Argentina - Copa Competencia Asociación Amateurs - 1926

 
 

 

First Round:

 

Group A

 
[May 13]
Sportivo Buenos Aires   1-0   Gimnasia y Esgrima (LP)
Argentino del Sud       1-3   Defensores de Belgrano
[Jun 3]
Argentino del Sud       1-0   Gimnasia y Esgrima (LP)
River Plate             2-0   Defensores de Belgrano
[Jun 29]
River Plate             4-1   Gimnasia y Esgrima (LP)
[Sep 26]
Temperley               2-1   Nueva Chicago
[Oct 17]
Temperley               1-0   Argentino del Sud
Sportivo Buenos Aires   1-0   Nueva Chicago
[Oct 24] 
Defensores de Belgrano  2-1   Temperley
Nueva Chicago           1-0   River Plate
[Oct 31]
Temperley               4-0   Sportivo Buenos Aires
Defensores de Belgrano  2-0   Nueva Chicago
[Nov 14]
River Plate             1-1   Temperley
Argentino del Sud       2-2   Sportivo Buenos Aires
[Nov 21]
Gimnasia y Esgrima (LP) 2-1   Defensores de Belgrano
River Plate             2-0   Sportivo Buenos Aires
Argentino del Sud       2-1   Nueva Chicago
[Nov 28]
Nueva Chicago           2-1   Gimnasia y Esgrima (LP)
[Dec 5]
Gimnasia y Esgrima (LP) 1-1   Temperley
[Dec 19]
River Plate             3-0   Argentino del Sud 
 
 

Table: 
-----------------------------------------------------------------
No. Team 			      G   W   D   L   Gf Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. River Plate  	 	      6   4   1   1   12  3   9     [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. Temperley                	      6   3   2   1   10  5   8
 3. Defensores de Belgrano   	      5   3   0   2    8  6   6
 4. Argentino del Sud        	      6   2   1   3    6 10   5
 5. Sportivo Buenos Aires   	      5   2   1   2    4  8   5
 6. Nueva Chicago           	      6   2   0   4    5  8   4
 7. Gimnasia y Esgrima (LP) 	      6   1   1   4    5 10   3
 

 

 

Group B

 
[May 13]
Estudiantes (LP)        1-0   Talleres (RE)
Lanús                   1-1   Estudiantil Porteño
[Jun 3]
Lanús                   1-0   Talleres (RE)
Estudiantil Porteño     3-2   Banfield
[Jun 29] 
Lanús                   2-1   Estudiantes (LP)
[Sep 26]
Colegiales              0-0   Talleres (RE)
[Oct 17]
Colegiales              1-1   Banfield
[Oct 31]
Colegiales              1-0   Estudiantil Porteño
[Nov 7]
Estudiantes (LP)        1-1   Colegiales
[Nov 14]
Lanús                   1-0   Colegiales                    [Abandoned; not continued]
Talleres (RE)          wp-lp  Estudiantil Porteño           [Estudiantil Porteño withdrew] 
[Nov 21]
Estudiantes (LP)        3-2   Estudiantil Porteño
[Nov 28]
Banfield                2-1   Estudiantes (LP)
[Dec 8]
Banfield                2-1   Lanús
[Dec 19]
Banfield                2-2   Talleres (RE)
 
  
 
Table: 
-----------------------------------------------------------------
No. Team 			      G   W   D   L   Gf Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Lanús                   	      5   3   1   1    6  4   7     [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. Banfield                	      5   2   2   1    9  8   6
 3. Estudiantes (LP)        	      5   2   1   2    7  7   5
 4. Colegiales              	      5   1   3   1    3  3   5
 5. Talleres (RE)           	      5   1   2   2    2  4   4
 6. Estudiantil Porteño     	      5   1   1   3    6  7   3
 

 

 

Group C

 
[May 13]
Velez Sarsfield         2-1   Ferrocarril Oeste 
Atlanta                 1-1   Quilmes
[Jun 3]
Ferrocarril Oeste       0-0   Atlanta
Tigre                   0-0   Quilmes
[Jun 29]
Tigre                  wp-lp  Ferrocarril Oeste              [Ferrocarril Oeste withdrew]
[Sep 26]
All Boys                1-1   Tigre
El Porvenir             1-1   Atlanta
[Oct 17]
Velez Sarsfield         4-0   All Boys
Ferrocarril Oeste       3-0   El Porvenir
[Oct 24]
Quilmes                 6-1   All Boys
Velez Sarsfield         2-0   El Porvenir
[Oct 31]
El Porvenir             5-0   All Boys
[Nov 14]
El Porvenir             4-0   Tigre
Ferrocarril Oeste      wp-lp  All Boys                       [All Boys withdrew]           
[Nov 28]
Quilmes                 2-1   El Porvenir
All Boys                4-1   Atlanta  
Velez Sarsfield        wp-lp  Tigre                          [Tigre withdrew]
[Dec 8]
Quilmes                 4-0   Velez Sarsfield 
[Dec 26]
Quilmes                wp-lp  Ferrocarril Oeste              [Ferrocarril Oeste withdrew]
Velez Sarsfield        wp-lp  Atlanta                        [Atlanta withdrew]
 
