Argentina - First Division A 1959

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P  
--------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo de Almagro  30   21    3    6    75    42   45  Champions
 2. Racing Club             30   17    4    9    80    48   38
 3. Independiente (A)       30   11   11    8    44    37   33
 4. Ferro Carril Oeste (BA) 30   10   13    7    47    41   33
 5. Newell's Old Boys       30   12    8   10    35    36   32  
 6. River Plate             30   14    4   12    49    45   32
 7. Atlanta                 30    9   14    7    34    35   32
 8. Huracán (BA)            30    9   12    9    46    57   30
 9. Boca Juniors            30   12    6   12    51    44   30
10. Estudiantes LP          30   10    8   12    52    62   28
11. Lanús                   30   10    7   13    54    59   27
12. Vélez Sarsfield         30    6   14   10    43    46   26
13. Gimnasia y Esgrima LP   30    9    7   14    49    62   25
14. Argentinos Juniors      30    7   11   12    46    45   25
15. Rosario Central         30    8    7   15    38    50   23
16. Central Córdoba (R)     30    7    7   16    32    66   21

Round 1 [May 3]:
Atlanta                  3:1  Racing Club
Boca Juniors             2:1  Central Córdoba (R)
Ferro Carril Oeste (BA)  0:0  Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima LP    1:4  San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)             1:1  Estudiantes LP
Independiente (A)        2:3  Vélez Sarsfield
Lanús                    2:2  River Plate
Rosario Central          0:0  Newell's Old Boys

Round 2:
[May 9]
Central Córdoba (R)      2:1  Gimnasia y Esgrima LP
[May 10]
Newell's Old Boys        2:1  Boca Juniors
[May 11]
River Plate              2:1  Rosario Central
[May 12]
San Lorenzo de Almagro   0:1  Independiente (A)
[May 13]
Argentinos Juniors       1:1  Huracán (BA)
Estudiantes LP           3:1  Lanús
Racing Club              4:0  Ferro Carril Oeste (BA)
Vélez Sarsfield          1:0  Atlanta

Round 3:
[May 17] 
Rosario Central          2:1  Estudiantes LP
[May 18]
Gimnasia y Esgrima LP    2:0  Newell's Old Boys
Independiente (A)        3:0  Central Córdoba (R)
[May 19]
Boca Juniors             5:1  River Plate
[May 20]
Atlanta                  0:4  San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)             2:1  Ferro Carril Oeste (BA)
Lanús                    4:1  Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield          0:1  Racing Club

Round 4 [May 24]:
Argentinos Juniors       5:0  Rosario Central
Central Córdoba (R)      1:1  Atlanta
Estudiantes LP           0:1  Boca Juniors
Ferro Carril Oeste (BA)  1:2  Lanús
Newell's Old Boys        1:1  Independiente (A)
Racing Club              3:3  Huracán (BA)
River Plate              2:1  Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo de Almagro   1:0  Vélez Sarsfield

Round 5:
[May 28]
Atlanta                  1:0  Newell's Old Boys
Boca Juniors             0:3  Argentinos Juniors
Gimnasia y Esgrima LP    abd  Estudiantes LP          [abandoned at 0:1 in 30']
Independiente (A)        1:0  River Plate
Lanús                    2:1  Huracán (BA)
Rosario Central          2:1  Ferro Carril Oeste (BA)
San Lorenzo de Almagro   2:4  Racing Club
Vélez Sarsfield          3:1  Central Córdoba (R)
[?]
Gimnasia y Esgrima LP    1:2  Estudiantes LP          [at Quilmes, remaining 60']

Round 6 [May 31]:
Argentinos Juniors       1:1  Gimnasia y Esgrima LP
Central Córdoba (R)      1:4  San Lorenzo de Almagro
Estudiantes LP           2:0  Independiente (A)
Ferro Carril Oeste (BA)  1:1  Boca Juniors
Huracán (BA)             0:0  Rosario Central
Newell's Old Boys        2:0  Vélez Sarsfield
Racing Club              3:1  Lanús
River Plate              1:0  Atlanta

