Netherlands 2016/17


Eredivisie
Eerste Divisie

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        20  16  3  1  54-12  51
 2.Ajax (Amsterdam)             20  14  4  2  42-14  46
 3.PSV (Eindhoven)              20  12  7  1  33-12  43  [C]
 4.SC Heerenveen                20   9  6  5  37-24  33
 5.AZ (Alkmaar)                 20   8  8  4  34-27  32
 6.FC Utrecht                   20   8  7  5  29-24  31
 7.Vitesse (Arnhem)             20   8  6  6  30-25  30
 8.FC Twente (Enschede)         20   8  6  6  30-27  30
 9.FC Groningen                 20   6  7  7  28-27  25
10.NEC (Nijmegen)                20   6  7  7  21-32  25
11.Willem II (Tilburg)          20   5  7  8  15-23  22
12.Heracles Almelo              20   5  6  9  23-32  21
13.Sparta Rotterdam             20   4  6 10  26-35  18  [P]
14.Excelsior (Rotterdam)        20   4  5 11  24-39  17
15.ADO Den Haag                 20   5  2 13  17-36  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.PEC Zwolle                   20   4  5 11  17-40  17
17.Roda JC Kerkrade             20   2 10  8  12-25  16
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   20   3  4 13  16-34  13  [P]

Round 1
[Aug 5]
NEC             1-1 PEC             
[Aug 6]
ADO             3-0 Go Ahead        
Twente          1-2 Excelsior       
Utrecht         1-2 PSV             
Willem II       1-4 Vitesse         
[Aug 7]
Groningen       0-5 Feyenoord       
AZ              2-2 Heerenveen      
Sparta          1-3 Ajax            
Roda JC         1-1 Heracles        

Round 4
[Aug 12]
Heerenveen      2-2 Utrecht         
[Aug 13]
Excelsior       2-0 Groningen       
Ajax            2-2 Roda JC         
Vitesse         1-2 ADO             
PEC             0-3 Sparta          
[Aug 14]
Heracles        3-1 Willem II       
Feyenoord       2-0 Twente          
Go Ahead        2-2 NEC             
PSV             1-0 AZ              

Round 3
[Aug 19]
Excelsior       1-2 ADO             
[Aug 20]
Roda JC         0-1 Vitesse         
Ajax            1-2 Willem II       
PEC             0-4 PSV             
NEC             2-1 Heerenveen      
[Aug 21]
Groningen       3-4 Twente          
Utrecht         1-2 AZ              
Sparta          1-0 Go Ahead        
Heracles        0-1 Feyenoord       

Round 4
[Aug 26]
Vitesse         1-1 Utrecht         
[Aug 27]
Willem II       0-0 Roda JC         
Feyenoord       4-1 Excelsior       
Heerenveen      1-0 PEC             
Twente          3-1 Sparta          
[Aug 28]
PSV             0-0 Groningen       
ADO             1-1 Heracles        
Go Ahead        0-3 Ajax            
AZ              2-0 NEC             

Round 5
[Sep 10]
AZ              2-0 Willem II       
PEC             1-1 Utrecht         
NEC             0-4 PSV             
Excelsior       3-1 Heracles        
Heerenveen      3-1 Twente          
[Sep 11]
Feyenoord       3-1 ADO             
Groningen       1-1 Sparta          
Go Ahead        2-0 Roda JC         
Ajax            1-0 Vitesse         

Round 6
[Sep 16]
Utrecht         1-5 Groningen       
[Sep 17]
Twente          4-1 ADO             
Roda JC         0-3 Heerenveen      
Vitesse         2-0 Go Ahead        
Willem II       1-1 Excelsior       
[Sep 18]
Sparta          2-0 NEC             
PEC             0-2 AZ              
PSV             0-1 Feyenoord       
Heracles        0-2 Ajax            

