Argentina - Domestic Championship 1961

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
---------------------------------------------------------------
 1. Racing Club              30   19    9    2    68    39   47 Champion
 2. San Lorenzo de Almagro   30   16    8    6    56    35   40
 3. River Plate              30   15    8    7    53    30   38
 4. Atlanta                  30   13   11    6    49    34   37
 5. Boca Juniors             30   14    7    9    57    33   35
 6. Independiente (Ave)      30   12    9    9    46    40   33
 7. Vélez Sarsfield          30   10   11    9    43    38   31
 8. Chacarita Juniors        30   12    7   11    49    53   31
 9. Gimnasia y Esgrima LPG   30   12    4   14    56    53   28
10. Huracán (BUE)            30    7   11   12    43    51   25
11. Argentinos Juniors       30   10    4   16    42    56   24
12. Lanús                    30    7   10   13    36    59   24 Relegated
13. Rosario Central          30    7    9   14    54    69   23
14. Estudiantes LPG          30    4   14   12    29    47   22
15. Ferro Carril Oeste (BUE) 30    8    5   17    38    55   21
16. Los Andes (LdZ)          30   10    1   19    38    65   21 Relegated

Round 1 [Apr 16]:
Atlanta                  2:0 Chacarita Juniors
Gimnasia y Esgrima LPG   7:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Los Andes (LdZ)          0:3 Independiente (Ave)      [at Quilmes]
Racing Club              3:2 Argentinos Juniors
River Plate              5:2 Lanús
Rosario Central          0:0 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   5:2 Huracán (BUE)
Vélez Sarsfield          0:0 Estudiantes LPG

Round 2 [Apr 23]:
Argentinos Juniors       1:1 Gimnasia y Esgrima LPG
Boca Juniors             0:1 Racing Club
Chacarita Juniors        0:3 River Plate
Estudiantes LPG          0:0 Atlanta
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:0 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BUE)            2:2 Vélez Sarsfield
Independiente (Ave)      3:3 Lanús                    [at Racing Club]
Los Andes (LdZ)          0:0 Rosario Central          [at Quilmes]

Round 3 [Apr 30]:
Atlanta                  4:2 Huracán (BUE)
Gimnasia y Esgrima LPG   1:3 Boca Juniors
Lanús                    0:0 Chacarita Juniors
Racing Club              3:0 Los Andes (LdZ)
River Plate              2:0 Estudiantes LPG
Rosario Central          1:1 Independiente (Ave)
San Lorenzo de Almagro   1:4 Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield          2:2 Ferro Carril Oeste (BUE)

Round 4 [May 7]:
Argentinos Juniors       2:5 Rosario Central
Boca Juniors             0:1 Los Andes (LdZ)
Chacarita Juniors        2:3 Vélez Sarsfield
Estudiantes LPG          1:1 San Lorenzo de Almagro
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:3 Racing Club
Huracán (BUE)            0:3 Gimnasia y Esgrima LPG
Independiente (Ave)      1:1 River Plate              [at Racing Club]
Lanús                    0:1 Atlanta

Round 5 [May 14]:
Atlanta                  1:1 River Plate
Boca Juniors             2:0 Independiente (Ave)
Gimnasia y Esgrima LPG   1:1 Estudiantes LPG
Los Andes (LdZ)          3:0 Argentinos Juniors       [at Banfield]
Racing Club              2:0 Huracán (BUE)
Rosario Central          3:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
San Lorenzo de Almagro   1:0 Chacarita Juniors
Vélez Sarsfield          3:1 Lanús

Round 6 [May 21]:
Argentinos Juniors       0:3 Boca Juniors             [at Atlanta]
Chacarita Juniors        5:1 Gimnasia y Esgrima LPG
Estudiantes LPG          1:1 Racing Club
Ferro Carril Oeste (BUE) 6:2 Los Andes (LdZ)
Huracán (BUE)            2:2 Rosario Central
Independiente (Ave)      0:0 Atlanta                  [at Racing Club]
Lanús                    2:2 San Lorenzo de Almagro
River Plate              1:0 Vélez Sarsfield