    
 
Table: 
-----------------------------------------------------------------
No. Team 			      G   W   D   L   Gf Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Quilmes                  	      6   4   2   0   13  3  10     [First Place Playoff]
 2. Vélez Sarsfield          	      6   5   0   1    8  5  10     [First Place Playoff]
----------------------------------------------------------------- 
 3. El Porvenir              	      6   2   1   3   11  8   5
 4. Ferro Carril Oeste       	      6   2   1   3    4  2   5
 5. Tigre			      5   1   2   2    1  5   4
 6. Atlanta                 	      5   0   3   2    3  6   3
 7. All Boys                	      6   1   1   4    6 17   3
 

 

First Place Playoff

[Jan 9, 1927]
Vélez Sarsfield         2-0   Quilmes
 
 

 

Group D

   
[May 13]
Racing Club             0-2   Independiente
Sportivo Almagro        4-3   San Isidro
[Jun 3]
Independiente           3-0   San Isidro
Sportivo Almagro        2-0   Platense
[Jun 29]
Platense                2-1   Independiente
Racing Club             4-1   San Isidro
[Sep 26]
Sportivo Barracas       4-2   San Isidro
[Oct 17]
Independiente           4-0   Sportivo Barracas
[Oct 24]
Sportivo Barracas       1-1   Sportivo Almagro
[Oct 31]
Racing Club             1-2   Sportivo Barracas
[Nov 14]
Sportivo Barracas       2-0   Platense
Independiente           3-0   Sportivo Almagro
[Nov 28]
Sportivo Almagro        2-1   Racing Club 
[Dec 5]
Racing Club             3-1   Platense
    
 
 
Table: 
-----------------------------------------------------------------
No. Team 			      G   W   D   L   Gf Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Independiente	              5   4   0   1   13  2   8      [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. Sportivo Almagro    	      5   3   1   1    9  8   7
 3. Sportivo Barracas        	      5   3   1   1    9  8   7
 4. Racing Club              	      5   2   0   3    9  8   4
 5. Platense                 	      4   1   0   3    3  8   2
 6. San Isidro               	      4   0   0   4    4 15   0
 
 

 

Group E

 
[May 13]
Estudiantes             0-1    San Lorenzo
Liberal Argentino       4-3    Barracas Central  
Sportivo Palermo        1-4    Excursionistas 
[Jun 3]
San Lorenzo             3-2    Liberal Argentino
Barracas Central        1-1    Excursionistas
Sportivo Palermo        3-2    Estudiantes 
[Jun 29]
Liberal Argentino       5-0    Estudiantes
Barracas Central        2-1    Sportivo Palermo
[Dec 26]
San Lorenzo             3-1    Excursionistas
Sportivo Palermo        3-1    Liberal Argentino
[Jan 2, 1927]
San Lorenzo             5-1    Sportivo Palermo
[Jan 6, 1927]
San Lorenzo             5-0    Barracas Central
 
 
 
Table: 
-----------------------------------------------------------------
No. Team 			      G   W   D   L   Gf Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo		              5   5   0   0   17  4  10      [Qualified]
-----------------------------------------------------------------
 2. Liberal Argentino       	      4   2   0   2   12  9   4 
 3. Sportivo Palermo        	      4   2   0   2    8  9   4
 4. Excursionistas          	      3   1   1   1    6  5   3
 5. Barracas Central        	      4   1   1   2    6 11   3
 6. Estudiantes (Bs.As.)     	      3   0   0   3    2  9   0
 
 
 

Second Round:

 
[Jan 9, 1927]
Independiente           0-0   River Plate
[Jan 16, 1927]
Lanús                   5-2   Velez Sarsfield
 
 

Replay Second Round:

[Jan 16, 1927]
Independiente           1-0   River Plate
 

 

Third Round:

[Jan 23, 1927]
Lanús                   1-0   San Lorenzo
 

 

Final:

[Jan 30, 1927]
Independiente           3-1   Lanús
 
 
 
 



1925

list of champions.

list of final tables.

list of cup competitions.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

list of cup competitions.

topscorers.


About this document

Source: Newspaper: La Nación.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 21 Mar 2007

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.