Round 7
[Sep 24]
ADO             0-3 Heerenveen      
Groningen       0-0 Heracles        
Ajax            5-1 PEC             
AZ              2-2 Go Ahead        
Excelsior       1-3 PSV             
[Sep 25]
NEC             0-0 Willem II       
Twente          2-1 Vitesse         
Utrecht         2-0 Sparta          
Feyenoord       5-0 Roda JC         

Round 8
[Sep 30]
PEC             2-1 ADO             
[Oct 1]
Vitesse         2-1 Groningen       
Roda JC         0-1 NEC             
Heerenveen      1-1 PSV             
Go Ahead        3-0 Excelsior       
[Oct 2]
Ajax            3-2 Utrecht         
Heracles        1-1 Twente          
Willem II       0-2 Feyenoord       
Sparta          1-1 AZ              

Round 9
[Oct 15]
Utrecht         3-0 Go Ahead        
Sparta          2-2 Willem II       
PSV             1-1 Heracles        
AZ              2-2 Vitesse         
Groningen       0-3 Heerenveen      
[Oct 16]
Twente          2-2 PEC             
Excelsior       0-1 Roda JC         
NEC             1-2 Feyenoord       
ADO             0-2 Ajax            

Round 10
[Oct 21]
Excelsior       0-2 PEC             
[Oct 22]
Go Ahead        0-2 Twente          
PSV             1-0 Sparta          
Roda JC         1-1 ADO             
Willem II       0-1 Utrecht         
[Oct 23]
NEC             1-1 Vitesse         
Groningen       2-0 AZ              
Feyenoord       1-1 Ajax            
Heerenveen      3-1 Heracles        

Round 11
[Oct 28]
Twente          0-0 Roda JC         
[Oct 29]
Willem II       2-1 Groningen       
Heracles        2-2 Sparta          
Vitesse         0-2 PSV             
Ajax            1-0 Excelsior       
[Oct 30]
PEC             3-1 Go Ahead        
Utrecht         1-1 NEC             
Feyenoord       2-2 Heerenveen      
ADO             0-1 AZ              

Round 12
[Nov 4]
Sparta          3-1 Heerenveen      
[Nov 5]
ADO             1-0 Willem II       
NEC             1-1 Groningen       
PSV             1-1 Twente          
PEC             0-0 Roda JC         
[Nov 6]
Utrecht         2-1 Excelsior       
AZ              2-2 Ajax            
Vitesse         1-2 Heracles        
Go Ahead        1-0 Feyenoord       

Round 13
[Nov 19]
Heracles        2-1 Go Ahead        
Heerenveen      1-1 Vitesse         
Willem II       0-0 PSV             
Excelsior       3-2 Sparta          
Groningen       2-1 ADO             
[Nov 20]
Roda JC         1-1 AZ              
Ajax            5-0 NEC             
Twente          1-1 Utrecht         
Feyenoord       3-0 PEC             

Round 14
[Nov 25]
Go Ahead        0-1 Willem II       
[Nov 26]
Vitesse         2-2 Excelsior       
PEC             0-4 Groningen       
PSV             3-1 ADO             
NEC             3-2 Twente          
[Nov 27]
Sparta          2-2 Roda JC         
AZ              5-1 Heracles        
Heerenveen      0-1 Ajax            
Utrecht         3-3 Feyenoord       

Round 15
[Dec 2]
Heracles        2-0 NEC             
[Dec 3]
Go Ahead        1-3 Heerenveen      
Excelsior       3-3 AZ              
Roda JC         0-0 PSV             
Vitesse         3-1 PEC             
[Dec 4]
ADO             0-2 Utrecht         
Feyenoord       6-1 Sparta          
Willem II       0-0 Twente          
Ajax            2-0 Groningen       

Round 16
[Dec 9]
Groningen       2-0 Roda JC         
[Dec 10]
NEC             3-0 ADO             
PSV             1-0 Go Ahead        
Heerenveen      2-1 Excelsior       
PEC             0-0 Willem II       
[Dec 11]
Sparta          0-1 Vitesse         
AZ              0-4 Feyenoord       
Utrecht         2-0 Heracles        
Twente          1-0 Ajax            

