Cyprus 2011/12


A' Kategoria
B' Kategoria
G' Kategoria
D' Kategoria

A' Kategoria

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.AEL Lemesou                       26  18  6  2  33- 7  60  Group A
 2.Omonia Lefkosias                  26  17  6  3  47-16  57  Group A
 3.APOEL Lefkosias                   26  17  5  4  39-13  56  Group A
 4.Anorthosis Ammochostou            26  15  7  4  30-12  52  Group A
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AEK Larnakas                      26  11  9  6  33-21  42  Group B
 6.Nea Salamina Ammochostou          26  10  6 10  33-41  36  Group B
 7.Apollon Lemesou                   26  10  4 12  31-39  34  Group B
 8.Alki Larnakas                     26  10  4 12  32-40  34  Group B
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Olympiakos Lefkosias              26   7  9 10  29-34  30  Group G
10.Enosis Neon Paralimniou           26   8  5 13  17-24  29  Group G
11.Ethnikos Achnas                   26   7  8 11  21-23  29  Group G
12.Aris Lemesou                      26   7  6 13  27-35  27  Group G
------------------------------------------------------------
13.Anagennisi Derynias               26   2  5 19  16-45  11  Relegated
14.Ermis Aradippou                   26   1  4 21  12-50   7  Relegated

Cross-Table:

AEK Larnakas                 0-0  2-0  2-0  1-1  0-0  1-1  1-0  0-2  2-0  2-1  6-0  1-1  2-1
AEL Lemesou             2-0       1-0  1-0  0-0  0-0  3-0  1-0  1-0  2-0  0-0  2-0  3-2  0-3
Alki Larnakas           2-2  1-2       4-0  1-3  2-1  2-1  1-0  1-0  3-0  0-1  0-1  4-2  0-3
Anagennisi Derynias     0-3  0-1  1-2       0-2  1-2  4-1  1-1  0-2  2-1  0-0  1-2  0-1  1-1
Anorthosis Ammochostou  0-1  0-1  0-0  1-0       2-0  2-0  2-2  1-0  1-0  2-0  1-1  2-1  0-1
APOEL Lefkosias         3-0  0-1  3-1  2-0  0-0       2-1  1-0  1-0  2-0  2-1  1-0  0-0  0-0
Apollon Lemesou         0-3  0-3  5-1  1-0  1-1  0-2       1-2  2-0  2-0  2-0  3-2  2-0  2-5
Aris Lemesou            1-1  0-1  1-1  2-0  1-0  0-1  2-0       1-0  3-0  1-4  2-3  2-3  1-1
Enosis Neon Paralimniou 1-0  0-4  2-0  2-0  0-1  0-2  1-1  2-0       1-0  0-0  0-2  0-1  1-1
Ermis Aradippou         0-1  0-0  1-1  3-2  0-1  1-4  0-2  1-5  0-1       0-0  2-2  1-3  0-2
Ethnikos Achnas         1-0  0-1  2-0  1-1  0-1  0-3  0-1  4-0  1-1  2-1       1-0  0-1  0-1
Nea Salamis Ammochostou 1-1  0-3  0-1  5-2  0-3  1-0  1-2  2-0  1-1  1-0  1-0       1-1  1-4
Olympiakos Lefkosias    1-1  0-0  2-3  0-0  1-2  1-4  0-0  0-0  2-0  3-1  1-1  2-3       0-2
Omonia Lefkosias        2-0  1-0  4-1  2-0  0-1  1-3  2-0  3-0  1-0  2-0  1-1  2-2  1-0

Playoff Stage

Group A | Group B | Group G

Group A

Final Table:

 1.AEL Lemesou                       32  20  8  4  37-10  68  Champions
 3.APOEL Lefkosias                   32  20  6  6  46-19  66
 2.Omonia Lefkosias                  32  20  6  6  56-23  66
 4.Anorthosis Ammochostou            32  17  8  7  36-22  59

Cross-Table:

AEL Lemesou                  0-0  1-0  2-0
APOEL Lefkosias         1-0       1-2  1-2
Anorthosis Ammochostou  1-1  1-2       0-4
Omonia Lefkosias        1-0  1-2  1-2

