheriff          3-1 Moldova-Gaz 
  [Aniamkegh, Mudziri, Rogaciov - ?]
Energhetic       0-3 Tiligul
  [Prigoniuc, Pogreban, V.Chirilov] 
Zimbru           3-0 Agro
  [Berco, Culic-2 (1 pen)] 
Roma             0-1 Nistru-Unisport 
  [Blajco]

Round 29 [May 10]
Sheriff          8-0 Energhetic
  [Tarhnishvili, Aniamkegh 2, Rogaciov 3 (1 pen), Gaidamasciuc, Porosin]
Moldova-Gaz      0-1 Roma
  [Darii]
Nistru-Unisport  0-1 Zimbru
  [Culic]
Agro             0-1 Constructorul
  [Boicenco]
Olimpia          3-2 Tiligul
  [Crohan (pen), Stavila, Patroman - Ivahnenco, Stroenco (pen)]

Round 30 [May 14]
Constructorul    2-1 Nistru-Unisport
  [Comleonoc-2 - Grosev]
Roma             0-3 Sheriff
  [Mudziri, S.Ivanov, Barisev]
Energhetic       0-1 Olimpia
  [Stavila]
Tiligul          1-1 Agro
  [Grosu - Bugneac]
Zimbru           3-0 Moldova-Gaz
  [Coda (og), Berco-2]

Round 31 
[May 19]
Sheriff          3-2 Zimbru
  [Stukalin, Rogaciov, Barisev - Cebotari, Berco]
Moldova-Gaz      1-1 Constructorul
  [Cigoreanu - Comleonoc] 
[May 20]
Roma             2-1 Energhetic 
Nistru-Unisport  0-0 Tiligul 
Agro             0-2 Olimpia 
  [Burchovshi, Pernai]

Round 32 [May 28]
Constructorul    2-2 Sheriff
  [Boicenco, Pusca - Ocoroncvo, Mudziri pen]
Energhetic       0-2 Agro
  [Frunze, Barburos]
Olimpia          2-2 Nistru-Unisport
  [Stavila, Pisnic - Blajco, Gavriliuc]
Tiligul          0-1 Moldova-Gaz 
  [Sohirev]
Zimbru           5-0 Roma
  [Miterev-2, Ghilazev, Berco-2]

Round 33 [May 31]
Zimbru           4-0 Energhetic 
  [Boret, Catinsus, Miterev, Zgura pen] 
Moldova-Gaz      1-2 Olimpia 
  [Cojusea - Pernai, Crohan] 
Nistru-Unisport  1-1 Agro 
  [Grosev - Frunze]
Roma             2-3 Constructorul
  [Mihaescu 2 (1 pen) - Colomeet, Mirza, Dovghii]
Sheriff          2-0 Tiligul 
  [Barisev, S.Ivanov] 

Round 34 [Jun 7]
Olimpia          2-1 Sheriff
  [Crohan, Stavila - Mudziri]
Constructorul    1-2 Zimbru
  [Cebotari og - Culic-2 (1 pen)] 
Energhetic       0-4 Nistru-Unisport
  [Blajco-3, Podgaetschii]
Agro             2-1 Moldova-Gaz
  [Frunze-2 - Anghel]
Tiligul          2-1 Roma 
  [V.Chirilov, Pogreban - Lizun]

Round 35 [Jun 11] 
Constructorul    3-1 Energhetic
  [Dovghii-2, Druta - Grigorenco] 
Zimbru           3-0 Tiligul 
  [Boret, Miterev, Gusila]
Roma             1-1 Olimpia
  [Darii - Stavila]
Sheriff          1-0 Agro
  [Bichka] 
Moldova-Gaz      1-1 Nistru-Unisport 
  [Miron - Lupascu]

Round 36 [Jun 14] 
Energhetic       0-3 Moldova-Gaz
  [Shohirev-2, Miron]
Nistru-Unisport  1-2 Sheriff 
Agro             4-1 Roma
  [Baran, Frunze, Bugnyak, Barburosh - Mihaescu] 
Olimpia          2-5 Zimbru
  [Savinov, Taranu - Culic, Miterev, Berco-3] 
Tiligul          1-0 Constructorul
  [V.Chirilov]

Final Table:

 1.Zimbru Chisinau               36 25  7  4  78-21 82  Champions
 2.Sheriff Tiraspol              36 25  6  5  77-25 81
 3.Constructorul Chisinau        36 18 11  7  52-23 65
 4.Nistru-Unisport Otaci         36 16 11  9  53-28 59
 5.Tiligul Tiraspol              36 12 13 11  35-33 49
 6.Olimpia Balti                 36 13  7 16  42-51 46
 7.FC Agro Chisinau              36 10 10 16  36-56 40
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 8.Moldova-Gaz Chisinau          36 10  9 17  37-48 39  Relegated
 9.Roma Balti                    36  8  6 22  28-66 30  Relegated
10.Energhetic Dubasari           36  2  2 32  13-100 8  Relegated

NB: Nistru Otaci and Unisport Chisinau merged into Nistru-Unisport Otaci
    Moldova-Gaz were dissolved following their relegation.

Topscorers: 

Serghey Rogaciov (Sheriff)                      20
Victor Berco (Zimbru)                           15
Vladimir Pustovit (Moldova-Gaz/Constructorul)   15
Vladimir Dovghii (Constructorul)                14
Iury Miterev (Zimbru)                           14
Serghei Pogreban (Tiligul)                      12
David Mudjiri (Sheriff)                         12
Alexandr Berco (Nistru)                         12
Viorel Frunze (Agro)                            11


Moldova Cup 1999/2000

1/8 Finals

First Legs [Oct 20]
Constructorul (Chisinau)         9-1 Intersport (Chisinau)
Tiligul (Tiraspol)               1-2 Haiduc-Sporting (Hincesti) 
Energhetic (Dubasari)            0-2 Olimpia (Balti) 
Agro (Chisinau)                  1-1 Nistru-Unisport (Otaci) 
Petrocub-Spicul (Sarata Galbena) 1-2 Zimbru (Chisinau) 
Moldova-Gaz (Chisinau)           7-1 Chitcani 
Unisport (Chisinau)              1-1 Roma (Balti) 
Cimentul (Râbnita)               0-3 Sheriff (Tiraspol) 

Second Legs [Nov 3]
Intersport (Chisinau)            0-1 Constructorul (Chisinau)  
Haiduc-Sporting (Hincesti)       0-2 Tiligul (Tiraspol)  
Olimpia (Balti)                  5-2 Energhetic (Dubasari)
Nistru-Unisport (Otaci)          0-0 Agro (Chisinau)     
Zimbru (Chisinau)                4-0 Petrocub-Spicul (Sarata Galbena)
Chitcani                         1-4 Moldova-Gaz (Chisinau)       
Roma (Balti)                     0-1 Unisport (Chisinau)   
Sheriff (Tiraspol)               9-1 Cimentul (Râbnita)

Quarterfinals

First Legs [Mar 15]
Constructorul (Chisinau)         3-0 Olimpia (Balti)
Moldova-Gaz (Chisinau)           0-0 Sheriff (Tiraspol)
Zimbru (Chisinau)               10-0 Unisport (Chisinau)
Nistru-Unisport (Otaci)          1-0 Tiligul (Tiraspol)

Second Legs [Apr 5]
Olimpia (Balti)                  2-0 Constructorul (Chisinau)
Sheriff (Tiraspol)               1-1 Moldova-Gaz (Chisinau)
Unisport (Chisinau)              -:+ Zimbru (Chisinau)
Tiligul (Tiraspol)               1-2 Nistru-Unisport (Otaci)

Semifinals

First Legs [Apr 19]
Nistru-Unisport (Otaci)          0-3 Zimbru (Chisinau)
  [Tropanet, Ghilazev, Berco]
Moldova-Gaz (Chisinau)           1-2 Constructorul (Chisinau)   
  [Cojusea - Osipenco-2 (1 pen)]

Second Legs [May 3]
Zimbru (Chisinau)                1-1 Nistru-Unisport (Otaci)
  [Miterev-Leal]
Constructorul (Chisinau)         4-0 Moldova-Gaz (Chisinau)
  [Comleonoc-2, Pusca, Boicenco]

