Argentina - Domestic Championship 1946

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
---------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo de Almagro   30   20    6    4    90    37   46  Champions
 2. Boca Juniors             30   19    4    7    68    38   42  Cup winners
 3. River Plate              30   17    7    6    59    34   41 
 4. Racing Club              30   18    3    9    69    48   39 
 5. Estudiantes LPG          30   16    2   12    61    51   34 
 6. Independiente (Ave)      30   13    8    9    56    53   34 
 7. Rosario Central          30   13    3   14    69    72   29 
 8. Platense                 30   10    8   12    48    47   28 
 9. Huracán (BUE)            30   12    4   14    57    68   28 
10. Newell's Old Boys        30   10    7   13    51    44   27 
11. Vélez Sarsfield          30   11    4   15    52    62   26 
12. Lanús                    30    8   10   12    55    70   26 
13. Chacarita Juniors        30   11    2   17    52    62   24 
14. Tigre                    30    8    5   17    55    81   21 
15. Atlanta                  30    7    6   17    51    82   20 
---------------------------------------------------------------
16. Ferro Carril Oeste (BUE) 30    6    3   21    29    73   15  Relegated

Round 1 [Apr 21]:
Boca Juniors             2:2 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:6 Vélez Sarsfield
Huracán (BUE)            0:1 Chacarita Juniors        [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      0:2 Estudiantes LPG
Lanús                    0:1 Racing Club
River Plate              2:1 Newell's Old Boys
Rosario Central          2:2 Platense
Tigre                    1:3 San Lorenzo de Almagro

Round 2 [May 5]:
Chacarita Juniors        3:1 Atlanta
Estudiantes LPG          2:3 Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:4 Boca Juniors
Newell's Old Boys        1:1 Lanús
Platense                 1:4 River Plate
Racing Club              3:2 Huracán (BUE)
San Lorenzo de Almagro   3:3 Independiente (Ave)
Vélez Sarsfield          5:2 Tigre

Round 3 [May 12]:
Atlanta                  1:0 Racing Club              [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Boca Juniors             5:2 Chacarita Juniors
Huracán (BUE)            1:1 Newell's Old Boys        [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      4:1 Vélez Sarsfield
Lanús                    0:3 Platense
River Plate              3:1 Estudiantes LPG
Rosario Central          1:4 San Lorenzo de Almagro
Tigre                    1:0 Ferro Carril Oeste (BUE) 

Round 4 [May 19]:
Estudiantes LPG          4:3 Lanús
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:0 Independiente (Ave)
Newell's Old Boys        4:0 Atlanta
Platense                 3:1 Huracán (BUE)
Racing Club              4:1 Chacarita Juniors
San Lorenzo de Almagro   1:1 River Plate
Tigre                    0:3 Boca Juniors
Vélez Sarsfield          3:0 Rosario Central

Round 5 [May 26]:
Atlanta                  5:2 Platense
Boca Juniors             4:1 Racing Club
Chacarita Juniors        1:0 Newell's Old Boys
Huracán (BUE)            3:1 Estudiantes LPG
Independiente (Ave)      4:1 Tigre                    [at Racing Club]
Lanús                    1:0 San Lorenzo de Almagro
River Plate              2:1 Vélez Sarsfield
Rosario Central          1:1 Ferro Carril Oeste (BUE)

Round 6 [Jun 2]:
Estudiantes LPG          2:2 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:0 River Plate
Independiente (Ave)      1:0 Boca Juniors
Newell's Old Boys        3:1 Racing Club
Platense                 2:0 Chacarita Juniors
San Lorenzo de Almagro   2:3 Huracán (BUE)
Tigre                    2:3 Rosario Central
Vélez Sarsfield          1:1 Lanús

Round 7 [Jun 9]:
Atlanta                  1:3 San Lorenzo de Almagro   [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Boca Juniors             2:1 Newell's Old Boys
Chacarita Juniors        4:1 Estudiantes LPG
Huracán (BUE)            3:0 Vélez Sarsfield          [at San Lorenzo de Almagro]
Lanús                    2:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Racing Club              1:1 Platense
River Plate              1:1 Tigre
Rosario Central          6:0 Independiente (Ave)