Round 7 [May 28]:
Argentinos Juniors       0:1 Independiente (Ave)
Boca Juniors             4:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Gimnasia y Esgrima LPG   2:0 Lanús
Los Andes (LdZ)          1:0 Huracán (BUE)            [at Banfield]
Racing Club              7:2 Chacarita Juniors
Rosario Central          0:0 Estudiantes LPG
San Lorenzo de Almagro   1:3 River Plate
Vélez Sarsfield          1:3 Atlanta

Round 8 [Jul 8]:
Atlanta                  1:2 San Lorenzo de Almagro
Chacarita Juniors        2:1 Rosario Central
Estudiantes LPG          3:0 Los Andes (LdZ)
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:1 Argentinos Juniors
Huracán (BUE)            2:0 Boca Juniors
Independiente (Ave)      0:1 Vélez Sarsfield          [at Racing Club]
Lanús                    1:4 Racing Club
River Plate              0:1 Gimnasia y Esgrima LPG

Round 9 [Jul 16]:
Argentinos Juniors       2:1 Huracán (BUE)
Boca Juniors             4:0 Estudiantes LPG
Ferro Carril Oeste (BUE) 2:1 Independiente (Ave)
Gimnasia y Esgrima LPG   2:0 Atlanta
Los Andes (LdZ)          1:4 Chacarita Juniors        [at Banfield]
Racing Club              2:1 River Plate
Rosario Central          1:1 Lanús
San Lorenzo de Almagro   3:1 Vélez Sarsfield

Round 10 [Jul 23]:
Atlanta                  1:1 Racing Club
Chacarita Juniors        0:1 Boca Juniors
Estudiantes LPG          1:3 Argentinos Juniors
Huracán (BUE)            4:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Independiente (Ave)      0:0 San Lorenzo de Almagro   [at Racing Club]
Lanús                    1:2 Los Andes (LdZ)
River Plate              4:2 Rosario Central
Vélez Sarsfield          1:1 Gimnasia y Esgrima LPG

Round 11 [Jul 30]:
Argentinos Juniors       0:1 Chacarita Juniors
Boca Juniors             2:2 Lanús
Ferro Carril Oeste (BUE) 3:1 Estudiantes LPG
Gimnasia y Esgrima LPG   0:2 San Lorenzo de Almagro
Huracán (BUE)            0:2 Independiente (Ave)
Los Andes (LdZ)          0:2 River Plate              [at Banfield]
Racing Club              1:1 Vélez Sarsfield
Rosario Central          1:3 Atlanta

Round 12 [Aug 6]:
Atlanta                  4:0 Los Andes (LdZ)
Chacarita Juniors        1:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Estudiantes LPG          0:4 Huracán (BUE)
Independiente (Ave)      2:0 Gimnasia y Esgrima LPG   [at Racing Club]
Lanús                    1:0 Argentinos Juniors
River Plate              2:2 Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   2:2 Racing Club
Vélez Sarsfield          2:2 Rosario Central

Round 13 [Aug 13]:
Argentinos Juniors       1:1 River Plate              [at Atlanta]
Boca Juniors             2:3 Atlanta
Estudiantes LPG          3:3 Independiente (Ave)
Ferro Carril Oeste (BUE) 0:1 Lanús
Huracán (BUE)            2:2 Chacarita Juniors
Los Andes (LdZ)          0:1 Vélez Sarsfield          [at Banfield]
Racing Club              1:0 Gimnasia y Esgrima LPG
Rosario Central          4:0 San Lorenzo de Almagro

Round 14 [Aug 20]:
Atlanta                  1:2 Argentinos Juniors
Chacarita Juniors        1:1 Estudiantes LPG
Gimnasia y Esgrima LPG   2:1 Rosario Central
Independiente (Ave)      4:0 Racing Club
Lanús                    2:1 Huracán (BUE)
River Plate              1:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
San Lorenzo de Almagro   2:1 Los Andes (LdZ)
Vélez Sarsfield          1:1 Boca Juniors