Round 7 [Jun 7]:
Atlanta                  2:0  Estudiantes LP
Boca Juniors             1:2  Huracán (BA)
Central Córdoba (R)      1:3  Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP    2:2  Ferro Carril Oeste (BA) [at Estudiantes LP]
Independiente (A)        1:1  Argentinos Juniors
Rosario Central          3:1  Lanús
San Lorenzo de Almagro   2:1  Newell's Old Boys
Vélez Sarsfield          1:2  River Plate

Round 8 [Jun 14]:
Argentinos Juniors       2:2  Atlanta
Estudiantes LP           3:3  Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste (BA)  0:2  Independiente (A)
Huracán (BA)             3:1  Gimnasia y Esgrima LP
Lanús                    1:3  Boca Juniors
Newell's Old Boys        1:0  Central Córdoba (R)
Racing Club              4:0  Rosario Central
River Plate              1:2  San Lorenzo de Almagro

Round 9:
[Jun 20]
Newell's Old Boys        1:0  Racing Club
[Jun 21]
Atlanta                  1:1  Ferro Carril Oeste (BA)
Boca Juniors             2:0  Rosario Central
Gimnasia y Esgrima LP    3:1  Lanús                   [at Estudiantes LP]
Independiente (A)        4:0  Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro   3:3  Estudiantes LP
Vélez Sarsfield          2:2  Argentinos Juniors
[Jun 24]
Central Córdoba (R)      1:0  River Plate             [at Newell's Old Boys]

Round 10 [Jun 28]:
Argentinos Juniors       3:1  San Lorenzo de Almagro  [at Boca Juniors]
Estudiantes LP           5:2  Central Córdoba (R)
Ferro Carril Oeste (BA)  1:1  Vélez Sarsfield
Huracán (BA)             2:2  Atlanta
Lanús                    1:0  Independiente (A)
Racing Club              3:1  Boca Juniors
River Plate              1:2  Newell's Old Boys
Rosario Central          6:2  Gimnasia y Esgrima LP

Round 11:
[Jul 4]
Central Córdoba (R)      0:0  Argentinos Juniors
[Jul 5]
Atlanta                  2:2  Lanús                   [at Ferro Carril Oeste (BA)]
Gimnasia y Esgrima LP    1:3  Boca Juniors            [at Estudiantes LP]
Independiente (A)        3:1  Rosario Central
Newell's Old Boys        2:0  Estudiantes LP
River Plate              3:2  Racing Club
San Lorenzo de Almagro   5:3  Ferro Carril Oeste (BA)
Vélez Sarsfield          1:2  Huracán (BA)

Round 12:
[Jul 19]
Rosario Central          0:0  Atlanta
[Jul 26]
Argentinos Juniors       1:2  Newell's Old Boys
Boca Juniors             0:1  Independiente (A)
Estudiantes LP           2:0  River Plate
Ferro Carril Oeste (BA)  4:0  Central Córdoba (R)
Huracán (BA)             1:4  San Lorenzo de Almagro
Lanús                    2:2  Vélez Sarsfield
Racing Club              2:3  Gimnasia y Esgrima LP

Round 13:
[Aug 1]
Newell's Old Boys        2:2  Ferro Carril Oeste (BA)
[Aug 2]
Atlanta                  1:1  Boca Juniors            [at Huracán (BA)]
Central Córdoba (R)      2:2  Huracán (BA)
Estudiantes LP           2:1  Racing Club
Independiente (A)        0:0  Gimnasia y Esgrima LP
River Plate              2:1  Argentinos Juniors
San Lorenzo de Almagro   4:2  Lanús
Vélez Sarsfield          4:2  Rosario Central

Round 14 [Aug 9]:
Argentinos Juniors       3:1  Estudiantes LP
Boca Juniors             1:3  Vélez Sarsfield
Ferro Carril Oeste (BA)  2:1  River Plate
Gimnasia y Esgrima LP    1:1  Atlanta                 [at Estudiantes LP]
Huracán (BA)             2:0  Newell's Old Boys
Lanús                    3:0  Central Córdoba (R)
Racing Club              1:3  Independiente (A)
Rosario Central          1:1  San Lorenzo de Almagro