Round 8 [Jun 16]:
Estudiantes LPG          1:0 Racing Club
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:2 Huracán (BUE)
Independiente (Ave)      2:1 River Plate
Platense                 1:1 Newell's Old Boys
Rosario Central          3:0 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   4:2 Chacarita Juniors
Tigre                    6:3 Lanús
Vélez Sarsfield          3:1 Atlanta

Round 9 [Jun 23]:
Atlanta                  3:2 Ferro Carril Oeste (BUE)
Boca Juniors             1:0 Platense
Chacarita Juniors        3:1 Vélez Sarsfield
Huracán (BUE)            3:3 Tigre                    [at San Lorenzo de Almagro]
Lanús                    1:1 Independiente (Ave)
Newell's Old Boys        2:0 Estudiantes LPG
Racing Club              2:2 San Lorenzo de Almagro
River Plate              3:1 Rosario Central

Round 10 [Jun 30]:
Estudiantes LPG          1:0 Platense
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:1 Chacarita Juniors
Independiente (Ave)      4:3 Huracán (BUE)
River Plate              2:0 Boca Juniors
Rosario Central          1:1 Lanús
San Lorenzo de Almagro   2:1 Newell's Old Boys
Tigre                    5:2 Atlanta
Vélez Sarsfield          1:2 Racing Club

Round 11 [Jul 14]:
Atlanta                  4:2 Independiente (Ave)      [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Boca Juniors             3:0 Estudiantes LPG
Chacarita Juniors        5:3 Tigre
Huracán (BUE)            5:2 Rosario Central          [at San Lorenzo de Almagro]
Lanús                    0:0 River Plate
Newell's Old Boys        4:2 Vélez Sarsfield
Platense                 0:0 San Lorenzo de Almagro
Racing Club              4:2 Ferro Carril Oeste (BUE) [at Independiente (Ave)]

Round 12 [Jul 21]:
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:1 Newell's Old Boys
Independiente (Ave)      3:2 Chacarita Juniors
Lanús                    4:2 Boca Juniors
River Plate              3:1 Huracán (BUE)
Rosario Central          4:3 Atlanta
San Lorenzo de Almagro   4:1 Estudiantes LPG
Tigre                    3:4 Racing Club
Vélez Sarsfield          1:1 Platense

Round 13 [Jul 28]:
Atlanta                  1:5 River Plate              [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Boca Juniors             2:1 San Lorenzo de Almagro
Chacarita Juniors        2:1 Rosario Central
Estudiantes LPG          6:2 Vélez Sarsfield
Huracán (BUE)            3:2 Lanús                    [at San Lorenzo de Almagro]
Newell's Old Boys        4:1 Tigre
Platense                 0:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Racing Club              1:3 Independiente (Ave)

Round 14: 
[Aug 4]
Rosario Central          1:3 Racing Club   
[Aug 11]
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:3 Estudiantes LPG
Huracán (BUE)            2:3 Boca Juniors             [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      0:0 Newell's Old Boys
Lanús                    5:3 Atlanta
River Plate              2:1 Chacarita Juniors
Tigre                    2:0 Platense
Vélez Sarsfield          0:5 San Lorenzo de Almagro

Round 15 [Aug 18]:
Atlanta                  5:4 Huracán (BUE)            [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Boca Juniors             3:0 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors        4:1 Lanús
Estudiantes LPG          5:0 Tigre
Newell's Old Boys        3:2 Rosario Central
Platense                 1:1 Independiente (Ave)
Racing Club              1:1 River Plate
San Lorenzo de Almagro   4:2 Ferro Carril Oeste (BUE)

Round 16 [Aug 25]:
Atlanta                  0:1 Boca Juniors             [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Chacarita Juniors        0:2 Huracán (BUE)
Estudiantes LPG          2:3 Independiente (Ave)
Newell's Old Boys        0:1 River Plate
Platense                 1:0 Rosario Central
Racing Club              5:1 Lanús
San Lorenzo de Almagro   2:0 Tigre
Vélez Sarsfield          0:2 Ferro Carril Oeste (BUE)

Round 17 [Sep 1]:
Atlanta                  1:1 Chacarita Juniors
Boca Juniors             6:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Huracán (BUE)            1:2 Racing Club              [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      1:2 San Lorenzo de Almagro
Lanús                    1:1 Newell's Old Boys
River Plate              3:2 Platense
Rosario Central          4:0 Estudiantes LPG
Tigre                    0:2 Vélez Sarsfield

