Namibia 2018/19


Namibia Premier League
Standard Bank Top 8 Cup 2019
Harders Cup 2019

Namibia Premier League

Table:

 1.Black Africa            18  13  3  2  45-11  42       [0-1]  [Windhoek]
 2.African Stars           19  12  3  4  30-17  39  [C]         [Windhoek]
 3.Tura Magic              19   6 11  2  23-18  29              [Windhoek]
 4.Unam FC                 18   7  7  4  25-18  28              [Windhoek]
 5.Mighty Gunners          18   7  6  5  22-16  27              [Otjiwarongo]
 6.Life Fighters           18   8  3  7  27-25  27       [0-0]  [Otjiwarongo]
 7.Eleven Arrows           19   6  6  7  25-25  24       [1-1]  [Walvis Bay]
 8.Citizens FC             17   6  6  5  23-23  24       [1-1]  [Windhoek]
 9.Young Brazilians        18   6  5  7  33-39  23  [P]         [Karasburg]
10.Tigers FC               18   5  7  6  21-16  22       [1-0]  [Windhoek]
11.Julinho Sporting        18   6  3  9  25-36  21  [P]  [3-2]  [Rundu]
12.Okahandja United        19   4  7  8  14-21  19  [P]  [1-1]  [Okahandja]
13.Civics FC               18   4  5  9  18-30  17       [1-1]  [Windhoek]
--------------------------------------------------
14.Blue Waters             19   4  4 11  17-32  16              [Walvis Bay]
15.Orlando Pirates         16   2  4 10  11-32  10              [Windhoek]
 -.Young African           expelled; all results annulled;
   record at expulsion:     8   1  5  2   7- 8   8              [Gobabis]

NB: annulled results against Young African between square brackets

Round 1
[Nov 9]
Tura Magic             3-1 Orlando Pirates        
[Nov 10]
Okahandja United       1-1 Tigers                 
Julinho Sporting       0-1 Black Africa           
Young Brazilians       1-0 Blue Waters            
Civics                 1-1 Eleven Arrows          
Unam                   0-1 Mighty Gunners         
[Nov 11]
Life Fighters          0-1 African Stars          
[Nov 14]
Young African          1-1 Citizens               [annulled]

Round 2 [Nov 18]
Mighty Gunners         4-2 Young Brazilians       
Okahandja United       0-1 Black Africa           
Blue Waters            0-0 Tura Magic             
Eleven Arrows          1-0 African Stars          
Civics                 2-3 Julinho Sporting       
Tigers                 1-1 Orlando Pirates        
Citizens               2-2 Unam                   
Young African          0-0 Life Fighters          [annulled]

Round 3
[Nov 25]
Tura Magic             0-3 Mighty Gunners         
Orlando Pirates        0-2 Blue Waters            
Unam                   1-4 Life Fighters          
Young Brazilians       1-1 Citizens               
Eleven Arrows          1-1 Young African          [annulled]
Okahandja United       0-0 Civics                 
[Nov 28]
Tigers                 0-0 Black Africa           
[Feb 9]
Julinho Sporting       1-5 African Stars          

Round 4
[Nov 29]
Citizens               3-1 Tura Magic             
[Nov 30]
Young African          2-3 Julinho Sporting       [annulled]
[Dec 1]
Life Fighters          1-2 Young Brazilians       
Blue Waters            0-0 Tigers                 
Unam                   1-0 Eleven Arrows          
Mighty Gunners         0-1 Orlando Pirates        
Civics                 0-3 Black Africa           
[Dec 2]
African Stars          3-1 Okahandja United       

Round 5
[Dec 7]
Citizens               2-0 Orlando Pirates        
[Dec 8]
Blue Waters            0-2 Mighty Gunners         
Okahandja United       1-1 Young African          [annulled]
Julinho Sporting       1-1 Unam                   
Young Brazilians       0-0 Eleven Arrows          
Tigers                 1-0 Civics                 
Tura Magic             1-1 Life Fighters          
[Dec 9]
Black Africa           5-1 African Stars          