Final [Chisinau, Stadion "Republican", May 24, att: 5,000]
Constructorul (Chisinau)         1-0 Zimbru (Chisinau)  
  [Boicenco 90+]
Constructorul: Dinov, Pogorelov, Tabanov, Pusca, Mincev, Boicenco, 
               Mirza, Osipenco, Comleonoc, Pustovit (Druta 75), 
               Dovghii (Platon 88); Coach: Ion Caras
Zimbru: Romanenco, Cebotari, Culic, Boret (Dodul 71), Telesnenco,
        Catinsus, Ghilazev, Tropanet (Butelschi 76), Miterev (Gusila 70),
        Berco, Rusnac
Coach: Alexandr Skripnik
Booked: Comleonoc (22), Pusca (55), Tropenet (77), Boicenco (90)
Referee: Vladimir Antonov (Chisinau)


Divizia A 1999/2000

Final Table:

 1.Sheriff II Tiraspol            26 19  4  3  53-16 61    [cannot be promoted]
 2.Haiducul Sporting HÓncesti     26 18  5  3  44-21 59  Promoted
 3.Petrocub Spicul Sarata Galbena 26 15  5  6  49-21 50
 4.Intersport Chisinau            26 14  6  6  42-20 48
 5.Cimentul RÓbnita               26 13  3 10  32-34 42
 6.Venita Lipcani                 26 10  7  9  37-32 37
 7.Zimbru II Chisinau             26  9  8  9  37-25 35
 8.Dinamo-Stimold Bender          26 10  3 13  27-36 33
 9.ULIM Chisinau                  26  7  8 11  27-34 29
10.Unisport II Chisinau           26  7  7 12  28-40 28
11.Maiak Chirsova                 26  7  4 15  26-46 25
12.Raut Orhei                     26  6  6 14  23-49 24
13.Dumbrava Cojusna               26  7  2 17  26-47 23
14.Victoria CSA Chisinau          26  5  2 19  23-53 17


Divizia B 1999/2000

Zone North 

Final Table:

 1.Happy End (Camenca)        22 20  1  1 88-13 61 
 2.TTA (Straseni)             22 16  1  5 59-24 49 
 3.Chitcani                   22 13  7  2 37-14 45  [*1]
 4.Locomotiva (Balti)         22 14  1  7 34-46 43 
 5.Agasfer (Chisinau)         22  9  5  8 39-35 32 
 6.UT (Chisinau)              22  9  4  9 15-27 31  [*2]
 7.Rosso (Floreni)            22  7  3 12 28-31 24 
 8.Start (Parlita)            22  6  6 10 20-42 24 
 9.Universul (Popovca)        22  4  8 10 23-39 20 
10.Gloria-Qvarc (Edinet)      22  5  1 16 18-24 16 
11.Braviceni                  22  2  7 13 25-54 13 
12.Veterani (Chisinau)        22  2  6 14 24-61 12 
 
[*1] 1 point deducted for violation of regulations
[*2] UT denotes Universitatea Tehnica

NVN (Siret) withdrew after 6 rounds, their results were annulled 

Zone South 

Final Table:

 1.Tracia (Taraclia)          24 18  5  1 58-15 59 
 2.Viisoara (Milestii Mici)   24 17  5  2 47-13 56 
 3.Sokol (Chitcani)           24 17  2  5 29-9  53 
 4.Universitatea (Comrat)     24 13  7  4 52-17 46 
 5.Cahul                      24 14  2  8 62-23 44 
 6.Congaz                     24 11  5  8 50-39 38 
 7.Victoria (Bardar)          24  8  6 10 26-28 30 
 8.Corten                     24  9  1 14 39-48 27  [*1]  
 9.Rapid (Carpineni)          24  6  6 12 21-49 24 
10.Locomotiva (Basarabeasca)  24  7  3 14 24-29 24 
11.Favorit (Albota de Sus)    24  6  4 14 14-49 21  [*1]  
12.Tvardita                   24  4  2 18 14-50 14 
13.Start (Albota de Jos)      24  2  0 22 15-82  5  [*1] 

[*1] 1 point deducted for violation of regulations
 
Zarea (Hlinaia) withdrew after 13 rounds, their results were annulled 


1998/99.

2000/01.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

With thanks to Romeo Ionescu (romeoio@yahoo.com) for second division table

Prepared and maintained by Miron Goihman for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Miron Goihman (mgoihman@ch.moldpac.md)
Last updated: 15 Mar 2002

(C) Copyright Miron Goihman and RSSSF 1999/2002
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.