Round 18:
[Sep 8]
Chacarita Juniors        abd Boca Juniors             [abandoned at 1:2 in 76]
Estudiantes LPG          0:1 River Plate
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:1 Tigre
Newell's Old Boys        4:0 Huracán (BUE)
Platense                 6:3 Lanús
Racing Club              3:0 Atlanta
San Lorenzo de Almagro   7:0 Rosario Central
Vélez Sarsfield          0:0 Independiente (Ave)
[Sep 17]
Chacarita Juniors        1:2 Boca Juniors             [remaining 14]

Round 19 [Sep 15]:
Atlanta                  1:2 Newell's Old Boys
Boca Juniors             5:3 Tigre
Chacarita Juniors        1:3 Racing Club
Huracán (BUE)            3:0 Platense                 [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      3:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Lanús                    3:4 Estudiantes LPG
River Plate              1:1 San Lorenzo de Almagro
Rosario Central          2:0 Vélez Sarsfield

Round 20:
[Sep 22]
Estudiantes LPG          5:1 Huracán (BUE)
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:4 Rosario Central
Newell's Old Boys        2:0 Chacarita Juniors
Platense                 2:2 Atlanta
Racing Club              4:1 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   5:1 Lanús
Tigre                    abd Independiente (Ave)      [abandoned at 1:3 in 69]              .
Vélez Sarsfield          2:1 River Plate
[Mmm dd]
Tigre                    2:4 Independiente (Ave)      [remaining 21, at Boca Juniors]
                                                     
Round 21 [Sep 29]:
Atlanta                  1:2 Estudiantes LPG
Boca Juniors             2:1 Independiente (Ave)
Chacarita Juniors        1:0 Platense
Huracán (BUE)            0:2 San Lorenzo de Almagro   [at Ferro Carril Oeste (BUE)]
Lanús                    2:1 Vélez Sarsfield
Racing Club              2:0 Newell's Old Boys
River Plate              4:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Rosario Central          2:5 Tigre

Round 22 [Oct 6]:
Estudiantes LPG          3:2 Chacarita Juniors
Ferro Carril Oeste (BUE) 5:2 Lanús
Independiente (Ave)      4:2 Rosario Central
Newell's Old Boys        1:4 Boca Juniors
Platense                 1:2 Racing Club
San Lorenzo de Almagro   6:1 Atlanta
Tigre                    1:1 River Plate              [at Chacarita Juniors]
Vélez Sarsfield          4:0 Huracán (BUE)

Round 23 [Oct 13]:
Atlanta                  2:2 Vélez Sarsfield
Boca Juniors             2:0 Rosario Central
Chacarita Juniors        3:4 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BUE)            2:1 Ferro Carril Oeste (BUE) [at Vélez Sarsfield]
Lanús                    2:0 Tigre
Newell's Old Boys        1:2 Platense
Racing Club              0:1 Estudiantes LPG
River Plate              2:0 Independiente (Ave)

Round 24 [Oct 20]:
Estudiantes LPG          4:1 Newell's Old Boys
Ferro Carril Oeste (BUE) 3:0 Atlanta
Independiente (Ave)      2:2 Lanús
Platense                 0:0 Boca Juniors
Rosario Central          3:1 River Plate
San Lorenzo de Almagro   5:0 Racing Club
Tigre                    2:2 Huracán (BUE)            [at Chacarita Juniors]
Vélez Sarsfield          4:1 Chacarita Juniors

Round 25: 
[Oct 27]
Atlanta                  3:2 Tigre
Boca Juniors             2:0 River Plate
Chacarita Juniors        1:2 Ferro Carril Oeste (BUE)
Huracán (BUE)            4:1 Independiente (Ave)      [at San Lorenzo de Almagro]
Lanús                    6:3 Rosario Central
Newell's Old Boys        abd San Lorenzo de Almagro   [abandoned at 2:3 in 88:50]
Platense                 1:0 Estudiantes LPG
Racing Club              5:1 Vélez Sarsfield
[Nov 11]
Newell's Old Boys        2:3 San Lorenzo de Almagro   [remaining 1:10, at Ferro Carril Oeste (BUE)]

Round 26 [Nov 10]:
Estudiantes LPG          4:1 Boca Juniors
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:3 Racing Club
Independiente (Ave)      3:1 Atlanta
River Plate              1:2 Lanús
Rosario Central          5:0 Huracán (BUE)
San Lorenzo de Almagro   5:1 Platense
Tigre                    3:1 Chacarita Juniors        [at Platense]
Vélez Sarsfield          5:2 Newell's Old Boys