Round 6
[Dec 15]
Eleven Arrows          2-2 Tura Magic             
Mighty Gunners         2-1 Tigers                 
Life Fighters          4-1 Orlando Pirates        
Citizens               1-1 Blue Waters            
Young Brazilians       1-4 Julinho Sporting       
Black Africa           0-1 Young African          [annulled]
[Dec 16]
Unam                   2-2 Okahandja United       
[Feb 6]
African Stars          2-0 Civics                 

Round 7
[Dec 18]
Okahandja United       1-2 Young Brazilians       
Tura Magic             3-1 Julinho Sporting       
[Dec 20]
Civics                 1-1 Young African          [annulled]
[Dec 21]
Mighty Gunners         1-1 Citizens               
Black Africa           2-1 Unam                   
[Dec 22]
Blue Waters            0-1 Life Fighters          
[Jan 13]
Orlando Pirates        2-4 Eleven Arrows          
[Feb 2]
Tigers                 0-1 African Stars          

Round 8
[Jan 10]
Citizens               0-3 Tigers                 
[Jan 11]
Life Fighters          0-0 Mighty Gunners         
Tura Magic             0-0 Okahandja United       
[Jan 13]
Black Africa           3-2 Young Brazilians       
[Jan 14]
Unam                   0-0 Civics                 
[Jan 16]
Eleven Arrows          2-1 Blue Waters            
[Jan 19]
Julinho Sporting       2-0 Orlando Pirates        
African Stars          n/p Young African          

Round 9
[Jan 15]
Orlando Pirates        1-1 Okahandja United       
[Jan 17]
Black Africa           1-1 Tura Magic             
[Jan 18]
Tigers                 1-0 Young African          [annulled]
[Jan 19]
Civics                 4-3 Young Brazilians       
Mighty Gunners         2-1 Eleven Arrows          
Citizens               1-1 Life Fighters          
[Jan 25]
Blue Waters            1-2 Julinho Sporting       
[Jan 30]
African Stars          0-2 Unam                   

NB: Young African were relegated on Jan 21 for having fielded Tapiwa Musekiwa 
    from Zimbabwe in 28 of their 30 matches last season, as he had played with
    forged identity documents; all their results this season were annulled.

Round 10
[Jan 23]
Tigers                 1-1 Unam                   
[Jan 24]
Tura Magic             1-0 Civics                 
[Jan 25]
Eleven Arrows          0-1 Citizens               
[Jan 26]
Young Brazilians       1-2 African Stars          
[Feb 2]
Okahandja United       1-0 Blue Waters            
Julinho Sporting       2-0 Mighty Gunners         
[Mar 9]
Black Africa           4-0 Life Fighters          
Orlando Pirates        bye

Round 11
[Jan 26]
Orlando Pirates        0-4 Black Africa           
Life Fighters          1-0 Tigers                 
[Jan 27]
Mighty Gunners         0-0 Okahandja United       
Eleven Arrows          2-2 Julinho Sporting       
[Feb 13]
African Stars          0-0 Tura Magic             
[Mar 3]
Unam                   0-1 Blue Waters            
[Mar 6]
Civics                 2-1 Citizens               
Young Brazilians       bye

Round 12
[Feb 8]
Eleven Arrows          0-3 Black Africa           
Blue Waters            4-3 Civics                 
[Feb 9]
Young Brazilians       abd Orlando Pirates        [abandoned at 1-0 in 2nd half]
Life Fighters          3-1 Okahandja United       
[Feb 26]
Unam                   1-1 Tura Magic             
Citizens               2-1 African Stars          
[Mar 9]
Julinho Sporting       1-1 Tigers                 
[date?]
Young Brazilians       4-1 Orlando Pirates        
Mighty Gunners         bye