Round 17
[Dec 16]
Willem II       2-1 Heerenveen      
[Dec 17]
Roda JC         0-0 Utrecht         
Feyenoord       3-1 Vitesse         
Twente          1-2 AZ              
[Dec 18]
Excelsior       2-2 NEC             
ADO             1-0 Sparta          
Groningen       1-1 Go Ahead        
Heracles        3-0 PEC             
Ajax            1-1 PSV             

Halfway Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        17  13  3  1  47-12  42
 2.Ajax (Amsterdam)             17  11  4  2  35-13  37
 3.PSV (Eindhoven)              17   9  7  1  25- 8  34  [C]
 4.SC Heerenveen                17   8  5  4  32-20  29
 5.AZ (Alkmaar)                 17   7  7  3  29-23  28
 6.FC Utrecht                   17   6  7  4  26-22  25
 7.FC Twente (Enschede)         17   6  6  5  26-23  24
 8.Vitesse (Arnhem)             17   6  5  6  24-22  23
 9.Heracles Almelo              17   5  6  6  21-25  21
10.FC Groningen                 17   5  5  7  23-25  20
11.Willem II (Tilburg)          17   4  7  6  12-19  19
12.NEC (Nijmegen)                17   4  7  6  18-28  19
13.Sparta Rotterdam             17   4  5  8  22-29  17  [P]
14.ADO Den Haag                 17   5  2 10  16-29  17
15.Excelsior (Rotterdam)        17   4  4  9  23-32  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.PEC Zwolle                   17   3  5  9  13-34  14
17.Roda JC Kerkrade             17   1 10  6   8-21  13
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   17   3  3 11  14-29  12  [P]

Round 18
[Jan 13]
Go Ahead        1-3 AZ              
[Jan 14]
Heerenveen      2-0 ADO             
Heracles        1-4 Groningen       
PSV             2-0 Excelsior       
Sparta          1-2 Utrecht         
[Jan 15]
Roda JC         0-2 Feyenoord       
PEC             1-3 Ajax            
Vitesse         3-1 Twente          
Willem II       0-1 NEC             

Round 19
[Jan 20]
Twente          1-0 Heracles        
[Jan 21]
AZ              1-1 Sparta          
ADO             1-2 PEC             
Feyenoord       1-0 Willem II       
Groningen       1-1 Vitesse         
[Jan 22]
Utrecht         0-1 Ajax            
Excelsior       1-1 Go Ahead        
NEC             2-0 Roda JC         
PSV             4-3 Heerenveen      

Round 20
[Jan 27]
Willem II       3-2 Sparta          
[Jan 28]
Go Ahead        0-1 Utrecht         
Heracles        1-2 PSV             
Roda JC         4-0 Excelsior       
[Jan 29]
Heerenveen      0-0 Groningen       
Ajax            3-0 ADO             
PEC             1-2 Twente          
Vitesse         2-1 AZ              
Feyenoord       4-0 NEC             

Table:

 1.Feyenoord (Rotterdam)        20  16  3  1  54-12  51
 2.Ajax (Amsterdam)             20  14  4  2  42-14  46
 3.PSV (Eindhoven)              20  12  7  1  33-12  43  [C]
 4.SC Heerenveen                20   9  6  5  37-24  33
 5.AZ (Alkmaar)                 20   8  8  4  34-27  32
 6.FC Utrecht                   20   8  7  5  29-24  31
 7.Vitesse (Arnhem)             20   8  6  6  30-25  30
 8.FC Twente (Enschede)         20   8  6  6  30-27  30
 9.FC Groningen                 20   6  7  7  28-27  25
10.NEC (Nijmegen)                20   6  7  7  21-32  25
11.Willem II (Tilburg)          20   5  7  8  15-23  22
12.Heracles Almelo              20   5  6  9  23-32  21
13.Sparta Rotterdam             20   4  6 10  26-35  18  [P]
14.Excelsior (Rotterdam)        20   4  5 11  24-39  17
15.ADO Den Haag                 20   5  2 13  17-36  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.PEC Zwolle                   20   4  5 11  17-40  17
17.Roda JC Kerkrade             20   2 10  8  12-25  16
-------------------------------------------------------
18.Go Ahead Eagles (Deventer)   20   3  4 13  16-34  13  [P]