Round 27 [Nov 17]:
Atlanta                  3:1 Rosario Central
Boca Juniors             1:1 Lanús
Chacarita Juniors        3:1 Independiente (Ave)
Estudiantes LPG          2:1 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BUE)            2:2 River Plate              [at San Lorenzo de Almagro]
Newell's Old Boys        5:0 Ferro Carril Oeste (BUE) [at Vélez Sarsfield]
Platense                 3:2 Vélez Sarsfield
Racing Club              5:2 Tigre

Round 28: 
[Nov 23]
Rosario Central          3:2 Chacarita Juniors
[Nov 24]
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:4 Platense
Independiente (Ave)      0:2 Racing Club
Lanús                    2:3 Huracán (BUE)            [at Boca Juniors]               
River Plate              6:1 Atlanta
San Lorenzo de Almagro   2:2 Boca Juniors
Tigre                    2:0 Newell's Old Boys
Vélez Sarsfield          1:0 Estudiantes LPG

Round 29: 
[Nov 30]
Estudiantes LPG          3:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
[Dec 1]
Atlanta                  1:1 Lanús
Boca Juniors             4:0 Huracán (BUE)
Chacarita Juniors        2:3 River Plate
Newell's Old Boys        1:1 Independiente (Ave)
Platense                 6:0 Tigre
Racing Club              4:6 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro   4:1 Vélez Sarsfield

Round 30 [Dec 8]:
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:3 San Lorenzo de Almagro
   [Cacheiro 77 / Martino 21, Pontoni 55, Silva 88]
Huracán (BUE)            1:0 Atlanta                  [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (Ave)      4:2 Platense
Lanús                    1:1 Chacarita Juniors
River Plate              2:1 Racing Club
Rosario Central          3:2 Newell's Old Boys
Tigre                    1:1 Estudiantes LPG
Vélez Sarsfield          2:1 Boca Juniors

San Lorenzo de Almagro won the championship in this round with the following
line-ups:

Ferro Carril Oeste (BUE): Mario Rizzo; Carlos Gianini, Arnaldo Vázquez; Nuncio 
                          Coccimano, Mario Lorenzo Santamarina, Ernesto 
                          Gutiérrez; Juan José Maril, Alfredo Borgnia, Pedro 
                          Cacheiro, Roberto Rodríguez, Alberto Piovano.

San Lorenzo de Almagro:   Mierko Blazina; José Vanzini, Oscar Alberto Basso; 
                          Ángel Zubieta, Salvador Grecco, Bartolomé Colombo; 
                          Mario Imbelloni, Armando Farro, René Alejandro 
                          Pontoni, Rinaldo Fioramonte Martino, Oscar Silva.

Referee:                  José Cangaro. 
Att.: 25.000. 
Field: Ferro Carril Oeste (BUE).

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
---------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo de Almagro   30   20    6    4    90    37   46  Champions
 2. Boca Juniors             30   19    4    7    68    38   42  Cup winners
 3. River Plate              30   17    7    6    59    34   41 
 4. Racing Club              30   18    3    9    69    48   39 
 5. Estudiantes LPG          30   16    2   12    61    51   34 
 6. Independiente (Ave)      30   13    8    9    56    53   34 
 7. Rosario Central          30   13    3   14    69    72   29 
 8. Platense                 30   10    8   12    48    47   28 
 9. Huracán (BUE)            30   12    4   14    57    68   28 
10. Newell's Old Boys        30   10    7   13    51    44   27 
11. Vélez Sarsfield          30   11    4   15    52    62   26 
12. Lanús                    30    8   10   12    55    70   26 
13. Chacarita Juniors        30   11    2   17    52    62   24 
14. Tigre                    30    8    5   17    55    81   21 
15. Atlanta                  30    7    6   17    51    82   20 
---------------------------------------------------------------
16. Ferro Carril Oeste (BUE) 30    6    3   21    29    73   15  Relegated



1945.

1946 (2nd level).

1947.

list of champions.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Norberto Augusto Gorgazzi, in memoriam.

With thanks to Fernando Serra and Carlos Durhand.

Sources: [CIHF -], [Ram -2], newspapers: La Capital, La Prensa and La Nación

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 18 May 2007

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2000/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.