Round 13
[Jan 29]
Civics                 1-1 Orlando Pirates        
[Feb 10]
Eleven Arrows          0-2 Tigers                 
[Feb 15]
Black Africa           2-0 Mighty Gunners         
[Feb 16]
Okahandja United       1-0 Citizens               
[Feb 17]
Julinho Sporting       1-2 Life Fighters          
[Mar 1]
African Stars          1-0 Blue Waters            
[Mar 9]
Young Brazilians       0-0 Tura Magic      
Unam                   bye

Round 14
[Feb 1]
Black Africa           1-3 Citizens               
[Feb 7]
Tigers                 0-2 Tura Magic             
[Feb 16]
Orlando Pirates        0-1 African Stars          
Young Brazilians       0-3 Unam                   
[Feb 24]
Julinho Sporting       1-4 Okahandja United       
[Mar 2]
Life Fighters          3-1 Eleven Arrows          
Mighty Gunners         1-1 Civics                 
Blue Waters            bye

Round 15
[Feb 10]
Blue Waters            2-7 Black Africa          
[Feb 23]
Life Fighters          1-2 Civics                 
[Mar 2]
Citizens               3-2 Julinho Sporting       
Tigers                 7-3 Young Brazilians       
[Mar 8]
African Stars          1-0 Mighty Gunners         
[Mar 9]
Unam                   2-0 Orlando Pirates        
Okahandja United       0-1 Eleven Arrows          
Tura Magic             bye

Halfway Table:

 1.Black Africa            14  11  2  1  37-10  35       [0-1]  [Windhoek]
 2.African Stars           14   9  1  4  19-13  28  [C]         [Windhoek]
 3.Life Fighters           14   7  3  4  22-16  24       [0-0]  [Otjiwarongo]
 4.Citizens FC             14   6  5  3  21-17  23       [1-1]  [Windhoek]
 5.Mighty Gunners          14   6  4  4  16-12  22              [Otjiwarongo]
 6.Tura Magic              14   4  8  2  15-13  20              [Windhoek]
 7.Tigers FC               14   4  6  4  18-13  18       [1-0]  [Windhoek]
 8.Unam FC                 14   4  6  4  17-15  18              [Windhoek]
 9.Julinho Sporting        14   5  3  6  23-26  18  [P]  [3-2]  [Rundu]
10.Eleven Arrows           14   4  4  6  15-20  16       [1-1]  [Walvis Bay]
11.Okahandja United        14   3  6  5  13-15  15  [P]  [1-1]  [Okahandja]
12.Young Brazilians        14   4  3  7  22-31  15  [P]         [Karasburg]
13.Civics FC               14   3  5  6  16-22  14       [1-1]  [Windhoek]
--------------------------------------------------
14.Blue Waters             14   3  3  8  12-21  12              [Walvis Bay]
15.Orlando Pirates         14   1  3 10   9-31   6              [Windhoek]
 -.Young African           expelled; all results annulled;
   record at expulsion:     8   1  5  2   7- 8   8              [Gobabis]

NB: annulled results against Young African between square brackets

Round 16
[Apr 5]
African Stars          2-1 Life Fighters          
Eleven Arrows          5-0 Civics                 
Mighty Gunners         1-2 Unam                   
Black Africa           5-0 Julinho Sporting       
Blue Waters            3-3 Young Brazilians       
[Apr 6]
Orlando Pirates        1-1 Tura Magic             
Tigers                 0-0 Okahandja United       
Citizens               bye

Round 17 [Apr 7]
African Stars          3-0 Julinho Sporting       
Tigers                 0-1 Life Fighters          
Black Africa           0-1 Okahandja United       
Civics                 0-1 Blue Waters            
Eleven Arrows          1-3 Young Brazilians       
Unam                   1-1 Citizens               
Mighty Gunners         1-1 Tura Magic             
Orlando Pirates        bye