Europa League Playoff  

Nacompetitie

NB: promotion/relegation competition involving the nrs. 16 and 17
    of the eredivisie, the four period winners of the eerste divisie
    and the best 4 teams from the eerste divisie not qualified otherwise


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Table:

 1.VVV-Venlo                    22  16  2  4  42-14  50  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        22  14  4  4  58-30  46  [!]
 3.FC Volendam                  22  12  6  4  40-20  42
 4.MVV Maastricht               22  12  5  5  35-23  41
 5.NAC Breda                    22  11  5  6  38-30  38
 6.Helmond Sport                22  11  4  7  35-28  37  [*2]
 7.SC Cambuur (Leeuwarden)      22  11  3  8  38-30  36       [R]
 8.Almere City FC               22  11  3  8  46-41  36
 9.FC Eindhoven                 22  11  2  9  36-38  35
10.Jong PSV (Eindhoven)         22   9  7  6  31-22  34  [!]
11.RKC Waalwijk                  22   9  6  7  35-35  33
12.FC Emmen                     22   7  8  7  25-23  29
13.FC Den Bosch                 22   8  5  9  33-39  29
14.FC Oss                       22   8  2 12  46-58  26
15.Telstar (Velsen)             22   5  7 10  22-35  22
16.Jong FC Utrecht              22   5  5 12  28-43  20  [!]  [P]
17.Fortuna Sittard              22   6  4 12  23-42  19  [-3]
18.De Graafschap (Doetinchem)   22   5  3 14  36-41  18       [R]
19.FC Dordrecht                 22   4  5 13  28-42  17
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     22   1  2 19  14-55   5

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 5]
De Graafschap   4-1 Eindhoven       
Dordrecht       1-1 Oss             
Volendam        1-1 Almere City     
Fortuna         2-1 Achilles '29    
Helmond         2-2 MVV             
NAC             4-1 Jong Utrecht    
VVV             2-1 Cambuur         
[Aug 8]
Jong Ajax       1-1 Emmen           
Jong PSV        5-4 Den Bosch       
RKC             1-0 Telstar         

Round 2
[Aug 12]
Achilles '29    1-2 NAC             
Almere City     1-4 Jong Ajax       
Den Bosch       2-1 De Graafschap   
Eindhoven       0-1 Volendam        
Emmen           1-0 RKC             
Oss             3-1 Helmond         
MVV             1-2 VVV             
Cambuur         1-1 Jong PSV        
Telstar         1-1 Fortuna         
[Aug 15]
Jong Utrecht    1-1 Dordrecht       

Round 3 [Aug 19]
De Graafschap   3-1 Jong Utrecht    
Dordrecht       0-1 Cambuur         
Volendam        3-0 Telstar         
Fortuna         2-1 Almere City     
Helmond         1-2 Achilles '29    
Jong Ajax       5-2 Den Bosch       
Jong PSV        1-0 Emmen           
NAC             1-2 MVV             
RKC             1-2 Eindhoven       
VVV             2-0 Oss             

Round 4 [Aug 22]
Den Bosch       2-5 Volendam        
Dordrecht       1-2 NAC             
Eindhoven       2-1 Achilles '29    
Emmen           2-0 Almere City     
Jong Ajax       2-1 Fortuna         
Jong Utrecht    1-3 RKC             
MVV             3-0 Oss             
Cambuur         1-1 De Graafschap   
Telstar         4-2 Helmond         
VVV             1-2 Jong PSV        