Round 15:
[Aug 16]
Estudiantes LP           2:4  Ferro Carril Oeste (BA)
Newell's Old Boys        2:2  Lanús
Racing Club              5:2  Argentinos Juniors
River Plate              3:3  Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro   1:0  Boca Juniors
Vélez Sarsfield          4:1  Gimnasia y Esgrima LP
[Aug 17]
Atlanta                  1:1  Independiente (A)       [at Huracán (BA)]
Central Córdoba (R)      2:1  Rosario Central

Round 16 [Aug 23]:
Argentinos Juniors       0:1  Ferro Carril Oeste (BA)
Central Córdoba (R)      0:2  Boca Juniors
Estudiantes LP           5:3  Huracán (BA)
Newell's Old Boys        1:0  Rosario Central
Racing Club              2:2  Atlanta
River Plate              2:1  Lanús
San Lorenzo de Almagro   3:2  Gimnasia y Esgrima LP
Vélez Sarsfield          1:1  Independiente (A)

Round 17 [Aug 30]:
Atlanta                  2:1  Vélez Sarsfield         [at River Plate]
Boca Juniors             0:0  Newell's Old Boys
Ferro Carril Oeste (BA)  1:1  Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP    5:2  Central Córdoba (R)
Huracán (BA)             0:2  Argentinos Juniors
Independiente (A)        2:3  San Lorenzo de Almagro
Lanús                    2:3  Estudiantes LP
Rosario Central          1:2  River Plate

Round 18:
[Sep 5]
Newell's Old Boys        3:0  Gimnasia y Esgrima LP
[Sep 6]
Argentinos Juniors       2:3  Lanús
Central Córdoba (R)      2:2  Independiente (A)
Estudiantes LP           3:3  Rosario Central
Ferro Carril Oeste (BA)  3:0  Huracán (BA)
Racing Club              1:1  Vélez Sarsfield
River Plate              2:3  Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   1:0  Atlanta

Round 19 [Sep 13]:
Atlanta                  3:2  Central Córdoba (R)     [at Platense (VL)]
Boca Juniors             2:2  Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP    2:0  River Plate
Huracán (BA)             1:4  Racing Club
Independiente (A)        2:0  Newell's Old Boys
Lanús                    0:3  Ferro Carril Oeste (BA)
Rosario Central          2:0  Argentinos Juniors
Vélez Sarsfield          1:1  San Lorenzo de Almagro

Round 20 [Sep 20]:
Argentinos Juniors       3:1  Boca Juniors
Central Córdoba (R)      0:0  Vélez Sarsfield
Estudiantes LP           3:2  Gimnasia y Esgrima LP
Ferro Carril Oeste (BA)  3:0  Rosario Central
Huracán (BA)             2:1  Lanús
Newell's Old Boys        2:0  Atlanta
Racing Club              2:1  San Lorenzo de Almagro
River Plate              1:0  Independiente (A)

Round 21 [Sep 27]:
Atlanta                  1:0  River Plate             [at Huracán (BA)]
Boca Juniors             1:2  Ferro Carril Oeste (BA)
Gimnasia y Esgrima LP    3:2  Argentinos Juniors
Independiente (A)        1:0  Estudiantes LP
Lanús                    2:1  Racing Club
Rosario Central          2:2  Huracán (BA)
San Lorenzo de Almagro   4:0  Central Córdoba (R)
Vélez Sarsfield          2:2  Newell's Old Boys

Round 22 [Oct 4]:
Argentinos Juniors       1:1  Independiente (A)
Estudiantes LP           1:1  Atlanta
Ferro Carril Oeste (BA)  3:2  Gimnasia y Esgrima LP
Huracán (BA)             1:0  Boca Juniors
Lanús                    2:1  Rosario Central
Newell's Old Boys        0:3  San Lorenzo de Almagro
Racing Club              6:2  Central Córdoba (R)
River Plate              3:2  Vélez Sarsfield