Round 15:
[Aug 15]
Huracán (BUE)            0:0 River Plate
[Aug 27]
Argentinos Juniors       1:1 Vélez Sarsfield
Boca Juniors             1:0 San Lorenzo de Almagro
Estudiantes LPG          0:0 Lanús
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:4 Atlanta
Independiente (Ave)      1:0 Chacarita Juniors
Los Andes (LdZ)          2:1 Gimnasia y Esgrima LPG   [at Banfield]
Rosario Central          3:3 Racing Club

Round 16 [Sep 3]:
Argentinos Juniors       0:3 San Lorenzo de Almagro
Boca Juniors             0:2 Gimnasia y Esgrima LPG
Chacarita Juniors        3:2 Lanús
Estudiantes LPG          1:4 River Plate
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:1 Vélez Sarsfield
Huracán (BUE)            1:1 Atlanta
Independiente (Ave)      3:2 Rosario Central
Los Andes (LdZ)          0:3 Racing Club              [at Banfield]

Round 17 [Sep 10]:
Atlanta                  1:1 Estudiantes LPG
Gimnasia y Esgrima LPG   3:1 Argentinos Juniors
Lanús                    0:0 Independiente (Ave)
Racing Club              3:1 Boca Juniors
River Plate              0:2 Chacarita Juniors
Rosario Central          4:3 Los Andes (LdZ)
San Lorenzo de Almagro   2:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Vélez Sarsfield          0:1 Huracán (BUE)

Round 18 [Sep 17]:
Argentinos Juniors       0:1 Racing Club              [at Atlanta]
Boca Juniors             5:1 Rosario Central
Chacarita Juniors        1:0 Atlanta
Estudiantes LPG          0:1 Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste (BUE) 3:0 Gimnasia y Esgrima LPG
Huracán (BUE)            0:0 San Lorenzo de Almagro
Independiente (Ave)      2:1 Los Andes (LdZ)
Lanús                    1:1 River Plate

Round 19 [Sep 24]:
Atlanta                  3:2 Lanús
Gimnasia y Esgrima LPG   3:3 Huracán (BUE)
Los Andes (LdZ)          0:2 Boca Juniors             [at Banfield]
Racing Club              3:2 Ferro Carril Oeste (BUE)
River Plate              3:0 Independiente (Ave)
Rosario Central          0:2 Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro   3:0 Estudiantes LPG
Vélez Sarsfield          3:0 Chacarita Juniors

Round 20 [Oct 1]:
Argentinos Juniors       2:1 Los Andes (LdZ)
Chacarita Juniors        1:1 San Lorenzo de Almagro
Estudiantes LPG          2:1 Gimnasia y Esgrima LPG
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:0 Rosario Central
Huracán (BUE)            1:1 Racing Club
Independiente (Ave)      0:2 Boca Juniors
Lanús                    1:0 Vélez Sarsfield
River Plate              1:1 Atlanta

Round 21 [Oct 8]:
Atlanta                  4:2 Independiente (Ave)
Boca Juniors             1:3 Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima LPG   3:5 Chacarita Juniors
Los Andes (LdZ)          3:0 Ferro Carril Oeste (BUE) [at Quilmes]
Racing Club              2:1 Estudiantes LPG
Rosario Central          0:3 Huracán (BUE)
San Lorenzo de Almagro   3:0 Lanús
Vélez Sarsfield          2:1 River Plate

Round 22 [Oct 15]:
Atlanta                  2:2 Vélez Sarsfield
Chacarita Juniors        1:1 Racing Club
Estudiantes LPG          2:2 Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:2 Boca Juniors
Huracán (BUE)            1:3 Los Andes (LdZ)
Independiente (Ave)      5:2 Argentinos Juniors
Lanús                    3:1 Gimnasia y Esgrima LPG
River Plate              0:1 San Lorenzo de Almagro