Round 5
[Aug 26]
Almere City     4-0 Eindhoven       
De Graafschap   0-2 VVV             
Oss             0-2 Telstar         
Volendam        0-1 Emmen           
Fortuna         3-2 Dordrecht       
Helmond         1-0 Cambuur         
Jong PSV        2-0 Jong Utrecht    
NAC             0-0 Den Bosch       
RKC             3-2 Jong Ajax       
[Aug 28]
Achilles '29    2-3 MVV             

Round 6
[Sep 9]
Den Bosch       2-1 Oss             
Dordrecht       1-1 RKC             
Eindhoven       1-1 MVV             
Emmen           1-2 Helmond         
NAC             1-1 Jong PSV        
Cambuur         4-1 Almere City     
Telstar         2-1 De Graafschap   
VVV             0-1 Volendam        
[Sep 12]
Jong Ajax       7-1 Achilles '29    
Jong Utrecht    3-0 Fortuna         

Round 7 [Sep 16]
Achilles '29    1-2 Telstar         
Almere City     4-1 Den Bosch       
De Graafschap   3-0 Emmen           
Oss             6-2 Eindhoven       
Volendam        2-2 Jong Utrecht    
Fortuna         3-0 Cambuur         
Helmond         2-1 VVV             
Jong PSV        3-2 Dordrecht       
MVV             1-0 Jong Ajax       
RKC             2-4 NAC             

Round 8
[Sep 23]
Almere City     2-1 MVV             
Emmen           3-0 Den Bosch       
Helmond         1-1 RKC             
NAC             1-0 De Graafschap   
Cambuur         3-1 Achilles '29    
Telstar         1-4 Eindhoven       
VVV             2-0 Jong Utrecht    
[Sep 24]
Dordrecht       1-0 Volendam        
[Sep 26]
Jong Ajax       7-0 Oss             
Jong PSV        3-0 Fortuna         

Round 9 [Sep 30]
Achilles '29    0-3 VVV             
De Graafschap   2-3 Dordrecht       
Den Bosch       0-0 Telstar         
Eindhoven       2-1 Jong Ajax       
Oss             2-3 Almere City     
Volendam        2-1 NAC             
Fortuna         2-2 Emmen           
Jong Utrecht    1-0 Helmond         
MVV             2-1 Cambuur         
RKC             1-1 Jong PSV        

Round 10
[Oct 14]
Achilles '29    1-1 Jong Utrecht    
Almere City     1-0 Jong PSV        
Den Bosch       3-1 Cambuur         
Eindhoven       0-1 Emmen           
Oss             2-5 RKC             
Fortuna         2-0 VVV             
Helmond         2-0 Volendam        
Telstar         2-0 NAC             
[Oct 16]
MVV             2-1 Dordrecht       
[Oct 17]
Jong Ajax       4-2 De Graafschap   

Round 11 [Oct 21]
De Graafschap   2-4 Helmond         
Dordrecht       1-4 Almere City     
Emmen           0-0 Telstar         
Volendam        1-1 Jong Ajax       
Jong Utrecht    1-2 MVV             
Jong PSV        4-1 Eindhoven       
NAC             3-1 Fortuna         
RKC             2-0 Achilles '29    
VVV             3-1 Den Bosch       
Cambuur         4-2 Oss             

Round 12
[Oct 28]
Achilles '29    0-0 De Graafschap   
Almere City     1-0 Helmond         
Den Bosch       1-0 Jong Utrecht    
Oss             3-4 NAC             
MVV             1-2 Volendam        
Telstar         0-0 Jong PSV        
[Oct 30]
Eindhoven       2-0 Cambuur         
Emmen           2-1 Dordrecht       
Fortuna         0-1 RKC             
[Oct 31]
Jong Ajax       0-4 VVV             