Round 23:
[Oct 11]
Central Córdoba (R)      2:1  Newell's Old Boys
Rosario Central          0:4  Racing Club
[Oct 12]
Boca Juniors             2:2  Lanús
Gimnasia y Esgrima LP    4:3  Huracán (BA)
Independiente (A)        1:1  Ferro Carril Oeste (BA)
San Lorenzo de Almagro   3:0  River Plate
[Oct 15]
Atlanta                  2:0  Argentinos Juniors      [at Huracán (BA)]
Vélez Sarsfield          1:1  Estudiantes LP

Round 24:
[Oct 17]
Rosario Central          2:1  Boca Juniors
[Oct 18]
Argentinos Juniors       2:2  Vélez Sarsfield
Estudiantes LP           1:4  San Lorenzo de Almagro
Ferro Carril Oeste (BA)  0:0  Atlanta
Huracán (BA)             1:1  Independiente (A)
Lanús                    1:1  Gimnasia y Esgrima LP
Racing Club              4:2  Newell's Old Boys
River Plate              2:0  Central Córdoba (R)

Round 25:
[Oct 24]
Gimnasia y Esgrima LP    3:1  Rosario Central
[Oct 25]
Newell's Old Boys        2:1  River Plate
[Oct 26]
Central Córdoba (R)      1:0  Estudiantes LP
[Oct 27]
Boca Juniors             3:1  Racing Club
Vélez Sarsfield          0:0  Ferro Carril Oeste (BA)
[Oct 28]
Atlanta                  0:2  Huracán (BA)            [at Ferro Carril Oeste (BA)]
Independiente (A)        1:1  Lanús
San Lorenzo de Almagro   2:1  Argentinos Juniors

Round 26:
[Oct 31]
Rosario Central          4:0  Independiente (A)
[Nov 1]
Argentinos Juniors       4:1  Central Córdoba (R)
Boca Juniors             2:1  Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP           1:2  Newell's Old Boys
Ferro Carril Oeste (BA)  3:0  San Lorenzo de Almagro  [abandoned at 3:0 in 81']
  [Berón 28, Lugo 66, Berón 73]
Huracán (BA)             0:0  Vélez Sarsfield
Lanús                    1:2  Atlanta
Racing Club              2:3  River Plate

San Lorenzo de Almagro won the championship in this round with the following line-ups:

Ferro Carril Oeste (BA): Antonio Roma; Alberto Pedro Mogaburu, Silvio Marzolini;
                         Juan Andrés Ríos, Arnaldo Balay, Francisco Devita;
                         Ernesto Humberto Juárez, Héctor Rubén Berón, Julio Acosta,
                         Dante Homérico Lugo, Antonio Héctor Garabal.

San Lorenzo de Almagro:  José Carrillo; Humberto Indalecio Cancino,
                         David Carmelo Iñigo; Raúl Martina, Guillermo César Reynoso,
                         Norberto Anildo Schiro; Héctor Osvaldo Facundo,
                         Miguel Ángel Ruiz, Omar Higinio García,
                         José Francisco Sanfilippo, Norberto Constante Boggio.

Referee:                 José Luis Praddaude.

Field:                   Ferro Carril Oeste.

Att.:                    28,000 tickets.

Round 27:
[Nov 8]
Atlanta                  2:1  Rosario Central         [at Huracán (BA)]
Central Córdoba (R)      1:1  Ferro Carril Oeste (BA)
Gimnasia y Esgrima LP    0:3  Racing Club
Independiente (A)        1:4  Boca Juniors
Newell's Old Boys        0:0  Argentinos Juniors
River Plate              5:0  Estudiantes LP
San Lorenzo de Almagro   6:3  Huracán (BA)            [abandoned at 6:3 in ?]
Vélez Sarsfield          2:3  Lanús