Group B

Final Table:

 5.AEK Larnakas                      32  13 10  9  40-27  49
 6.Apollon Lemesou                   32  12  7 13  36-43  43
 7.Nea Salamina Ammochostou          32  11 10 11  39-47  43
 8.Alki Larnakas                     32  12  6 14  35-45  42

Cross-Table:

Alki Larnakas                1-0  0-2  1-0
Apollon Lemesou         0-0       1-0  1-1
AEK Larnakas            3-1  0-1       1-2
Nea Salamis Ammochostou 0-0  2-1  1-1

Group G

Final Table:

 9.Ethnikos Achnas                   32  10 10 12  31-30  40
10.Olympiakos Lefkosias              32  10  9 13  36-44  39
11.Enosis Neon Paralimniou           32  11  5 16  26-29  38
------------------------------------------------------------
12.Aris Lemesou                      32   8  8 16  32-44  32  Relegated

Cross-Table:

Aris Lemesou                 0-2  2-2  1-0
Enosis Neon Paralimniou 1-0       1-2  5-0
Ethnikos Achnas         1-1  2-0       2-1
Olympiakos Lefkosias    3-1  1-0  2-1

B' Kategoria

Regular Stage | Promotion Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Doxa Katokopias                   26  14  8  4  36-20  50  Promotion Playoff
 2.AO Agias Napas                    26  14  7  5  39-17  49  Promotion Playoff
 3.Athlitiki Enosi Pafos             26  15  4  7  40-23  49  Promotion Playoff
 4.PAEEK Kerynias                    26   9  9  8  24-28  36  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Othellos Athienou                 26   9  7 10  30-31  34
 6.Akritas Chlorakas                 26   9  7 10  37-40  34
 7.Onisillos Sotiras                 26   9  7 10  23-26  34
 8.Ethnikos Assias                   26   9  7 10  29-38  34
 9.APEP Pitsilias                    26   9  6 11  26-38  33
10.Omonia Aradippou                  26   7 11  8  40-34  32
11.Halkanoras Daliou                 26   6 14  6  28-29  32
------------------------------------------------------------
12.APOP/Kinyras Pegias               26  13  4  9  41-23  31  [-12]  Relegated
13.Enosis Neon Pareklisias           26   7  7 12  21-33  28  Relegated
14.Atromitos Geroskipou              26   1  4 21  10-44   4  [-3]  Relegated

Cross-Table:

Akritas Chlorakas            3-0  0-1  3-1  1-1  0-0  1-0  2-2  1-0  2-2  1-0  2-1  4-0  0-1
APEP Pitsilias          1-1       2-1  2-0  1-5  2-3  2-1  0-1  3-0  3-2  0-0  1-0  0-1  1-0
APOP/Kinyras Pegias     3-1  6-0       3-0  1-2  0-0  3-0  2-3  0-2  2-1  0-1  4-1  0-0  0-1
Atromitos Geroskipou    0-1  1-0  0-1       0-0  0-1  1-2  0-1  0-1  1-3  1-1  0-3  0-1  0-1
AO Agias Napas          4-0  1-0  2-0  3-0       1-0  0-0  2-1  0-1  1-0  3-1  4-1  1-0  2-0
Doxa Katakopias         3-1  1-1  1-2  1-0  1-1       2-0  4-0  1-0  1-1  2-0  1-0  2-1  2-1
Enosis Neon Pareklisias 3-1  0-1  0-4  2-1  1-1  0-0       1-1  0-1  1-1  2-0  1-0  1-0  0-1
Ethnikos Assias         0-2  2-1  1-3  1-0  2-1  2-3  1-1       4-4  2-1  1-0  0-0  0-1  0-2
Halkanoras Daliou       2-2  0-0  1-1  3-1  0-0  3-3  2-1  0-2       1-1  0-0  1-1  1-1  2-2
Omonia Aradippou        3-3  1-1  1-1  0-0  0-2  2-2  3-0  0-0  1-0       3-1  2-0  6-3  4-2
Onisilios Sotiras       3-1  1-2  0-1  2-1  0-0  0-1  2-0  2-0  0-0  1-0       0-2  1-1  2-1
Othellos Athienou       3-1  3-1  1-2  1-1  2-1  1-0  1-1  4-2  1-1  1-0  1-2       1-0  1-1
PAEEK Kerynias          3-2  1-1  1-0  3-0  1-0  1-0  2-1  0-0  1-1  1-1  1-2  0-0       0-3
Athl. Enosi Pafos       3-1  3-0  1-0  4-1  3-1  0-1  1-2  2-0  2-1  2-1  1-1  2-0  0-0