[Apr 10]
Blue Waters            1-3 Eleven Arrows          
Mighty Gunners         3-0 Life Fighters          
Unam                   2-1 Tigers                 
Tura Magic             2-1 Citizens               
[Apr 11]
Civics                 2-0 Okahandja United       
[Apr 12]
Black Africa           3-0 Blue Waters            
African Stars          1-1 Eleven Arrows          
[Apr 13]
Young Brazilians       1-1 Mighty Gunners         
Okahandja United       0-1 Orlando Pirates        
Julinho Sporting       2-0 Civics                 
[Apr 14]
Tigers                 2-0 Blue Waters            
Black Africa           0-0 Eleven Arrows          
Okahandja United       0-3 Unam                   
Young Brazilians       4-3 Life Fighters          
Julinho Sporting       0-2 Tura Magic             [also reported 2-0]
Citizens               0-3 African Stars          

[Apr 17]
Tura Magic             2-2 African Stars          

Table:

 1.Black Africa            18  13  3  2  45-11  42       [0-1]  [Windhoek]
 2.African Stars           19  12  3  4  30-17  39  [C]         [Windhoek]
 3.Tura Magic              19   6 11  2  23-18  29              [Windhoek]
 4.Unam FC                 18   7  7  4  25-18  28              [Windhoek]
 5.Mighty Gunners          18   7  6  5  22-16  27              [Otjiwarongo]
 6.Life Fighters           18   8  3  7  27-25  27       [0-0]  [Otjiwarongo]
 7.Eleven Arrows           19   6  6  7  25-25  24       [1-1]  [Walvis Bay]
 8.Citizens FC             17   6  6  5  23-23  24       [1-1]  [Windhoek]
 9.Young Brazilians        18   6  5  7  33-39  23  [P]         [Karasburg]
10.Tigers FC               18   5  7  6  21-16  22       [1-0]  [Windhoek]
11.Julinho Sporting        18   6  3  9  25-36  21  [P]  [3-2]  [Rundu]
12.Okahandja United        19   4  7  8  14-21  19  [P]  [1-1]  [Okahandja]
13.Civics FC               18   4  5  9  18-30  17       [1-1]  [Windhoek]
--------------------------------------------------
14.Blue Waters             19   4  4 11  17-32  16              [Walvis Bay]
15.Orlando Pirates         16   2  4 10  11-32  10              [Windhoek]
 -.Young African           expelled; all results annulled;
   record at expulsion:     8   1  5  2   7- 8   8              [Gobabis]

NB: annulled results against Young African between square brackets


Standard Bank Top 8 Cup 2019

NB: between top-8 final table 2017/18 season, with ninth placed Eleven Arrows
    replacing fifth placed Young African, who were demoted in January;
    first edition

Quarterfinals
[Feb 21]
Tigers                 1-0 Unam                   
[Feb 22]
Tura Magic             2-1 Mighty Gunners         
[Feb 23]
Black Africa           1-0 Eleven Arrows          
African Stars          5-0 Orlando Pirates        

Semifinals

First Legs [Mar 16]
Tura Magic             0-1 African Stars          
Tigers                 0-0 Black Africa           

Second Legs [Mar 30]
Black Africa           0-0 Tigers                 [2-4 pen]
African Stars          0-0 Tura Magic             

Final [tba]
Tigers                  -  African Stars          


Harders Cup 2019

NB: third edition

Known participants (8):
Atlanta Bucs (Lüderitz)
Atlantic Stars (Lüderitz)
Aus United FC (Aus)
Diamond City (Lüderitz)
Man United (Lüderitz)
Pescanova NovaNam (Lüderitz)
Rush Ups (Lüderitz)
Youngsters FC (Lüderitz)

Quarterfinals [Mar 30]
Atlanta Bucs FC        3-1 Diamond City FC        
Pescanova NovaNam      3-1 Man United FC          
Rush Ups FC            3-0 Aus United FC          
Youngsters FC          3-0 Atlantic Stars         
 
Semifinals [Mar 31]
Pescanova NovaNam      2-3 Atlanta Bucs FC        
Youngsters FC          2-1 Rush Ups FC            
 
Final [Mar 31]
Youngsters FC          2-1 Atlanta Bucs FC        


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Hans Schöggl for information on Harders Cup

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Apr 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors All rights reserved.