Round 28 [Nov 11]:
Argentinos Juniors       1:1  River Plate
Boca Juniors             2:2  Atlanta
Ferro Carril Oeste (BA)  1:1  Newell's Old Boys
Gimnasia y Esgrima LP    3:3  Independiente (A)
Huracán (BA)             1:1  Central Córdoba (R)
Lanús                    2:4  San Lorenzo de Almagro
Racing Club              6:1  Estudiantes LP
Rosario Central          0:0  Vélez Sarsfield

Round 29:
[Nov 15]
Atlanta                  0:0  Gimnasia y Esgrima LP   [at Huracán (BA)]
Central Córdoba (R)      3:2  Lanús
Estudiantes LP           2:1  Argentinos Juniors
Independiente (A)        3:4  Racing Club
Newell's Old Boys        abd  Huracán (BA)            [abandoned at 1:1 in 66']
River Plate              5:0  Ferro Carril Oeste (BA)
San Lorenzo de Almagro   0:2  Rosario Central
Vélez Sarsfield          2:5  Boca Juniors
[?]
Newell's Old Boys       lp:wp Huracán (BA)            [awarded (goals counted as 1:1)]

Round 30:
[Nov 20]
Huracán (BA)             1:1  River Plate
[Nov 22]
Argentinos Juniors       1:2  Racing Club
Boca Juniors             1:2  San Lorenzo de Almagro
Ferro Carril Oeste (BA)  2:2  Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP    2:0  Vélez Sarsfield
Independiente (A)        2:0  Atlanta
Lanús                    4:0  Newell's Old Boys
Rosario Central          0:1  Central Córdoba (R)

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P  
--------------------------------------------------------------
 1. San Lorenzo de Almagro  30   21    3    6    75    42   45  Champions
 2. Racing Club             30   17    4    9    80    48   38
 3. Independiente (A)       30   11   11    8    44    37   33
 4. Ferro Carril Oeste (BA) 30   10   13    7    47    41   33
 5. Newell's Old Boys       30   12    8   10    35    36   32  
 6. River Plate             30   14    4   12    49    45   32
 7. Atlanta                 30    9   14    7    34    35   32
 8. Huracán (BA)            30    9   12    9    46    57   30
 9. Boca Juniors            30   12    6   12    51    44   30
10. Estudiantes LP          30   10    8   12    52    62   28
11. Lanús                   30   10    7   13    54    59   27
12. Vélez Sarsfield         30    6   14   10    43    46   26
13. Gimnasia y Esgrima LP   30    9    7   14    49    62   25
14. Argentinos Juniors      30    7   11   12    46    45   25
15. Rosario Central         30    8    7   15    38    50   23
16. Central Córdoba (R)     30    7    7   16    32    66   21

Copa Libertadores 1960: San Lorenzo de Almagro.

Relegation table:
                            ----Season----            Second 
                            1957 1958 1959 Average  tie breaker
    San Lorenzo de Almagro   38   38   45   40.33
    Racing Club              36   41   38   38.33
    River Plate              46   35   32   37.67   
    Boca Juniors             34   38   30   34.00
    Ferro Carril Oeste (BA)            33   33.00
    Independiente (A)        31   33   33   32.33
    Vélez Sarsfield          34   34   26   31.33
    Atlanta                  24   36   32   30.67
    Estudiantes LP           33   31   28   30.67
    Huracán (BA)             33   27   30   30.00
    Rosario Central          27   35   23   28.33
    Newell's Old Boys        31   17   32   26.67
    Argentinos Juniors       28   25   25   26.00
    Lanús                    22   25   27   24.67
    Gimnasia y Esgrima LP    23   24   25   24.00      9
--------------------------------------------------------  
    Central Córdoba (R)           27   21   24.00      6 (Relegated)

Second tie breaker:
To define the relegation had to be computed the matches between 
San Lorenzo de Almagro, Racing Club, Independiente (A), Ferro Carril Oeste (BA), 
Newell's Old Boys, Gimnasia y Esgrima LP and Central Córdoba (R).  


1958.

1959 (2nd level).

1960.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: [CIHF-], [Ram-2], magazine: El Gráfico

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 7 Sep 2007

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.