Round 13 [Nov 4]
Almere City     1-0 Achilles '29    
De Graafschap   5-0 Fortuna         
Eindhoven       2-1 Jong Utrecht    
Oss             2-2 Emmen           
Helmond         1-0 Jong PSV        
Jong Ajax       2-1 NAC             
MVV             2-1 Telstar         
RKC             0-2 Den Bosch       
Cambuur         2-1 Volendam        
VVV             3-1 Dordrecht       

Round 14
[Nov 18]
Achilles '29    1-2 Oss             
Den Bosch       0-2 Eindhoven       
Dordrecht       1-4 Helmond         
Emmen           0-1 Cambuur         
Volendam        1-1 RKC             
Fortuna         2-3 MVV             
NAC             0-0 VVV             
Telstar         3-6 Almere City     
[Nov 21]
Jong Utrecht    2-2 Jong Ajax       
Jong PSV        1-0 De Graafschap   

Round 15 [Nov 25]
Achilles '29    0-4 Emmen           
Almere City     0-2 VVV             
Eindhoven       2-1 Dordrecht       
Oss             4-2 Jong Utrecht    
Volendam        1-0 Jong PSV        
Helmond         1-0 Fortuna         
Jong Ajax       2-1 Telstar         
MVV             3-0 Den Bosch       
RKC             2-1 De Graafschap   
Cambuur         3-1 NAC             

Round 16 [Nov 28]
De Graafschap   1-1 Volendam        
Den Bosch       2-1 Achilles '29    
Dordrecht       0-2 Jong Ajax       
Emmen           0-0 MVV             
Fortuna         1-1 Eindhoven       
Jong Utrecht    1-1 Almere City     
Jong PSV        2-4 Oss             
NAC             0-0 Helmond         
Telstar         0-3 Cambuur         
VVV             4-0 RKC             

Round 17 [Dec 2]
De Graafschap   3-5 Oss             
Dordrecht       2-2 Den Bosch       
Volendam        3-0 Fortuna         
Helmond         3-0 Eindhoven       
Jong Utrecht    3-1 Emmen           
Jong PSV        4-0 Achilles '29    
NAC             3-1 Almere City     
RKC             2-0 MVV             
Cambuur         1-3 Jong Ajax       
VVV             1-1 Telstar         

Round 18 [Dec 9]
Achilles '29    0-6 Volendam        
Almere City     6-2 RKC             
Den Bosch       1-1 Helmond         
Eindhoven       6-2 NAC             
Emmen           1-2 VVV             
Oss             3-1 Fortuna         
Jong Ajax       1-0 Jong PSV        
MVV             2-0 De Graafschap   
Cambuur         4-2 Jong Utrecht    
Telstar         0-0 Dordrecht       

Round 19
[Dec 16]
De Graafschap   4-1 Almere City     
Dordrecht       3-0 Achilles '29    
Volendam        3-1 Oss             
Fortuna         0-4 Den Bosch       
Helmond         2-4 Jong Ajax       
NAC             3-1 Emmen           
VVV             1-0 Eindhoven       
[Dec 18]
RKC             2-2 Cambuur         
[Dec 19]
Jong Utrecht    2-1 Telstar         
Jong PSV        0-0 MVV             

Halfway Table:

 1.VVV-Venlo                    19  13  2  4  35-13  41  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        19  12  3  4  50-26  39  [!]
 3.MVV Maastricht               19  11  4  4  31-20  37
 4.FC Volendam                  19  10  5  4  34-17  35
 5.Jong PSV (Eindhoven)         19   9  5  5  30-19  32  [!]
 6.Almere City FC               19  10  2  7  39-33  32
 7.Helmond Sport                19   9  4  6  30-24  31  [*2]
 8.NAC Breda                    19   9  4  6  33-29  31
 9.SC Cambuur (Leeuwarden)      19   9  3  7  33-28  30       [R]
10.RKC Waalwijk                  19   8  5  6  30-31  29
11.FC Eindhoven                 19   9  2  8  30-34  29
12.FC Emmen                     19   7  5  7  23-21  26
13.FC Den Bosch                 19   7  4  8  29-37  25
14.FC Oss                       19   7  2 10  41-50  23
15.Telstar (Velsen)             19   5  6  8  21-29  21
16.De Graafschap (Doetinchem)   19   5  3 11  33-33  18       [R]
17.Jong FC Utrecht              19   4  5 10  25-36  17  [!]  [P]
18.Fortuna Sittard              19   5  3 11  21-39  15  [-3]
19.FC Dordrecht                 19   3  5 11  23-35  14
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     19   1  2 16  13-50   5