Round 23 [Oct 22]:
Argentinos Juniors       1:3 Ferro Carril Oeste (BUE)
Boca Juniors             1:1 Huracán (BUE)
Gimnasia y Esgrima LPG   0:2 River Plate
Los Andes (LdZ)          0:3 Estudiantes LPG          [at Quilmes]
Racing Club              5:0 Lanús
Rosario Central          5:1 Chacarita Juniors
San Lorenzo de Almagro   0:0 Atlanta
Vélez Sarsfield          3:1 Independiente (Ave)

Round 24: 
[Oct 29]
Atlanta                  abd Gimnasia y Esgrima LPG   [abandoned at 2:1 in 57]
Chacarita Juniors        6:2 Los Andes (LdZ)
Estudiantes LPG          2:2 Boca Juniors
Huracán (BUE)            3:2 Argentinos Juniors
Independiente (Ave)      0:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
Lanús                    3:0 Rosario Central
River Plate              1:1 Racing Club
Vélez Sarsfield          2:3 San Lorenzo de Almagro
[Nov 10]
Atlanta                  2:1 Gimnasia y Esgrima LPG   [remaining 33] 

Round 25:
[Oct 31]
Boca Juniors             6:0 Chacarita Juniors
[Nov 1]
Argentinos Juniors       3:1 Estudiantes LPG
Ferro Carril Oeste (BUE) 1:1 Huracán (BUE)
Gimnasia y Esgrima LPG   1:0 Vélez Sarsfield
Los Andes (LdZ)          4:1 Lanús                    [at Quilmes]
Racing Club              2:0 Atlanta
Rosario Central          2:4 River Plate
San Lorenzo de Almagro   0:1 Independiente (Ave)

Round 26 [Nov 5]:
Atlanta                  3:1 Rosario Central
Chacarita Juniors        2:0 Argentinos Juniors
Estudiantes LPG          2:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Independiente (Ave)      4:3 Huracán (BUE)
Lanús                    0:5 Boca Juniors
River Plate              1:2 Los Andes (LdZ)
San Lorenzo de Almagro   4:1 Gimnasia y Esgrima LPG
Vélez Sarsfield          0:1 Racing Club

Round 27 [Nov 12]:
Argentinos Juniors       5:2 Lanús
Boca Juniors             3:1 River Plate
Ferro Carril Oeste (BUE) 4:0 Chacarita Juniors
Gimnasia y Esgrima LPG   4:3 Independiente (Ave)
Huracán (BUE)            2:0 Estudiantes LPG
Los Andes (LdZ)          2:0 Atlanta                  [at Quilmes]
Racing Club              3:2 San Lorenzo de Almagro
  [Sosa 3, Corbatta 15 pen, 75 pen; Sanfilippo 86 pen, Cabrera 89]
Rosario Central          4:3 Vélez Sarsfield          [at Newell's Old Boys]

Racing Club won the championship in this round with the following line-ups:

Racing Club:                 Osvaldo Jorge Negri; Norberto Anido, Juan Carlos Mesías;
                             Roberto Blanco, Anacleto Peano, Federico Sacchi;
                             Oreste Osmar Corbatta, Juan José Pizzuti,
                             Juan Carlos Oleniak, Rubén Héctor Sosa, Raúl Oscar Belén.

San Lorenzo de Almagro:     Vladimir Tarnawsky; Humberto Indalecio Cancino,
                            Silvio Ramón Ruiz; Juan Andrés Ríos,
                            Guillermo César Reynoso, Raúl Alberto Páez; Carlos Cabrera,
                            Miguel Ángel Ruiz, Oscar Pablo Rossi,
                            José Francisco Sanfilippo, Norberto Constante Boggio.

Referee:                    Manuel Velarde.

Att.:                       32,000.- tickets.