Promotion Playoff

Final Table:

 1.AO Agias Napas                    32  20  7  5  53-20  67  Promoted
 2.Doxa Katokopias                   32  18  8  6  47-26  62  Promoted
 3.Athlitiki Enosi Pafos             32  17  4 11  47-34  55  Promoted
------------------------------------------------------------
 4.PAEEK Kerynias                    32   9  9 14  27-43  36 

Cross-Table:

AO Agias Napas               2-1  4-1  1-0
Doxa Katakopias         0-1       1-0  6-2
Athl. Enosi Pafos       1-3  1-2       2-0
PAEEK Kerynias          0-3  0-1  1-2

G' Kategoria

Final Table:

 1.AEK Kouklion                      26  20  1  5  62-16  61  Promoted
 2.Nikos & Sokratis Erimis           26  16  5  5  42-26  53  Promoted
 3.AEZ Zakakiou                      26  16  4  6  43-28  52  Promoted
------------------------------------------------------------
 4.ASIL Lysis                        26  13  7  6  56-26  46
 5.Adonis Daliou                     26  12  6  8  43-33  42
 6.ENAD Polis Chrysochous            26  10  8  8  39-33  38
 7.Spartakos Kitiou                  26  11  4 11  36-28  37
 8.Digenis Akritas Morfou            26   9  6 11  33-35  33
 9.Frenaros FC 2000                  26   6 14  6  29-33  32
10.Elpida Xylofagou                  26   8  7 11  26-36  31
11.PO Ormideias 2006                 26   8  6 12  27-33  30
------------------------------------------------------------
12.Ahyronas Liopetriou               26   8  4 14  32-46  28  Relegated
13.Anagennisi Germasogias            26   5  8 13  21-38  23  Relegated
14.POL/AE Maroniou                   26   0  0 26   0-78   0  Relegated

NB: POL/AE Maroniou had all matches awarded 0-3 against them

D' Kategoria

Final Table:

 1.Digenis Oroklinis                 28  19  7  2  69-24  64  Promoted
 2.Karmiotissa Pano Polemidion       28  17  6  5  60-22  57  Promoted
 3.Ethnikos Latsion                  28  14  5  9  33-23  47  Promoted
------------------------------------------------------------
 4.PO Xylotympou 2006                28  12 10  6  41-22  46
 5.EN ThOI Kato Lakatamias           28  12 10  6  31-19  46
 6.Konstantios & Euripidis Trahoniou 28  12  5 11  42-43  41
 7.Foinikas Agias Marinas Hrusohous  28  10  8 10  31-29  38
 8.Kissos FC                         28  11  5 12  53-53  38
 9.Elpida Astromeriti                28   9  9 10  37-41  36
10.Iraklis Gerolakkou                28  10  6 12  38-44  36
11.MEAP Pera Choriou                 28   8 11  9  35-30  35
12.Dynamo Pervolion                  28  11  2 15  33-49  35
------------------------------------------------------------
13.Kedros Agias Marinas Skullouras   28  10  5 12  26-39  35  Relegated
14.AEK Korakou                       28   4  2 21  21-68  14  Relegated
15.AEK Kuthreas                      28   2  5 21  22-66  11  Relegated

Promoted: EN Upsona 2005, Amathous Agiou Tuhona, Livadiakos/Salamina Livadion;
          POL/AE Maroniou (relegated from third level) do not enter 2012/13

2010/11.

2012/13.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of top scorers.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 17 Jan 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.