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons

Round 20
[Jan 13]
Achilles '29    0-1 Fortuna         
Almere City     2-2 Volendam        
Eindhoven       2-1 De Graafschap   
Emmen           0-0 Jong Ajax       
MVV             2-0 Helmond         
Cambuur         0-2 VVV             
Telstar         0-4 RKC             
Den Bosch       0-0 Jong PSV        
Oss             4-2 Dordrecht       
[Jan 16]
Jong Utrecht    0-2 NAC             

Round 21
[Jan 20]
De Graafschap   0-3 Den Bosch       
Dordrecht       3-0 Jong Utrecht    
Volendam        3-1 Eindhoven       
Fortuna         1-1 Telstar         
Helmond         3-1 Oss             
NAC             2-0 Achilles '29    
RKC             1-1 Emmen           
[Jan 21]
Jong PSV        0-2 Cambuur         
[Jan 22]
VVV             2-1 MVV             
[Jan 30]
Jong Ajax       6-3 Almere City     

Round 22
[Jan 27]
Achilles '29    1-2 Helmond         
Almere City     2-0 Fortuna         
Den Bosch       1-2 Jong Ajax       
Eindhoven       3-0 RKC             
Emmen           1-1 Jong PSV        
Oss             0-3 VVV             
MVV             1-1 NAC             
Telstar         0-1 Volendam        
[Jan 28]
Cambuur         3-0 Dordrecht       
[Jan 30]
Jong Utrecht    3-2 De Graafschap   

Table:

 1.VVV-Venlo                    22  16  2  4  42-14  50  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Jong Ajax (Amsterdam)        22  14  4  4  58-30  46  [!]
 3.FC Volendam                  22  12  6  4  40-20  42
 4.MVV Maastricht               22  12  5  5  35-23  41
 5.NAC Breda                    22  11  5  6  38-30  38
 6.Helmond Sport                22  11  4  7  35-28  37  [*2]
 7.SC Cambuur (Leeuwarden)      22  11  3  8  38-30  36       [R]
 8.Almere City FC               22  11  3  8  46-41  36
 9.FC Eindhoven                 22  11  2  9  36-38  35
10.Jong PSV (Eindhoven)         22   9  7  6  31-22  34  [!]
11.RKC Waalwijk                  22   9  6  7  35-35  33
12.FC Emmen                     22   7  8  7  25-23  29
13.FC Den Bosch                 22   8  5  9  33-39  29
14.FC Oss                       22   8  2 12  46-58  26
15.Telstar (Velsen)             22   5  7 10  22-35  22
16.Jong FC Utrecht              22   5  5 12  28-43  20  [!]  [P]
17.Fortuna Sittard              22   6  4 12  23-42  19  [-3]
18.De Graafschap (Doetinchem)   22   5  3 14  36-41  18       [R]
19.FC Dordrecht                 22   4  5 13  28-42  17
-------------------------------------------------------
20.Achilles '29 (Groesbeek)     22   1  2 19  14-55   5

[*1] runners-up 1st period (rounds 1-9) behind Jong PSV, qualified for promotion playoff
[*2] runners-up 2nd period (rounds 10-18) behind VVV-Venlo, qualified for promotion playoff

[!] Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Utrecht cannot be promoted nor enter the nacompetitie

NB: Fortuna Sittard 3 points deducted for financial reasons


2015/16.

2015/16 (amateur level).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Feb 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.