Round 28:
[Nov 21]
River Plate             3:0 Argentinos Juniors
[Nov 22]
Atlanta                 3:2 Boca Juniors
Chacarita Juniors       5:0 Huracán (BUE)
Gimnasia y Esgrima LPG  8:1 Racing Club
Independiente (Ave)     1:0 Estudiantes LPG
Lanús                   2:1 Ferro Carril Oeste (BUE)
San Lorenzo de Almagro  4:1 Rosario Central
Vélez Sarsfield         3:1 Los Andes (LdZ)

Round 29 [Nov 26]:
Argentinos Juniors      1:1 Atlanta
Boca Juniors            0:0 Vélez Sarsfield
Estudiantes LPG         1:1 Chacarita Juniors
Ferro Carril Oeste (BUE)1:3 River Plate
Huracán (BUE)           1:1 Lanús
Los Andes (LdZ)         3:5 San Lorenzo de Almagro   [at Quilmes]
Racing Club             1:1 Independiente (Ave)
Rosario Central         4:3 Gimnasia y Esgrima LPG

Round 30:
[Dec 1]
River Plate             1:0 Huracán (BUE)
[Dec 2]
Gimnasia y Esgrima LPG  2:0 Los Andes (LdZ)
[Dec 3]
Atlanta                 0:0 Ferro Carril Oeste (BUE)
Chacarita Juniors       1:1 Independiente (Ave)
Lanús                   1:1 Estudiantes LPG
Racing Club             6:2 Rosario Central
San Lorenzo de Almagro  3:0 Boca Juniors
Vélez Sarsfield         3:1 Argentinos Juniors

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
---------------------------------------------------------------
 1. Racing Club              30   19    9    2    68    39   47 Champion
 2. San Lorenzo de Almagro   30   16    8    6    56    35   40
 3. River Plate              30   15    8    7    53    30   38
 4. Atlanta                  30   13   11    6    49    34   37
 5. Boca Juniors             30   14    7    9    57    33   35
 6. Independiente (Ave)      30   12    9    9    46    40   33
 7. Vélez Sarsfield          30   10   11    9    43    38   31
 8. Chacarita Juniors        30   12    7   11    49    53   31
 9. Gimnasia y Esgrima LPG   30   12    4   14    56    53   28
10. Huracán (BUE)            30    7   11   12    43    51   25
11. Argentinos Juniors       30   10    4   16    42    56   24
12. Lanús                    30    7   10   13    36    59   24
13. Rosario Central          30    7    9   14    54    69   23
14. Estudiantes LPG          30    4   14   12    29    47   22
15. Ferro Carril Oeste (BUE) 30    8    5   17    38    55   21
16. Los Andes (LdZ)          30   10    1   19    38    65   21

Copa Libertadores 1962: Racing Club.

Relegation table:
                             ----Season----
                             1959 1960 1961 Average
 1. Racing Club               38   37   47   40.67
 2. San Lorenzo de Almagro    45   36   40   40.33
 3. River Plate               32   39   38   36.33
 4. Independiente (Ave)       33   41   33   35.67
 5. Boca Juniors              30   37   35   34.00
 6. Atlanta                   32   27   37   32.00
 7. Vélez Sarsfield           26   33   31   30.00
 8. Chacarita Juniors              28   31   29.50
 9. Argentinos Juniors        25   39   24   29.33
10. Huracán (BUE)             30   28   25   27.67
11. Gimnasia y Esgrima LPG    25   25   28   26.00
12. Rosario Central           23   29   23   25.00
13. Estudiantes LPG           28   23   22   24.33
    Ferro Carril Oeste (BUE)  33   19   21   24.33
--------------------------------------------------
15. Lanús                     27   21   24   24.00 Relegated
16. Los Andes (LdZ)                     21   21.00 Relegated



1960.

1961 (2nd level).

1962.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: [CIHF-], [Ram-2], magazine: El Gráfico.

With thanks to Angelo Clerici.

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 18 Apr 2007

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.